Dalovské jezírko – příjemné místo, kde si zaplavat, oblíbený letní cíl nás dospělých a samozřejmě dětí. Většina místních ví, že před válkou se zde těžila břidlice, jak podlahová tak pro výrobu tašek. Málokdo už ví, že se jedná o významnou paleontologickou lokalitu: na ohromných dlaždicích v okolí jezírka, ale i například v Olomouci, se vyskytují spirální stopy po pojídání usazeniny prvohorními bezobratlými živočichy (Geology.cz).
K zatopení jezírka došlo v roce 1942, kdy těžaři narazili na silný proud vody, že museli okamžitě z těžební jámy utéct, aniž zachránili nářadí a další techniku. Lom byl zatopen během několika hodin, jak popisuje ze vzpomínek pamětníků v knize “Z minulosti Dalova u Šternberka” paní Vlasta Hlůzová…
Další zajímavostí budiž to, že ve vyprávění pamětníků je velmi často zmínka o tom, že podlahové břidlicové desky z dalovského lomu jsou údajně umístěny až ve vídeňské Katedrále sv. Štěpána. Co je na tom pravdy, kdo ví …. faktem však je, že tak velké a rovné desky z čisté a kvalitní břidlice se vidí málokde.