Před 12ti lety jsme s přáteli v magazínu Šternbersko uveřejnili sérii článků o květnových událostech z roku 1945. Byl to remix nejrůznějších výpovědí a vzpomínek z archivů, dobového tisku a literatury. V rychlosti jsem proběhl web zda podobný článek někde najdu - nenašel jsem. Tak pro všechny příznivce historii přinášíme reprint (další články budou o osvobození Štěpánova a Bělkovic) velmi dramatického článku.

Vítězná Sovětská armáda proniká i na Moravu z různých stran, do našich Jeseníků z prostoru Opavy a v prvních dnech května 1945 dosahují sbory generála Jeremenka 4. Ukrajinského frontu měst Bruntálu a Mor. Berouna a blíží se již k hranicím šternberského okresu.

V našem městě již obyvatelstvo nahlíží beznadějnost situace, jen exponenti NSDAP Kreisleiter Hentschel a pod jeho vlivem starosta města Ing. Paüler chtějí bojovat do posledního muže. V poledních hodinách 5. května dochází však  - zásluhou německých protifašistických bojovníků v čele s Leopoldem Felgenhauerem k dramatickým událostem na šternberské radnici, jež ve svých důsledcích zachraňují naše město před bombardováním a snad i před zničením. Zpráva něm. antifašistů z 20.7.1945 předložená bezpečnostnímu referátu OSK ve Šternberku líčí události takto:

Pro přečtení tohoto obsahu je nutné se přihlásit ZDE

Related Articles