ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

7 Comments

 1. 3

  jendab

  Paní Jano, a co tak dávat příspěvek našemu MKZ a to by se mělo postarat o kulturu ve městě. Nebo MKZ bylo založeno pro jiné účely ? Pokud si vzpomínáte na SZK Chronotechny, tak ten vedl bývalý taneční mistr a bylo zde kultury až-až. A nyní to v tak výborném obsazení ředitele nejde ? Zásadně odmítám jakoukoliv podporu soukromého sektoru, pokud na akci vybírá vstupné a ještě šacuje návštěvníky zda mají vodu nebo svačinu. Pokud organizuje akci na náměstí a nevybírá vstupné tak to je v pořádku. A proč by naše MKZ nemohlo provozovat kino ? A proč dávat do rekonstrukce kina desítky miliónů, když tam stejně nechodí. To se vyplatilo již s tím počítat při rekonstrukci „odboráku“ i třeba tím, že v přísálích mohlo vzniknout “ malé kino “ . Jenže to by musel někdo uvažovat trochu dopředu.

 2. 2

  Jana

  Pan Fiala si asi dělá legraci, když už podruhé jako příklad uvádí pořádání festivalu a porovnává ho s celoročním provozem jiného kulturního zařízení.
  Snad si nemyslíte, že např. divadla ve velkých městech fungují bez dotací?
  Je to od vás neznalost, nebo naschvál?

  1. 2.1

   Karel Fiala

   To spíš vy si děláte při pátku kabaret když roubujete „velká divadla“ do Šternberka :-) Ale proč ne, venku je hezky a tak to je fajn… :- )

   Ptala jste se, ať uvedu příklad, kde kulturu nedotují. Uvedl jsem. Několikadenní hudební festival, dotace nula, příjem 100 tisíc. U nás jednodenní hudební odpoledne, příjem nula, dotace 200-300 tisíc. Pokud je komerční vstupné, měla by být i komerční ekonomika celé akce.

   Naopak – vy by jste mohla uvést jedno jediné kino ve městě podobné velikosti Šternberka, které je v majetku města, město financuje komplet provoz a údržbu, přenechá jej zadarmo soukromému subjektu a jako bonus mu věnuje ročně 190 tisíc na „program“, tedy například i odpolední promítání pro školní družiny. A abyste to měla těžší tak ještě takové město, které má svou vlastní příspěvkovou organizaci která zajišťuje kulturu. Děkuji a jsem zvědav.

   1. 2.1.1

    Jana

    Proč bych měla roubovat velká divadla do Šternberka? Velká divadla ve velkých městech jsou dotována stejně jako ostatní kulturní zařízení.
    Není mi jasné, proč donekonečna omíláte jednu věc, pokud město o něčem rozhodlo a něco schválilo, není to už vaší starostí. A mimochodem, nebyl jste zrovna v té době v zastupitelstvu města? Už jsem vám jednou psala, že kino bylo zavřené a zřejmě odepsané. Nebýt „soukromého subjektu“, dovolím si tvrdit, že by bylo zavřené doposud. Pro lidi s vaším uvažováním by to bylo zřejmě lepší.
    Navrhujete pro příští rok správu kina městu. Člověk nemusí být ekonom, aby mu nebylo jasné, že město bude nadále hradit veškeré provozní náklady plus mzdové náklady. Vzhledem k počtu návštěvníků kina, kdy jednou přišlo na záznam z londýnské královské opery 8 diváků, na ostatní představení se počet moc nelišil, nemůže být kino se stávajícím vybavení výdělečný podnik.
    A mimochodem, proč jste se do výběrového řízení na provozování kina nepřihlásil vy? Asi jste si uměl spočítat, že by vám to kromě starostí moc nepřineslo!

    1. 2.1.1.1

     Karel Fiala

     Proč jste si kino nepronajala vy? Zřejmě proto, že byste nejspíš nedostala dotace. Já osobně si myslím, že pokud někdo podniká v kultuře, v městském zařízení, s městským majetkem, sedí v zastupitelstvu, v kulturní komisi, má díky tomu nadstandardní přehled o tom kam se kolik peněz bude dávat, kdo s čím přijde, atd, následně bere půlmilionové dotace za rok, tak to zavání střetem zájmů. Nakonec to zaznělo i při hlasování o dotacích „zdržím se z důvodu střetu zájmů“. Tím bych tuto debatu asi uzavřel.
     Pokud mi domluvíte například pronájem koupaliště s tím, že všechny náklady uhradí město a k tomu mi přihodí ročně 200 tisíc na propagaci, a veškeré tržby mi zůstanou – tak dejte vědět, do toho bych asi šel :-) Pokud je počasí tak denní návštěvnost 1500 lidí, osobně si myslím že to je větší přínos pro město než kino, kam jak sama píšete chodí návštěvníků tolik, že se spočítají na jedné ruce. Prostě za dobrým kinem se bude jezdit do Olomouce, stejně jako když si chcete koupit dobrou zimní bundu, oblek, anebo třeba externí disk k počítači – taky každej jede do Bohemie.
     Mějte se a hezký víkend.

 3. 1

  Radomil Siegel

  A ví se kolik stojí město Šternberský kopec?

  1. 1.1

   Karel Fiala

   Asi to jde někde najít přesně, bývalo to mezi 200 a 300 tisíc

Komentáře jsou ukončeny.