ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

5 Comments

 1. 2

  Slamacek

  No, to je záhada téměř detektivní. Jistě exponáty byly na nějakém míste uloženy a posléze se něco možná někomu hodilo a zbytek se jednoduše vyhodil. Ale bylo by zajímavé zjistit, jak s věcmi z bývalého muzea bylo naloženo.

  1. 2.1

   Ferda

   To byla 70-tá léta a nikoho nic nezajímalo, jen budování socialismu. Kdepak nějaké vykopávky po němcích. Podle toho to taky tak dopadlo. nemyslím, že by si někdo něco vzal, spíše se to prodrbalo a poztrácelo.
   Nemusíme chodit do daleké budoucnosti: byla tady na Radniční galerie docela dobrého jména, všechny výstavy byly zdokumentovány a taky to je v čudu. A to už nebyla 70-léta ale 21 století. Historie se opakuje a my jsme nepoučitelní. A bude to tak na věky věků. Proto je potřeba si vážit všech, kdo mapují naše kroky nedávné i současné.

   1. 2.1.1

    petr

    Je prostě škoda ztráty celé sbírky vzorníků látek které se ve Šternberských textilkách vyráběly. Největší byla VIGONA, ta padla za oběť výstavby sídliště na Nádražní. Další byla v Moravii, další na Uničovské, dnes UP. Textilní průmysl byl na vysoké úrovni a kvalita látek byla špičková. Ve starém muzeu se mohl návštěvník dovědět kolik náleven, gasthausů , řezníků ve městě bylo. A což teprve pivovar? před mnoha lety mi jeden z pamětníků povídal, že zdejší pivovar byl velký konkurent pivovaru v Hanušovicích. Pivečko prý byl úplný malvaz. Skoro v každé hospodě byl i kuželník. Všechny hospody se uživily. Mnoho hospodských bylo i řezníky. Pekařů bylo také dost

    1. 2.1.1.1

     Ferda

     Něco se určitě najde ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, bohužel vesměs v depozitářích takže veřejnosti nepřístupné.
     Jinak to, že ve Šternberku tyhle věci nezústaly je chybou vedení města. Například Uničov dokázal z vlastivědných sbírek hodně věcí ponechat ve městě v jejich muzeu (které tady bohužel chybí, Expozice času je poměrně o ničem).
     Když se likvidovala v 90tých letech Chronotechna, tak veškerý archiv jejich propagačního oddělení skončil někde na skládce a v ohni, nikomu to nevadilo a nikdo tomu nezabránil.

 2. 1

  petr

  Ví někdo kde zmizelo nemálo věcí vystavených ve starém muzeu na Bezručové? Byl tam celá soubor vzorníků látek vyráběných v textilkách ve Šternberku. Bylo jich několik.Také tam byl kompletní soubor výrobků tabačky. Některé cigaretky jsem i pokouřil. Celá řada doutníků, ty nejlepší byly s přelepkou starého mocnáře.

Komentáře jsou ukončeny.