ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

4 Comments

 1. 1

  petr

  Je otázkou, zda se zachovala celá kolekce budíků i s jejich variantami. Počínaje B-50, B-60, B-70 včetně zmršené produkce v kooperací s RUHLA NDR a konče B-90. Byla vyrobena serie s ciferníkem s Panenkou Marií, jindy speciální kolekce pro Závod Míru. Ještě dnes bych s dodaných součástek dokázal některý z budíků postavit. Menší problém by byl s B50 to už byla ssuper hodinařina B90 vycházela ze starého budíku firmy Junghans. Tato výroba byla totiž z Chomutova přenesena do Šternberka. Tuneláři si našli výmluvu jen aby mohli fabriku vyždímat. Doma tvrdili že nejsou zakázky, v zahraničí tvrdili že nejsou kapacity. Šlo hlavně o to, bohatě zpeněžit zkrachovalou fabriku v Německu včetně strojů které byly po složení ve Šternberku zapsány do majetku nově vzniklé firmy aby vzápětí skončily v kovošrotu. Hotové výrobky kderé ležely na skladě byly také za přemrštěné ceny převedeny jako vklad. Nemálo hodin a hodinek si dovezli všichni ti, kteří se podíleli na demontáži strojů a někteří i na montáži rozdělané výroby.

  1. 1.1

   Sttrauss

   Dle dostupných informací si myslím, že komplet archiv neexistuje. Zachováno je pouze část pokladů. Mám kus ze série s Panenkou Marií i ZÁVOD MÍRU. Což je zázrak.
   Našel jsem budíky PRIM ze Šterberku ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Dokonce mi přišel i z Kanady a USA. Paradox. Který výrobek může řici, že tak dlouho reprezentuje ČR. Všude je a bylo známo, že budíky jsou z ČESKOSLOVENSKA. A je to pryč…nyní hledáme jen odlesky.
   Já hledám rád a daří se, protože budíky PRIM jsou stále kolem nás.
   Z článku chápu, že budíky jsou pro VÁS srdcovka…potřeboval bych radu. Je možno…?

   1. 1.1.1

    Karel Fiala

    Dobrý den a děkuji za upřímnýkomentář.
    Budíky z ex Chronotechny se mi líbí, rok jsem tam pracoval a rád na to vzpomínám, ale určitě se nepovažuji za odborníka.
    Ale, naštěstí, funguje zde už jakási sousedská komunita, takže váš dotaz rád předám lidem, kteří jsou znalostmi dál.
    Klidně se ptejte, věřím že to vyřešíme :-)
    Hezký den přeje
    Karel Fiala

    1. 1.1.1.1

     petr

     Kdyby se vrátilo vše co bylo ukradeno, nemusela by Chronotechna před vytunelováním rok nic dělat. Mnoho budíků se dalo složit ze součástek vyhozených do kontejnerů na odpad

Komentáře jsou ukončeny.