ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Related Articles

17 Comments

 1. 1

  Anonymous

  Jen dodám, že poslední popravy na tomto místě proběhly po obsazení pohraničí Hitlerovou armádou.
  Věšeli se tu potupně obyvatelé města, židovské národnosti. Po stranách kapličky stály dvě lípy, na jejihž mohutné větve byli tito chudáci věšeni.
  Jiří B.

  1. 1.1

   Anonymous

   Máte nějaký důkaz pro toto své tvrzení?

   1. 1.1.1

    Anonymous

    Mluvil jsem s potomky těch, jejichž dědové tam trpěli i s původními obyvateli Šternberka Německé národnosti, kteří tu dobu zažili.
    Chcete-li materiální důkaz, obraťte se na velvyslanectví státu Izrael, jistě Vám pomohou.
    Jiří B.

    1. 1.1.1.1

     Anonymous

     Vy jste mluvil opravdu s vnuky těch, co tam byli oběšeni?

    2. Rk

     Jeden pravnuk dokonce žije ve Šternberku, zachovaly se i fotografie. Pokud si však myslíte, že Vám řeknu jejich jména, tak to rozhodně neudělám.
     Ve státě, který není dodnes schopen potrestat viníky zločinů, nejen z padesátých let, ba naopak je mnohdy oslavuje, jen blázen ukazuje na ty, jež trpěli !
     Řeknu to ještě jednou, obraťte se na vevyslanectví státu Izrael, tam Vám možná dají kontakt na organizace, jež mapují osudy židovského obyvatelstva i v našem městě.
     Musím Vás však varovat, podobné materiály jsou plné bolesti a krve.
     Jiří B.

    3. Anonymous

     Neodpověděl jste mi na otázku.

    4. Anonymous

     Odpověděl: chcete-li vědět o pogromech na Židy ve Šternberku, máte se obrátit na Izraelské velvyslanectví. Vcelku chápu neochotu zde uvádět nějaké “důkazy” či jména nebo skládat nějakému anonymovi účty – už to tu kdysi proběhlo a ten, co to vehementně vyžadoval se jmenoval agent BOND.

    5. Anonymous

     Ptám se vás, jestli jste skutečně mluvil s vnuky těch, co tam byli oběšeni.
     Nevykrucujte se.

    6. Rk

     Předchozí komentář nebyl ode mne, já naopak rád odpovím. Mluvil-ano i s těmi Němci, co zde žili!
     Jsem jen jiný, rád naslouchám, hlavně starším lidem a taky mám trochu jinou paměť.
     Jiří B.

    7. Anonymous

     Pan Bejdák bude mít pro svá tvrzení zřejmě přesně tolik důkazů, jako máte vy pro tvrzení vaše, to je že ve Šternberku se pogromy vůči Židům neudály. Proti tomu samozřejmě nic nemám, vaše věc, jen mne zarazil způsob, kterým pana Bejdáka “o něco prosíte”. Jednomu to spíš připadá jako výslech, kdy anonym agresivně doráží s otázkami a požadavky na člověka, který se slušně představil.

     Pan Bejdák zřejmě nechce veřejně tyto věci rozebírat. Slušný člověk by postupoval nejspíš tak, že by poprosil, zda je možné k tomuto tématu získat více informací, a uvedl by nějaký neveřejný způsob komunikace (třeba email).

     Osobně se přikláním k verzi pana Bejdákovi, a to z těchto důvodů:
     Šternberk patřil mezi nejvíce zfašizovaná města v tehdejším Československu. Není třeba připomínat březen 1919, něco podobného s tak tragickým výsledkem se odehrálo snad jedině ještě v Kladně.
     O výzdobě fašistického Šternberka po drtivém vítězství Henleinovi NSDAP bylo napsáno mnoho – patřila k “nejlepším” na celé Moravě, což kvitoval samotný Henlein při své návštěvě Šternberka. Doporučuji prolistovat některé z místních německých novin (jistě vás zaujme třeba Deutsches Volksblatt für Mähren und Schlesien z roku 1938)

     Také bych přivítal nějaké hmatatelnější stopy, než “jedna bába povídala”, ale asi to po více než 60ti letech nebude úplně jednoduché.

     Rodák ze Šternberka

    8. Rk

     Vážený Rodáku, velmi Vám děkuji, jen si Vám dovolím říct, že jsem s těmi lidmi skutečně mluvil. Tak jako jsem na zdejším hřbitově zapálil svíčku na místě hramadného hrobu, kde byli pohřbeni v r. 1945 oběti sebevražd, před příchodem Sovětské armády do našeho města.Některé zdroje uvádějí, že jich byli desítky jiné stovky. Svíčka byla také zapálena na hrobě význačného Šternberského kronikáře Wilhelma Stiefa. Každoročně pokládám s bratrem kytičku i hořící svíčku k soše Svobody, je to právě 4. března. Je toho více, podle různých anonymů bych se asi měl při tom nechát natáčet a nahrávat, nedělám to, estébácké praktiky totiž nemám rád !!!
     Jen dodám, že do r. 1945 zde žila matka mé babičky i její bratr, mimochodem také invalida. Zůstaly po nich jen fotky, bohužel.
     Jiří Bejdák, Šternberk na Moravě.

    9. Anonymous

     … jsem se přepsal: samozrejme ma byt spravne ubedeno SdP, tedy Sudetendeutsche Partei, Sudetoněmecká strana v čele s Konradem Henleinem, která vycházela z hitlerovského nacismu. SdP nahradila v roce 1935 (tedy v roce voleb) činnost stran DNP a NSDAP byla u nás zrušena. V roce 1938 došlo k další změně, 5. listopadu 1938 se SdP sloučila s NSDAP a Konrad Henlein se stal Gruppenführerem (a později Obergruppenführerem) SS, župním vedoucím NSDAP a poslancem říšského sněmu.
     Tolik na vysvětlenou použitých zkratek.

    10. Anonymous

     Vážený “Rodáku ze Šternberka” (ó jak neanonymní):
     Zbláznil jste se??!!! Jak jste přišel na to, že tvrdím, že “se ve Šternberku pogromy vůči Židům neudály”???!!

     Přeskočilo vám? Kdo to kdy v této diskusi řekl?!!!

     Tvrzení p. Bejdáka (že s těmi lidmi osobně mluvil), mi přišlo pozoruhodné, uznávám, že mě naštvalo, že mi na přímou otázku neodpověděl (ano/ne). To jsem samozřejmě netušil, že za něho odpovídá někdo jiný.

     Osobně jsem trochu na pochybách, protože to spíš připomíná praktiky v ghettech (Gdaňsk) a samozřejmě v koncentračních táborech. V žádném případě tady ale nehodlám dělat nějaké “vyšetřovací akce”.

     Vás “Rodáku” slušně žádám, abyste se naučil argumentovat a nevymýšlel si věci, které nikdo neřekl!!

    11. Anonymous

     Ano, nejsem podepsaný (mám k tomu velmi pádný důvod), ale narozdíl od vás nikoho neúkoluji a nebuzeruji. Můj argument (který jste zřejmě nepochopil) byl ten, že by z vaší strany bylo vhodnější použít kouzelné slůvko “prosím” než tón, který jste nasadil “odpovězte! nevykrucujte se! teď! rychle!….!!!!”. Ale tomu asi nikdy neporozumíte…..

    12. Rk

     Pozoruhodné také je, že dnes si ještě někdo myslí, že na území Třetí říše k takovým věcem docházelo jen v koncentračních táborech.
     A Šternberk po Mnichovu k Třetí říši patřil, hranice protektorátu Čechy a Morava byly až před Štěpánovem
     Tedy neznámý o tehdejší době toho moc nevíte, tak jako, že do našeho města jezdil pravidelně ( nejen on ) maršál Göring-velitel letectva.
     A že jsem s těmi lidmi mluvil?
     Jako vrchnímu mi bylo umožněno obsluhovat lidi takřka z celého světa, jak jsem již řekl, mám trochu jinou paměť.
     Jiří B.

    13. Anonymous

     Takže hospodské řeči… Tak to už chápu. Už je mi jasné, že toho v tom případě samozřejmě musíte “vědět” víc než já.

    14. Rk

     Klasik by jen řekl: jak ubohý jsi človíčku !
     Pokládat zpověď starých lidí za hospodské řeči, je tak barbarské, že končím chudáčku !
     Jiří B.

Comments are closed.