ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

32 Comments

 1. 7

  UoZ

  Aby vůbec kdo mohl jít žádat o dávku pomoci v hmotné nouzi, musí být veden na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Pracovníci na Pracovním úřadu mají pomocí svého mocného a kvalifikovaného aparátu odhalit a vyřadit z evidence netáhla a podvodníky. Pokud dávky hmotné nouze pobírají i podvodníci, je třeba spílat úředníkům, neboť jsou to tito, kdož pobírají část své odměny (též z našich daní) neoprávněně, neboť neodvedli dostatečně kvalitně svou práci.

  Pro zachování si schopnosti čelit dezorientaci a manipulaci v oblasti nezaměstnanosti, musí mít člověk také stále na paměti, že žadatelem o práci člověk zůstává i po jeho „převedení“ z podpory v nezaměstnanosti na sociální dávky, čímž je mu dáno stigma „sociálního případu“. Zmíněná negativní nálepka vlepená člověku na čelo má zamlžit fakt, že se jedná stále o člověka, jemuž je odpíráno jedno ze základních lidských práv – možnost živit se důstojně svou vlastní prací.

  1. 7.1

   UoZ

   >>>
   Bohužel, značný počet jedinců tvořících otupený a dezorientovaný dav, tyto jednoduché propagandistické kejkle nevnímá, a jejich lebky ony podstrčené informační sračky pilně vsakují, podobně jako Černé díry ve vesmíru „do sebe vsakují“ hmotu a prostor okolo sebe.

   Dávky hmotné nouze nejsou ničím jiným, než nedostatečná a ponižující náhrada za mzdu, kterou by žadatel dostal za odvedenou práci, kdyby mu právo na ní nebylo upíráno. Jinými slovy – žadatel o práci má mít možnost nakládat s dávkou pomoci v hmotné nouzi svobodně tak, jak zákon umožňuje nakládat svobodnému občanu se svou výplatou.

   Už samotné slovní spojení „zneužívání dávek“ je kravina, srovnatelná s hovězím slovním spojením „pozitivní diskriminace“. Tady není problém ve zneužívání dávek, tady je problémem s NEOPRÁVNĚNÝM VYLÁCENÍM DÁVEK těm, kteří je nepotřebují. Tohoto chybného vyplácení se ale dopouštějí pracovníci orgánu pomoci v hmotné nouzi, nikoli slušní lidé o práci marně usilující.

 2. 6

  Kocour

  Až budou sociální dávky vydávat čtyři dvoumetroví chlapi v kuklách, na které si nedovolí nikdo vykřikovat:“Dilino davej penize, vim gde tve děcka chodi do školy…“, tak „žadatelů“ radikálně ubude…

  1. 6.1

   Anonym

   Kocoure, vy jste tu přesně vystihl to, proč bylo zavedeno plošné vyplácení dávek. Aby se pod touto záminkou snížil počet těch, jimž jsou dávky vypláceny a tím se ušetřily peníze. Nejde tedy v žádném případě o snahu, omezit jejich zneužívání.

   Jinými slovy: ponižováním lidí tyto odradit, od domáhání se svého práva na sociální zabezpečení, na které si většina z nich (z krizí jich přibývá) platila pojištění, když jim ještě nebylo znemožněno, živit se prací, tak, jak na to mají právo podle Ústavy.

   Na vymýšlení způsobů jak zajistit vymáhání práva, popřípadě bezpečnost těch či oněch úředníků, tu máme (zase námi daněmi placené) orgány. Kdybych já šel pro soc. dávku, tak tam může být celé komando zakuklených ozbrojenců. Ti by mi nevadili. Vadilo by mi ale, kdybych byl jakýmsi plošným (totalitním) opatřením vymyšleným právními negramoty, házen do jednoho pytle např. s gemlery, které jistě ony poukázky nezastaví.

   1. 6.1.1

    Kocour

    Jistě, ony jsou totiž dvě sorty lidí. Jedni se dostali do nezáviděníhodné situace řízením osudu, což se může stát a je pro ně ponižujíc už to, že si musí o sociální dávky žádat. Druhá sorta lidí se ovšem dobrovolně (a často podvodně) udržuje ve stavu sociální potřebnosti a nejenže dostává dávky co měsíc, ale otravuje na úřadě tak dlouho, že dostane mimořádné dávky a to jen proto, že úřednice se bojí následků, kdyby jim nevyhověla, protože má děti, nebo jde občas temnou uličkou a občas se přece může přihodit nehoda, jak je jí naznačeno…

 3. 5

  Bezdětný

  „Zástupkyně ochránce Jitka Seitlová ukončila šetření s konstatováním, že Městský úřad Litvínov se dopustil řady pochybení a především nezákonného postupu, když začal plošně vyplácet dávky pomoci v hmotné nouzi formou poukázek všem osobám dlouhodobě vedeným v evidenci úřadu práce. Zákon tuto formu výplaty dávek umožňuje, ale sice výlučně až na základě individuálního posouzení příjemce v případech, kdy je zřejmé, že příjemce dávku nevyužívá k účelu, k jakému je vyplácena. Doklad o individuálním posouzení a informace o změně formy výplaty dávky z peněžní na poukázky musí být obsažena ve spisové dokumentaci každého příjemce dávky. V případě Litvínova tak tomu nebylo.
  Zástupkyně ochránce rovněž poukázala na skutečnost, že i samotné kritérium pro výplatu dávek v poukázkách spočívající v délce doby evidence na úřadu práce, které Litvínov zvolil, je nezákonné.“
  Zdroj: Veřejný ochránce práv

  http://www.ochrance.cz/dokumenty/dokument.php?back=/cinnost/index.php&doc=1505

  1. 5.1

   Radomil Siegel

   Já se velmi těším, až se jednou ochránce lidských práv bude zajímat o moje práva. Jako pracující, který platí daně, nedluží nájemné ani jiné poplatky, nestěžuje si na diskriminaci a neemigruje asi nejsem zajímavý :-(

   1. 5.1.1

    Bezdětný

    Dobrý den pan magistře.
    Směle se nám tu svěřte, které právo je Vám upíráno.

    1. 5.1.1.1

     Anonym

     Měl sis naflákat děcka a měl byst teď jiný starosti než blbě pindat v diskuzích. Ale esli máš ptáka samicu, tož to se nedá nic dělat.

    2. Bezdětný

     I já Vám přeji hezký víkend!
     Bezdětný

   2. 5.1.2

    :-(

    Možná nejste zajímavý,ale určitě můžete být spokojený.Nikdo nikdo neví,jak se může dostat mezi lidi,jenž jsou na dávkách závislí.Já osobně mám ve 41 letech odpracováno 23 let,po rozvodu jsem zůstala s dětmi sama,bývalý manžel již 5 let neplatí na děti,nebot pracuje načerno a je v ,,podtatě,, osobou v hmotné nouzi na dávkách.Já jsem po pracovním úrazu přišla o práci.Mám dost výrazná prac.omezení,ale důchod mi nepřiznali.Moje příjmy ze současného zaměstnání,které jediné jsem s danými omezeními sehnala,ani zdaleka nedosahují výše našeho nájmu a jiných potřeb na živobytí.Nechci ani domyslet,co by s námi bylo bez příspěvku na bydlení a doplatku živ.minima … :-(

 4. 4

  Eva

  dávky formou poukázek – dobrý nápad. tleskám.

  1. 4.1

   Bezdětný

   Už těma rukama plácat přestaňte, ono je tomu už zase úplně jinak.

 5. 3

  Anonym

  Já vzkazuji tomu moralistovi který vykřikuje, že sociální dávky se zneužívají ať si zkusí ten debil žít z 2 100, celý měsíc. Já jsem byla na soc. dávkách 5 let a v životě jsem nezažila tolik bídy a pohrdání co za tu dobu. Jen ať se podívá na úřednice jak jednají se žadateli o dávky, zažije jen pohrdání a ponížení že je to odpad a nechce dělat.
  Já jsem vždy měla svou hrdost a vždy jsem pracovala (mám odpacováno 33let, 10 roků katr na pile, 20 roků lisovna Chronotechna a za mlada jsem dělala v lese, to mi nezapočitali).
  Potom, mě tento režim uvrhl do bídy a do otroctví tohoto systému rádo by demokratickému. Než dalsí prošení o důstojné zacházení a nárok na slušný život šla jsem rači do předčasného důchodu.
  Za 33let práce jsem si vysloužila důchod 4 900 Kč. Ale nikdo mě nešikanizuje a neponižuje. Ať si dotyčný zkusí žít za 2 100 a jezdit 5 krát za měsíc do Olomouce a jinam za 30 korun vlakem a shánět práci. Žrát musíte jen odpad a nejlacinější jídlo. Nikdo se nepozastaví nad tím, že někdo bere milony za měsíc ale dávky vam leží v žaludku.

  Předčasná důchodkyně Šternberk

  1. 3.1

   Jan Tichý

   Vážená paní, sociální dávky se zneužívají všude na světě. V naší republice ale bohužel neuvěřitelným rozsahem. Odnášejí to pak lidi, kteří by pracovat chtěli, ale třeba z důvodu věku jsou na trhu práce diskriminovaní. Ale pochopitelně také i lidi, kteří pracují a nedobrovolně podporují nefachčenky z povolání. Nedivte se proto některým reakcím a neberte je osobně.

 6. 2

  Anonym

  nevím, ale asi by mi přišlo ponižující, kdybych byl norm. člověkem, který momentálně díky reorganizaci firmy přišel o místo musel platit nějakýmy ocejchovanými stravenkami a každý si na mě ukazoval prstem…!

  to jen tak na okraj…
  ale jinak si myslím,že tato věc má o mnohem více kladů než záporů…

  1. 2.1

   Anonym

   A proc jako ponizujici, podle me normalni vec? to chces jako penize ktery ti da stat zadarmo raci utratit za elektroniku, nejaky luxusni jidelka v restauracich, ci je nastrkat do automatu? Tady asi nekdo nechape co to je socialni davka, ze to je na to nejnutnejsi k zivotu a ne na luxus nebo hazard…

   Plne toto podporuji. Uz je me zle, jak pajdavi nefakcenkove co v lete vysedavaji na namesti, si v palave vesele hraji automaty nebo sedi v hospode!!!

   1. 2.1.1

    Anonym

    A někteří zneužívači soc. dávek si za ně kupují letadla a létají se povalovat na Havaj, tam hýří s krásnými děvami oděnými do kytiček tak tak dolouho, než příjde další výplatní termín soc. dávek.
    Fuj! Zavrženíhodné!!

 7. 1

  radek

  Konečně, to mělo být zavedeno už dávno! Možná i tohle je recept na to, jak snížit počet heren, protože víme, která část obyvatel tyto objekty nejčastěji navštěvuje.

  1. 1.1

   Anonym

   ničemu to nepomůže. S poukázkama budou dotyční kupčit, nakoupené zboží pod rukou ihned prodávat a k hotovým penězům se stejně dostanou.

   1. 1.1.1

    Anonym

    no ale aspoň to budou mít těžší, taky dobrý.

   2. 1.1.2

    Radomil Siegel

    Myslím, že to pomůže. Poukázky totiž nebudou příliš atraktivní zboží a i kdyby někdo kupčil s nakoupeným zbožím, tak ho (vždycky) prodá za míň. Já v tom vidím velmi dobrou cestu, jak ztížit ne-li znemožnit sociálně slabším (?), aby dávky cpali do automatů a alkoholu.

    A podle mě by to mohlo být ještě přísnější. Dávat poukázky na konkrétní typ zboží (potraviny, oblečení, apod…), nakonec sociální dávky mají být poskytované cíleně. Pokud je někdo opravdu sociálně slabý, jistě mu nevadí, že místo peněz dostane poukázky ve stejné hodnotě.

    A všeobecně se ví, že se sociální dávky u nás zneužívají!!!

    1. 1.1.2.1

     Anonym

     Vykřikování hesla:
     „A všeobecně se ví, že se sociální dávky u nás zneužívají!!!“,
     je nám užitečné asi tak, jako nám bylo užitečné volání:
     „Ten kdo stojí na chodníku, nebuduje republiku!“

     Kdo má vlastní zkušenost se sociálními dávkami a s úřednicemi sociálními dávkami se zabývajícími ví, že tyto úřednice nevyužívají všechny právní nástroje, do právního systému pro znemožnění soc. dávek už nainstalované. Na šetření do domácností problémových (profesionálních?) pobíračů soc. dávek nechodí, pomoc při hledání práce jim také neposkytují (stačí jim všeobecně známá razítka) a dalšími nástroji se zabývají (pokud vůbec) jen „na oko“, papírově. Nevykonávajíc práci za kterou jsou placeny, zneužívání dávek usnadňují a budou tak činit (spíše nic nečinit) i nadále. Proto vydávání lístků na potraviny a základní osobní potřeby nic neřeší, tak jako nic neřešilo před 10 roky.

     Soc. dávky se ve skutečnosti plošně sníží všem bez rozdílu. Pouze se zvýší počet těch, kterým bude pomoc státu odepřena, přesto že ústava mnohým z nich právo na tuto pomoc zaručuje. Tyto škrty v sociální oblasti se přikryjí vykřikováním výše uvedených hesel v médiích, za vydatné pomoci dobrovolných přisluhovačů i na těchto stránkách exhibujících. Vše se akorát zaboří do ještě větších a všudypřítomných sraček okolo nás.
     Hezký den!

   3. 1.1.3

    Růžový panter

    možná to chce dobře číst: Radnice také sleduje, za jaké zboží klient poukázky utratí a zda je využil opravdu on. Že lidé sociální systém zneužívají, ukazují zkušenosti z Českého Těšína, kde někteří lidé po zavedení papírových stravenek ztratily o dávky zájem, když sami požádali o ukončení výplaty dávky, nebo si našli zaměstnání.

    No a nevím jestli se dá vydělat na tom že kupim rohlík za dvě a prodám ho za korunu a pak mám hlad :-)

    1. 1.1.3.1

     Anonym

     Shrnuto a podtrženo:

     plusy: dobrý nápad (z jiné hlavy ale to je jedno), určitě způsob jak ztížit zneužívání dávek

     minusy: sem zvědav, který obchodník do systému vstoupí resp. jak tento systém všechno prodraží. Pokud bude muset obchodník a) jednat s asociály b) evidovat co komu prodá c) vést evidenci a následně vyúčtovávat + čekat na proplacení
     tak to samozřejmě bude muset někdo platit. A taky bude chtít zaplatit ten, kdo to celé bude organizovat. Plus je zde riziko padělání. Mám dojem, že pokud rohlík stojí 2,50 tak tímto stylem bude za 5,- Ale proč ne – jen čas ukáže zda to je k něčemu dobré.

    2. Anonym

     Pokud se nepletu, tak obchodník jen vydá doklad z kasy a to je vše. Kupující jej poté předá ke kontrole na sociálku, možná. Žádné evidování co komu prodá nehrozí, jen bude mít utržené peníze až po proplacení faktury od obce. Již v minulosti byly takové poukázky v oběhu, jen ne v takovém rozsahu.
     Je to dobrá věc, doufám, že bude uplatńována ve větším rozsahu než doposud, že to nebude jen oprašování něčeho, co již ve Šternberku léta funguje.
     Konkrétně mohli takto nakupovat U Jakuba na Slepičárně. Lituji však ty obyčejné úřednice, to zase bude kraválu : hej dilino, dej peńaze, zabiju !

    3. Anonym

     Pardon, schází podpis, tedy-Jiří B..

    4. Anonym

     No esli to bude tak jednoduchý tak je to hezký.
     Sociální pracovnice bych přemístil do horního patra policejní služebny, jiná cesta jak efektivně na asociální rasisty neexistuje.
     A taky nevím, proč už stát tento systém povině nezavedl – když fungují stravenky SODEXO a milion dalších, tak mohli fungovat nějaké podobné poukázky. Jde vidět, že stát řešení tohoto problému nezajímá, když jekravál jinde je klid na „jinačí věci“ – viz nedávné odhalení zločinného spolčení při zakázkách pro českou armádu.

    5. Anonym

     Ptal jsem se prodavačky, na ty poukázky mohli kupovat jen jídlo, ne cigarety a alkohol. Tedy věc dobrá, rozhodně ne nová, jak je prezentováno.
     Podobně se ostatně může postupovat i u poukázek na oblečení, chce to jen chtít.
     Jiří B.

    6. Anonym

     Poznámku že nápad je z jiné hlavy nechápu.Každý nápad je snad z něčí hlavy a toto pokud vím vymyslelo ministerstvo a testovalo minulý rok v některých městech. Letos v tom asi pokračuje. Zkušenosti z těch pár měst z loňska jsou spíše negativní.Takové informace jsem aspoň získal od úředníka z místního měú když jsem se někdy v listopadu ptal proč tento systém v některých městech funguje a u nás ne – vyplácí se sice na místním úřadě,ale pravidla jakým způsobem určuje stát.

   4. 1.1.4

    Anonym

    Že se dá všeho zneužít, to je každému známo. Sám jsem byl loni na dovolené svědkem, že jeden člověk přede mnou po zaplacení se zeptal pokladní, jestli by nějaké poukázky nekoupila a prodal jí je v poměru 0,75:1. Byl jsem v cizím městě a neodvážil jsem se do tohoto kšeftu vložit. I když účinek takového opatření nebude nikdy 100%, alespoň to těmto lidem zkomplikuje situaci a zároveň si také myslím, že i když se najdou spekulanti, kteří budou s poukázkami kšeftovat, němělo by jich být zase tolik, aby to výrazně omezilo zamýšlený efekt.

    1. 1.1.4.1

     Růžový panter

     no jo to je typicky český přístup :-) někdo něco v dobré míře vymyslí a hned celý národ přemýšlí jak by to šlo obejít :))) proto se tady usama nechytne bo kdyby někoho poslal at se tam odpálí tak ten bude radši přemýšlet jak to odrbat aby to bouchlo, on tam nebyl a ještě to bylo na někoho jinýho :))))

Komentáře jsou ukončeny.