ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

weQ Šternberk

Co znamená zkratka IQ je každému jasné. Se zkratkou “weQ” už to každému jasné být nemusí. Jedná se jakousi “společnou, společně budovanou inteligenci”. Vzpomínám na svá studia v Brně. Když jsem dělal diplomovou práci, neexistoval internet a veškeré informace si člověk musel sehnat v knihách. Mělo to samozřejmě své plusy, mnohdy jsem narazil na něco, na co bych v životě nepřišel.

Dnes je všechno úplně jiné. Světem vládnou informace a rychlé přenosy dat. Schválně: jak dlouho vám bude trvat najít trvá například informaci o tom, kdy Henry Ford vytvořil světový rychlostní rekord??? Mě to trvalo 10 sekund, dost málo na to, aby jeden dokázal být navenek “velmi chytrý”, ovšem za pomoci a podpory internetu, wikipedií, google a dalších mocných “kamarádů”. Ale pokud by se mne na totéž zeptal někdo na hřebeni Jeseníků, kde není mobilní signál … no nevím jak bych uspěl …. Chtěl jsem tím říct jen to, že lidé se tváří chytřeji a vzdělaněji, než jaká je skutečnost.

Ale zpět k té zkratce “weQ”. “weQ Šternberk” vyjadřuje smysl těchto stránek: co nejvíce informací o našem regionu na jednom místě. Informací nejen encyklopedických, ale i názorů běžných lidí, aktuální dění, zajímavosti, kuriozity, historie, fotografií a tak dále. Ruku na srdce, Šternberk za hranicemi Moravy už nikoho nic nezajímá a je to příliš minoritní téma, aby plnilo hesla ve Wikipedii, na Google a podobně. Proto provozujeme “ORG”. Soustředíme vše na jednom místě.

Abychom byli opravdu dobří, potřebujeme i vaši pomoc. Jak připomínky a kritiku, tak například historické i současné fotografie, vzpomínky, zajímavosti …… My se naopak budeme snažit všechno dobře a přehledně uspořádat a zpopularizovat.

Za “STERNBERK ORG 2016” přeji všem, kteří nám fandí hodně dobrého a pohodový rok 2016.

Ve Šternberku 12. ledna 2016, Karel Fiala