V dalším z našich exkluzivních rozhovorů speciálně pro tyto stránky vám představujeme Slovenku Janku Schweighoferovou.
24-letou studentku. 40 procestovaných zemí v tomto věku je nádherné skóre. Pojďme se inspirovat jejími radami!
Janka Schweighoferová, 24let, Bratislava, Slovensko
Študentka na výške, ktorá zbožňuje cestovanie a naopak neznáša slovné spojenie “nedá sa”. Aj preto som založila web travelhack.me – aby som ľuďom ukázala, ako cestujem lacno a šikovne a že “sa to dá, keď sa chce”
Nenahraditelná první otázka: Jak ses k tvému cestování dostala?
V rodine sme boli zvyknutí na klasické letné dovolenky v rezortoch, kde sme boli zatvorení s ostatnými turistami s All Inclusive stravou – proste úplná slovensko-česká klasika. Jeden rok sa rodičia rozhodli kúpiť dovolenku na Kubu, bol to ich sen a ja s bratom sme sa veľmi radi pridali. Tu som po prvý krát videla úplne iný svet a nadchlo ma to. Vtedy som mala 18, práve som maturovala. Odvtedy sa mi vždy, keď som počula slovo „cestovanie“, rozsvietili oči a nebolo cesty späť :-)
Co bys poradila někomu, kdo by rád šel podobnou cestou jako ty, chtěl poznal jiné krajiny, kultury, lidi? Jak začít? Kolik si připravit peněz? Nějaké dobré rady?
Základom, alfa omegou je vôľa. Peniaze už nehrajú tak veľkú rolu ako kedysi. Keď už máte vôľu, potrebujete know-how. Aby ste za cestovanie nezaplatili zbytočne dvojnásobok toho, čo platím napríklad ja – a to sa stáva.
Ak ide o osobu, ktorá fakt nemá peniaze, čiže potrebuje úplne low-cost cesty, zamerať sa môže na Európu. Môže si kúpiť jednosmernú letenku za 10eur do Berlína, Osla, Paríža, či Londýna (podľa toho, kam chce ísť) a odtiaľ ísť napríklad stopom a spať cez Couchsurfing a kamošov. Jeden z mojich kamošov takto precestoval krajiny ako Arménsko – dostal sa tam stopom zo Slovenska. Jednoducho, kde je vôľa, tam je cesta, na peniazoch nezáleží.
Ak ide o osobu, ktorá má nejaké peniaze, povedzme 500eur, tam už môžete ísť mimo Európu. Letenky do Thajska, Afriky, Karibiku, či Južnej Ameriky sa dajú nájsť do 300eur – zas ide o know-how, treba ho buď získať, čo je pre ľudí často dosť zdĺhavé (ide o stovky hodín) alebo sledovať ľudí, ktorí takéto letenky hľadajú v rámci biznisu – oni sú motivovaní hľadať letenky pre vás, pretože dostanú % z ceny letenky od leteckej spoločnosti.
Vypadá to, že máš cestování i jako koníček, i jako profesi, tedy obživu. Je podle tebe možné takto šikovně nakombinovat?
Záleží. Nie je to pre každého. Viete..je veľmi dôležité uvedomiť si, či chcete robiť biznis v cestovnom ruchu alebo či je cestovanie len váš (pomerne drahý) koníček.
Ja som si nateraz vybrala to prvé, je to aj môj biznis. Vychádzam z toho, že ma cestovanie baví, inšpiruje ma a dodáva mi energiu, má pre mňa veľmi pozitívne účinky. A takisto ma vždy fascinovalo lacné a šikovné cestovanie, trávila som tým desiatky hodín týždenne, len tak, bez toho, aby som si myslela, že s tým budem v budúcnosti podnikať. Zrazu, keď som si tak sedela na Seychelách na pláži, doplo mi, že ja vlastne mám rada cestovanie, verím, že každému prináša pozitívnejší a šťastnejší život a že viem, ako cestovať tak, aby peniaze neboli pre ľudí prekážkou. Pridala sa k tomu moja podnikavá povaha a projekt bol na svete. Teraz už mám napísané e-knihy o tom, ako cestujem po svete lacno a šikovne, ktoré sú návodom pre ostatných ľudí, predávame ich a ľudia ich kupujú, lebo vidia ich hodnotu.
Co ti cestování přineslo do života?
Woaw. Poďme postupne:
Asi najväčšie uvedomenie prišlo vtedy, keď som si uvedomila, že asi nikdy zo mňa nebude právnik sediaci v kancelárii 12 hodín denne, ktorý celé dni analyzuje a pripravuje zmluvy pre klientov (študujem právo, takže právnik by malo byť logické pokračovanie)
Ďalej som si uvedomila, že neznášam, keď mi niekto hovorí, čo mám robiť, pokiaľ toho človeka nerešpektujem. A rešpekt u mňa nechodí automaticky, musí byť získaný. Tým pádom som vlastne zistila, že zamestnanec zo mňa asi nikdy nebude :-)
Veľmi dôležité bolo zistenie, že ľudia sú vlastne všade rovnakí – tí z nás, ktorí necestujú, si myslia, že v Brazílii, na Seychelách alebo v Turecku sú nejakí iní ľudia ako na Slovensku, že riešia úplne iné problémy, majú úplne iné životy. Často si hovoríme v mysli :“ak by som žil/a na Seychelách, celé dni by som nemala žiadne starosti, užívala si naplno život, veď to je exotický raj“ Ale ja som zrazu bola na Seychelách a tí ľudia riešili podobné veci ako my – nenašli parkovacie miesta, vyschli im papriky na záhrade, v obchode nemali ryby..A tak som si uvedomila, že je je jedno, kde žijeme, ak chceme byť sťastní, musíme začať od seba a nie sa vyhovárať na externé vplyvy.
Na co vzpomínáš nejraději?
Na momenty, kedy som videla, zažila niečo nové, neočakávané – napríklad keď okolo nás zrazu v mori na Seychelách plávala malinká korytnačka s plutvičkami alebo keď sme po prvý krát videli veľkú, asi metrovú suchozemskú korytnačku, alebo keď sme videli, ako mali Kubánci zahrabané v truhici v piesku cigáry a alkohol, s ktorými kšeftovali – bolo to ako pirátsky poklad. Alebo keď sme sa vyštverali na konštrukciu sochy Corcovado v Riu a boli sme tak ešte asi 15m nad ostatnými ľuďmi
A naopak: nějaké opravdu nepříjemné zážitky nebo situace?
Hovorí sa, že ľudská mysel rada zabúda na nepríjemné okamihy a namiesto nich spomíname na všetko ako úplne ideálne a skvelé, aj keď tam boli problémy. Myslím, že to je môj prípad – určite bolo pár zlých a nepríjemných vecí, ale nejak si na ne nepamätám, všetko prekryli tie pozitívne zážitky
Pohybuješ se v kulturách velmi odlišných od české (pardon, i slovenské) kotliny. Přiučila ses něčemu zajímavému, o co bys tady ani náhodou nezakopla?
Áno. Videla som rodiny, kde boli úplne samostatné malé decká, okolo 10 rokov. Starali sa o rodinu, normálne pracovali, nosili vodu napríklad. Často sa stretávam aj s tým, že rodina drží spolu nech sa deje čokolvek, akonáhle je niekto rodina, je to proste kamoš – to u nás nefunguje, u nás je veľa rodín, ktoré sú rozhádané.
Naopak v západnej Európe je trend „rozhádanej rodiny“ často ešte rozšírenejší ako u nás – decká často bývajú mimo rodičovský dom, navštevujú sa málokedy. Ak ide o prisťahovalcov, často vzniká neprekonateľná priepasť – keďže rodičia sú často tí, ktorí emigrovali do Európy za lepším životom, často nevedia jazyk, nie sú zvyknutí na európsky spôsob života. A ich deti jazyk ovládajú, sú relatívne začlenení v európskej spoločnosti, no často sú veľmi chudobní a na okraji spoločnosti, za čo deti vinia rodičov. Ale to by už bolo na dhšie.
Když někam jedeš, máš předem přesný scénář, nebo to je spíš naslepo a improvizace?
Myslím, že v tomto zastávam scenár 80:20. Dopredu si zistím 20% vecí, ktoré potrebujem k 80% úspechu. A zvyšok je improvizácia. V hlave mám už vzorce – viem, že vždy treba hľadať dopravu autobusmi namiesto taxíkov, mať offline mapu v mobile a adresu, kam sa chcem dostať.
Cestuješ sama?
Väčšinou nie. Som dosť spoločenský človek, takže cestovať sama ma až tak nebaví. Minule sa mi napríklad ale stalo, že kamarátka na poslednú chvíľu musela odvolať výlet na Balkán a mohla som si vybrať, či pôjdem sama alebo letenku nechám prepadnúť – šla som sama.
Kde by jsi chtěla žít? Vysněné místo?
Ja som precestovala takmer 40 krajín sveta, aby som zistila, že na Slovensku je mi najlepšie. Ja sa neplánujem presťahovať do inej krajiny, mne Slovensko vyhovuje, zo Slovenska chcem však často cestovať do sveta. To, že Slovensko mi vyhovuje, som ale zistila až po tom, ako som rok žila v Nemecku. A zrazu mi to doplo, v Nemecku to proste nebolo ono, napriek všetkým super veciam, ktoré tam sú. Preto odporúčam každému, kto si v mysli hovorí veci ako „posledný kto na Slovensku zostane, prosím zhasnite“ a zastrája sa, že odíde a už sa nevráti, nech skúsi na rok žiť niekde mimo Slovenska – lebo až potom zistí, o čo ide. Samozrejme, je veľa ľudí, ktorí zistia, že je to pre nich to pravé, žiť v UK alebo Nemecku alebo trebárs aj na Seychelách. Pre mňa to nie je.
Sny a plány do budoucna?
Žiť šťastný život – užívať si ho. A takisto vytvoriť niečo, čo pomôže ľuďom. Myslím, že som na správnej ceste, no je to dlhodobý proces
Pár tvých rad (nejen) mladým lidem, které láká cestování ale stále nenašli odvahu?
Kto sa bojí, nech nejde do lesa :-) Cestovanie je v tejto dobe obrovský trend. Tak, ako bolo kedysi „in“ vydať sa, postaviť dom a mať deti, dnes je „in“ byť nezávislý scestovaný človek, ktorý si užíva život. Predstavte si, že by vaša babka napríklad chcela pred 50 rokmi precestovať svet – bola by ľuďom pomaly na smiech. Dnes, keď niekto necestuje, je tiež považovaný za zvláštneho.
Každému mladému teda radím zvážiť, či ich láka len byť „in“ a kvôli tomu cestovať, alebo či im cestovanie naozaj prináša šťastnejší, lepší a naplnenejší život. Treba to jednoducho skúsiť a potom každý uvidí na vlastnej koži
Umíš zužitkovat tvé zážitky, dojmy a fotografie z cest? Myslím, zda třeba pořádáš nějaké přednášky, besedy, pobyty a tak dále?
Mala som workshopy, kde som ľuďom dávala návod, ako cestovať lacno a šikovne, ako to robím ja, to bolo 6 workshopov pre spolu 200 ľudí po celom Slovensku. O Seychelách som zás nedávno prednášala na festivale Cestou necestou. Čoskoro pribudne k doterajším mojim knihám s návodom, ako cestujem šikovne a lacno aj hackerská príručka o Seychelách, kde ľudia odo mňa za 30min čítania dostanú všetky tipy a triky ako sa na Seychely dostať lacno, zažiť luxus a pohodlie a celé si to 100% užiť za minimum nákladov.
Jak ti při tvém cestování pomáhá internet? Co všechno přes něj dokážeš předem zařídit? Máš nějaké TOP tipy na dobré a užitečné stránky?
Internet je základom mojich ciest – hľadám na ňom ubytovanie, letenky, tipy od iných cestovateľov, pozerám si hodnotenia. Super webov je veľa, napadlo ma poradiť také, ktoré ľudia často nepoznajú
www.toandfromtheairport.com – stránka, kde sú popísané možné spoje z letiska – autobusy, taxíky, prenájom áut a podobne
www.sleepintheairports.com – stránka, ktorá dáva tipy ľuďom, ktorí prespávajú na letisku, kde je to najtichšie a najlepšie miesto na prečkanie noci
www.blablacar.com – stránka, ktorá spája ľudí, ktorí majú voľné miesto v aute s tými, ktorí potrebujú zviesť
www.nomadiclist.com niečo – náklady na život pre freelancera všade vo svete, kvalita internetu, na stránke sa dá filtrovať a hľadať tú naj destináciu na freelancing podľa zadaných kritérii
www.numbeo.com – stránka, na ktorej si za minútu vyhľadáte priemerné ceny v krajine, kam chcete cestovať – super najmä vtedy, ak musíte letenky kúpiť čo najskôr, inak už budú vypredané
www.lonelyplanet.com – prehľad počasia vo svete po mesiacoch, popis, na aké aktivity je daný mesiac ideálny na návštevu
Jak své aktivity financuješ? Vyděláš přes zimu? Máš nějakou práci i počas cestování?
Pred pár týždňami som vydala svoje prvé e-knihy, ktoré sa predávajú veľmi dobre, čas od času robím kurzy o tom ako cestovať šikovne a lacno a plánujem ďalšie projekty.
Co připravuješ a plánuješ na příští rok? Tvůj cestovatelský sen, dream destination, kam by ses chtěla podívat?
Leto 2016 bude určite venované Islandu, tam už som chcela ísť tento rok, no nestihla som to. A okrem Islandu to bude určite viacero destinácii, už teraz mám naplánovaný Irán a požmurkávam po „stan“ krajinách – čiže Uzbekistan a podobne. Uvidíme ale aj, ako sa vyvinie situácia vo svete, momentálne, keď odpovedám na tento článok, mám ešte v pamäti útoky na Paríž a Bejrút.
Destinácie, kam idem sú však dosť náhodné – v hlave mám zoznam asi 50 krajín, ktoré mám „na muške“ a keď sa objavia super letenky za super cenu v super dátum, idem do toho.
Máš nějaký plán pro následujících 10 let? Práce? Rodina?
Keď niečo chcem a viem to správne zadefinovať a predstaviť si to v hlave, idem si za tým. Momentálne je to cieľ cestovať po svete, dávať ľuďom moje triky a živiť sa tým. Bohvie, čo ale bude o 10 rokov. Nemám konkrétne idey. Viem iba, že chcem byť finančne nezávislá – mať príjem, ideálne aj pasívny, ale hlavne chcem byť vnútorne spokojná s tým, čo robím – to je asi najvýraznejší kompas, ktorý mám. Pretože peniaze, aj keď by som ich mala veľa, ale zapredala by som kvôli nim môj život a robila prácu, ktorá ma nebaví alebo mala zlé vzťahy, by ma netešili a nevedela by som si ich užiť.
Provozuješ web travelhack.me. Je to tvoje práce na fulltime nebo to máš jako koníček. Respektive jinak: čím se živíš?
Som ešte študent, takže takých 15 hodín práce týždenne ide tam. Projekt travelhack.me mi ale zaberá väčšinu zvyšného pracovného času, tak 30 hodín týždenne. A myslím, že keď niečomu venujem čas, mala by som dostať niečo späť – a peniaze sú jednou z odmien, ktoré prichádzajú. Ja nechcem viesť strat-up, ale normálne fungujúci a ziskový projekt, ktorý ľuďom prináša hodnotu – a podľa toho prispôsobujeme aj obsah a produkty
Momentálne ma živí predaj mojich kníh cez www.cestujbezmilionov.sk, okrem toho niekedy zorganizujem projekty v rámci Erasmus+ a každoročne organizujeme aj výpravu na najväčší veľtrh fitness a wellness FIBO v Nemecku www.fibo.fitnessa.sk . Nemám stabilný mesačný príjem, skôr ide o nárazové platby. Je to ale o to viac motivujúce, pretože ak by som si bola istá, že každý mesiac mi na účet príde napríklad 1000eur, nehnalo by ma to vpred.
Byla jsi někdy v našem kraji, třeba přímo ve Šternberku? Nebo aspoň v Olomouci? Pokud ne, tak jsi zvána !!!
V Olomouci som bola pred pár týždňami, máme tam rodinu, tak sme boli na návšteve,bola som prekvapená, akú krásnu prírodu tam máte napriek všetkým priemyselným podnikom. Keď budem znovu na okolí, ozvem sa a dúfam, že dostanem tour :-)
2 Comments
Julia
je rozdiel precestovat 40 krajin a navstivit 40 krajin. Janka je ten druhy pripad. Lebo nech mi nikto netvrdi, ze za tych 5 dni, oc bola v Irane a navstivli az 2 miesta, ho “precestovala”. Trosku sebareflexie by jej nezaskodilo, aj ked mam skor pocit, ze ta u nej uplne absentuje.
Annie
Skvěle napsané! Děkuju