Článek z Mladé Fronty DNES ze dne 26.02.2005. Šternberk. Až dvě stě padesát pracovních míst by mohl Šternberku přinést nový průmyslový areál. Otevření zhruba devítihektarové zóny, která vyroste v tak zvané lokalitě Věžní, má do města nalákat především tamní malé a střední podnikatele. „Pro město jde o velice důležitý projekt. Vznikne díky němu průmyslový komplex ležící kousek od vlakového i autobusového nádraží. Počítáme, že bude pro podnikatele atraktivní. Nyní proto chce město lépe zpřístupnit lokalitu pro dopravu a vybudovat inženýrské sítě. Případní zájemci už potom budou investovat peníze jen do svých vlastních provozů,“ popsala stav tisková mluvčí šternberské radnice Irena Hamplová.

Podle ní začne už v březnu v areálu vyrůstat velkoprodejna Lidl. „O přestěhování svého provozu do nového komplexu uvažují i majitelé pneuservisu Hradil – Trnka. Zájem projevili i další investoři, ale jejich jména zatím s ohledem na pokračující jednání zveřejňovat nebudeme,“ dodala Hamplová.

Šternberští již tento týden podepsali smlouvu s ministerstvem pro místní rozvoj. To spolu s Evropskou unií poskytne zhruba patnáctimilionovou dotaci na výstavbu potřebného průmyslového zázemí v areálu bývalého závodu Chronotechna a jeho okolí. Pět milionů korun vyčlení Šternberk z vlastní kasy. Stavební práce podle Ireny Hamplové začnou již během několika nejbližších dnů.

Úřad práce možnost nástupu nových firem vítá. „Jednoznačně by vybudování nových pracovních míst ve Šternberku bylo pro tento region přínosem. Myslím, že na Šternbersku je dostatek vhodné pracovní síly,“ podotkl Roman Navrátil z olomouckého úřadu práce. Na Šternbersku se nyní nezaměstnanost pohybuje kolem 14,6 procenta.

Někteří z místních lidí si ale nemyslí, že nový areál nějak výrazně sníží nezaměstnanost ve městě. „Mě živí zákazníci z okolí. Proto je pro mě jako drobného podnikatele nejdůležitější, aby měli práci. Pokud ji mají, dostanou výplatu a přijdou si ke mně koupit věci na své auto. Osobně bych tak víc přivítal, kdyby pro tuto zvažovanou průmyslovou zónu město získalo většího zahraničního investora, jako se to povedlo v nedalekém Uničově. Ten by dal práci více lidem. Pokud se u nás budou stavět jen supermarkety, tak pár prodavaček asi současnou situaci s nezaměstnaností nevytrhne,“ myslí si majitel šternberské firmy Auto Roman Štercl.
Šternberský projekt ministerstvo podpořilo bez problému. Splňoval dané podmínky, ale doporučila jej i příslušná komise.

„Příjemcem státních peněz je město. Nejde tedy o přímou podporu malých a středních podnikatelů,“ uvedla zástupkyně ředitele tiskového odboru ministerstva pro místní rozvoj Žaneta Tušerová. Vzhledem k tomu, že akce je spolufinancovaná ze státního rozpočtu, ministerská dotace činí zhruba 7,4 milionu korun. Ve stejné výši je i grant Phare z prostředků Evropské unie.

Autor: JITKA MOŤKOVÁ

23 KOMENTÁŘE

 1. Jsem stejného názoru jako vy pane Bejdák!A také si myslím že je potřeba říct našim pánům radním co dělají špatně a zeptat se jich co je ktomu vede!!Já osobně můžu říct svůj názor na součastný a již dlouho trvající stav na naší radnici a kní přiřazených institucích a pracovištích!!!KATASTROFA!!!To je v kostce vše a hovoří to za vše!Přebujelý aparát,ůředníci neuvědomující si že jsou tu pro nás a né mi pro ně(platíme je snad mi danoví poplatníci nebo se pletu?)a mohlbych psát dále a dále!!!!Jen ještě zmíním takzvané ůřední dny!!!!!Co je to za zhovadilost?!?Kdo mi na to odpoví?!Já taky pracuju 5dní v týdnu ne snad?!?No prostě je to hrůza!!! Z přátelským pozdravem Lorenc Libor!

  • Dobrý den!Úřední dobu vcelku chápu: práce úředníků zřejmě není jen jednání s lidmi, ale i další administrativa. Zkuste si představit, že máte dělat nějaké výkazy a podobně a do toho vám bude permanentně někdo chodit a nějakým dotazem.Nicméně si myslím, že např. na tak expenovaných odborech jako je registr vozidel atd. by se měl provoz přizpůsobit potřebám občanů.Na druhé straně jsem někdy v prosinci šel kolem radnice, byla středa, 17:03, o nesvítilo jediné okno (mám dokonce i fotografii :-)). Takže jde o to, jak se kdo k práci postaví.S pozdravemK.F.

 2. Vážená paní Hamplová! Dát práci je pěkná věc!Ale hlavně záleží dnes za kolik!!!!Nemyslíte?Sama určitě znáte naše podnikatele!!Ti se nepředaj!!Hlavní je jejich kapsa!Co jsi budeme nalhávat?!? S pozdravem Lorenc Libor.

 3. Vážení diskutující,ráda se s vámi sejdu a odpovím na vámi položené otázky. Prosím o telefonický kontakt na pana Ing.Fialu, abych s ním byla schopna dohodnout čas a místo setkání. Přestěhovala jsem svoji kancelář do Olomouce a telefonická dohoda pro mě bude nejrychlejší. Můj telefon – 777 016 831Děkuji Zlamalová

  • Zdravím Vás:mé číslo je 603 178 078. Tento týden jsem vcelku vytížen – možná bychom se ale mohli potkat někdy k večeru ve Šternberku. Dejte vědět – zde nebo zavolejte.Díky,K.F.

 4. Vážení diskutujícíjá nejsem laik a proto si nemohu dovolit používat argumentaci, kterou nemám podloženou dostupnými fakty. Za svoji práci pro město jsem placená. Vy nepracujete za peníze? Jsem placená jen za to, co skutečně pro město udělám, žádný paušál.K vašim poznámkám:Územní plán města je informace veřejná, k nahlédnutí a informaci, zda je namísto Morávie navržen rybník, lze rozlišit pohledem, dle barevné legendy. Vymezená plocha pro letiště v územním plánu je. V Bohuňovicích se podnikatel, který spojil letiště s vlastním podnikám, našel. My skutečně nemusíme mít všechno.Nejsem skeptik. Naše město má mnoho kvalit – výchozí předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu, nádherný krajinný rámec, velký podíl zařízení veřejné správy, zdravotnictví a sociálních služeb ….. nechci je tady taxativně vypočítávat. To, na čem je vždy podle mě síla města závislá, na schopnostech aktivních lidí, na jejich umění komunikovat. Zabývám se veřejnou správou od roku 1990. Znám různá města naší republiky. Nejméně vždy prospívá atmosféra rozdělení na my a oni, chronická podezřívavost. Zkuste zvážit prosím, zda by skutečně k některým tématům nebylo vhodné se sejít. Zvolte téma. Ráda přijdu. V mé profesi je oponetura většinou základem dobrého řešení.Takto totiž jen skládáme střepy informací, bez souvislostí a podkladů.Zlamalová

  • Vážená paní zastupitelko,jsem rád, že se začínáte aktivně zapojovat do diskuse. Třeba konečně najdeme společně model jak by měla vypadat diskuse nás občanů s představiteli města.Pokud hovoříme o oponentůře, zde bych chtěl podotknout, že řada lidí ve Šternberku včetně mě si myslí, že zde ve Šternberku oponentura prostě není. Máme zde 5 politických subjektů v koalici a šestý komunisté jsou prý v opozici, Vysvětlíte mi, jak je tedy možné, že členem rady je komunista, že předsedou kontrolního výboru je také komunista ? Kde je profesionalita, především členů ODS, kterou řada lidí volila, především proto, že nedopustí, aby se komunisté dostali opět k moci ?Pan starosta mi při osobní schůzce řekl, že není potřeba opozici. Já říkám, že ano. Fungující opozice střeží fungování systému a využívá příležitosti k tomu, aby upozornila, ty co zatím vládnou, že něco dělají špatně. Občané musí mít pocit, že je systém v pořádku a že je někdo, kdo ho hlídá. V naší společnosti se zatím důvěra v politiky, a to i ty komunální zatím nenosí. Příčinou toho jsou však sami politici. Nekomunikace s občany je prvním závažným problémem, pak se nedivte, že po Šternberku kolují různé fámy, když současná politická representace není schopna reagovat na potřebu obyvatel něco vědět, a to i tehdy, když to kupříkladu panu starostovi nebude zrovna vonět.Vás si vážím pro Vaši pracovitost a Váš přehled. Nicméně když budu mít příležitost si do Vás lidově řečeno " rýpnout", tak to prostě udělám. Jinak si myslím, že konkrétně se mnou bude celá řada možností se potkat.K územnímu plánu jen poznamenám osobní zkušenost. Vlastním nemovitost – chatu v lokalitě Zámecký kopec. Při pohledu na územní plán se dozvídám, že někdy v roce 1996 nějaký architekt zpracoval územní plán ve kterém stojí : zahrádkářská kolonie na kraji Zámeckého kopce se jeví jako nevhodná a doporučuji ji zrušit. Ptám se, kde je úcta k těm lidem, kteří na těch zahrádkách nechali kus svého života a na rozdíl od města ( viz louky před kolonií ) se o tu půdu starali. Dokud bude ve Šternberku fungovat systém, že úzká skupina lidí bude rozhodovat o budoucnosti té většiny bez toho aby od ní získala jasný souhlas nebo jí přesvědčila o moudrosti svých kroků (privatizace bytového fondu, supermarkety, parkovné, rekonstrukce centra města, Expozice času , Územní plán atd. ), a to nejen při volbách, tak se budeme muset dělit na my a oni.S pozdravemLibor BEJDÁK

  • Hezké odpoledne:Děkuji za Váš příspěvek, s některými názory nelze než souhlasit.Využiji na tomto místě Vaši nabízenou otevřenost a Vaši nabídku komunikace.Věřím, že se neurazíte, když se zeptám přímo: kolik jste za loňský rok účtovala městu? Zcela jistě touto informací odbouráte řadu mýtů a podezírání ze špatného hospodaření města. Zajímá mne čistě jen ta část Vašeho příjmu za rok 2004, kterou jste fakturovala Městu Šternberk. Nezajímá mne, z čeho ty peníze šly, zda z Phare, EU, atd. Zřejmě bych se na to mohl dotázat oficiálně na radnice – jde nakonec o obecní pokladnu – ale raději volím tuto cestu.Ano, já samozřejmě také (jako ostatně většina) pracuji za peníze, ovšem nejsem zastupitel a neplatí mne město.S pozdravemKarel Fiala

  • Rád bych ještě podotkl :Ve Vašem komentáři se píše, že zde máme velký podíl zařízení veřejné správy.V této souvislosti bych připomněl kritiku někdy z loňského roku, kdy se hovořilo o úřednickém luxusu ve Šternberku. Navrhoval jsem provést personální audit, který by ukázal zda je to pravda či ne. Paní tajemnice MÚ mi odpověděla, že navrhne jeho provedení do rozpočtu na letošní rok. Výsledek je takový, že v rozpočtu nic takového není a já dodnes ani nevím proč?Můj názor je, že veřejná správa by se měla spíše zeštíhlovat, než bujet. Město by mělo spravovat pouze to co musí, vše ostatní by mělo pustit do soukromého sektoru. Soukromník má od přírody lepší předpoklady dělat svou práci víc naplno než státní úředník. Když se podívám na fotografii magistrátu v Lorschi a na objekty naší radnice tak to mluví za vše.Libor BEJDÁK

   • Naváži na pana Bejdáka:často jezdíme do Karlové Studánky, po cestě se vždy zastavím v Rýmařově v Infocentru. Až někdo ze zastupitelů pojede kolem Rýmařova, vřele doporučuji návštěvu: provozuje to soukromá firma a nabídka služeb se nedá srovnat se Šternberkem (je lepší). Jednak se ti lidé snaží o co největší nabídku publikací a upomínkových předmětů z okolí, jednak jsou velmi ochotní.V našem infocentru jsem byl kdysi se známým, který přijel z Prahy. Z velmi omezené nabídky chtěl koupit sadu pohlednic Mikroregion Šternberka. Dostalo se mu informace, že si musí objet jednotlivé obce, že už jsou pohlednice probrané, atd. Nechápavě kroutil hlavou že někoho nenapadlo tyhle pohlednice vydat v setu – samozřejmě nekoupil nic a samozřejmě se mu nechtělo jezdit po okolních vesnicích. Ale tohle myslím řešil i Mr. Davidson ve své studii – zřejmě to z Města nikdo nečetl.ZdravíK.F.

  • Vážená paní ZlámalováJsem asi jeden z občanů, který radnici moc nevoní. Rýpu do věcí, které našemu starostovi a některým dalším nejsou po chuti. Přesto Vás ujišťuji, že to dělám v dobré víře a s cílem napomoci ke změnám některých, pro město které mám rád ostudných skutečností.Z Vašeho příspěvku pro mě zavoněla naděje na zřízení účinného dialogu mezi, chcete-li oponenty a radnicí. Bohužel nemohu nevzpomenout nedávné události, kdy stejný pocit ve mě vzbudil pan starosta, který na mě vzápětí podal trestní oznámení, ve kterém navíc prokazatelně zalhal. Tím se alespoň pro mne stal osobou, která už těžko může být spojovacím článkem mezi radnicí a skupinou aktivních občanů se snahou něco pro město udělat.Pokud je Vaše snaha upřímná, rád zorganizuji třebas neformální schůzku, na které si s Vámi a diskutujícími, kteří projeví zájem, vyměníme své názory, a k věcem které kritizujeme předložíme své návrhy, jak je řešit.Přeji Vám pěkný denJan Tichý

 5. Dovoluji si přidat k diskuzi několik údajů :- ODSTRANĚNÍ STARÉ EKOLOGICKÉ ZÁTĚŽE území, kontaminovaných podzemních vod na území bývalé Chronotechny s.p. se podařilo finančně zajistit ve spolupráci města,f.Eutech a.s., dotčených orgánů státní správy po několikaletém úsilí v loňském roce. Svým usnesením vláda ČR odsouhlasila podepsání smlouvy na odstranění starých ek. závad ve výši 63. 000 000,- Kč. Byla jsem účastna těchto složitých kroků od roku 1999 až po rok 2004. Nebylo to jednoduché. Dnes je zahájení procesu dekontaminace v rukách Eutechu a.s. a státních zdrojů.- NOVÁ DOPRAVNÍ A TECHNICKÁ INFRASTRUKTURA – je pro další rozvoj celého území celkem o cca 9 ha nezbytná. Město v průběhu let 2001 – 2004 složitě připravovalo projekt na dopravní otevření areálu z ulic Věžní a Nádražní. Projekt byl připravován pro zdroje z Phare. Cesta k získání stavebního povolení pro novou komunikaci byla velmi složitá, jelikož město muselo vykupovat pozemky nejen od Eutechu a.s., ale i od soukromých vlastníků. Považuji zisk těchto zdrojů za velký úspěch. Město by si samo svým rozpočtem na takovou investici nedosáhlo.- MARKET LIDL se bude významně finančně podílet na investicido komunikace z ulice Věžní a sítích. Jeho vstup umožní ,,změkčit" cenu pozemků pro podnikání. Doufám, že se např. panu Trnkovi podaří realizovat konečně jeho letitý podnikatelský záměr a skutečně vymístit pneuservis do nových, odpovídajících podmínek . Za novou komunikací, za Billou budou pozemky připravené pro vstup investorů . Poptávka investorů existuje a je díky potvrzeným zdrojům financování reálná.- PROČ NA TOM NEJSME JAKO V UNIČOVĚ – to je jednoduché.V době masivní podpory státu/ dnes již neexistující/ město Šternberk, na rozdíl od Uničova, nevlastnilo žádných ucelených 10 ha území. Nám zůstávají jen složité, dlouhodobé, postupné transformace území. Další lokalitou kromě Věžní, kterou město intenzivně připravuje jsou bývalá Nálepkova kasárna. Příprava byla zahájena v roce 2004. – Zabývám se transformacemi území několik let. Je to velmi složitý proces. Jen počet operací, které město muselo udělat, aby se ke zdrojům přiblížilo, vyhrálo – protože jde o soutěž , je dlouhý. Průběh nese spoustu zvrtatů. Chtěla bych tady veřejně poděkovat Ing.Izákovi, který v roce 2001 jako jedinný zaregistroval možnost zisku státních zdrojů na dekontaminaci.Poděkovat svým kolegům v zastupitelstvu města, kteří tento dlouhodobý projekt podpořili a zaměstnancům MÚ, kteří stáli za složitou přípravou podkladů. Těch celkem cca 85 mil. Kč, které budou v nejbližší době proinvestovány za to stojí!

  • Teď možná budu říkat blbosti – do věci až tak nevidím (ale na druhé straně za to ani nejsem placen, takže nemusím :-))Mám pocit, že ve Šternberku se všechno spiklo proti zdravému rozumu: příroda, lidé, vlastnické poměry, historie, bývalí komunisté – zkrátka cokoliv dobrého se chce udělat naráží jen na samé překážky.A nebo je to o nesystemačnosti a špatných manažerských kvalitách?Sám za sebe: než jsme postavili supermarket v Uničově, jednali jsme o koupi pozemku ve Šternberku, kde stojí nyní Billa. Byli jsme šternberská firma a chtěli jsme podnikat ve Šternberku. Město pozemek nechtělo prodat – prý je strategický. Dalo se mluvit jen o pronájmu na 99 let. Ovšem stavět na cizím pozemku (to pochopí snad každý) není to pravé ořechové – totéž si myslela banka a řekla: na stavbu na cizím pozemku Vám nedáme úvěr. Takže jsme šli do Uničova – jednání bylo 100:1 (tedy Uničov = 100, Šternberk = 1). Uničov dodržel všechno, co slíbil.O šternberský pozemek se zajímal Horimex, který zřejmě měl banku, co poskytla úvěr na stavbu na cizím pozemku (nebo měl vlastní zdroje). Nevím, jak dlouho supermarket Horimex fungoval, snad rok. Ale co je zajímavé: najednou pozemek město prodalo. Během dvou let se změnil přístup – ze strategického pozemku byl najednou normální.Zeptám se dál: u nádraží (hned vedle Billy) měl (má) stát další supermarket a údajně se vše protáhlo pro pochybení ze strany Města (nejasnosti ve vlastnictví pozemků, špatné smlouvy s investorem, atd.). Údajně Město muselo za své předělávat projekt atd.. Je to pravda?Proč odešel Astron? Proč odešla Siebe?Přistávací runway ve Lhotě, rybníky místo Moravie (BTW proč Moratop staví továrnu v Uničově ???)…. Vše je o tom, že Uničov má historicky lepší startovací podmínky? Nebo je to o něčem jiném?Ale jak říkám: jsem laik, mou prací není rozvoj podnikání a zaměstnanosti ve Šternberku – a nejsem za to ani placen.Přeji hezký den všem.Karel Fiala

  • Chtěl bych nejdříve poděkovat paní Zlamalové za příspěvek. Původně jsem chtěl zkopírovat nějaký článek, který o dotaci na dekomintaci pojednával, ale vidím, že není třeba. Jsem také rád, že zde někdo ze zastupitelů vůbec vystoupí. Vyjadřování zastupitelů k některým problémům ve městě všeobecně totiž považuji za silně nedostačující( viz .www.sternberk.cz ), možná je to jejich neodborností, možná, že neumí dobře psát, možná, že nepoužívají internet, či nemají čas, možná něco jiného….. Otázkou je proč však potom šli do veřejných funkcí, když nejsou schopni reagovat na problémy občanů a komunikovat s nimi. Samozřejmě jsem také rád, že dotace na dekomintaci byla získána a děkuji všem lidem, kteří na ní zapracovali.Na závěr otázka pro naši zastupitelku :Jak Vy vnímáte existenci těchto http://www.stránek ?

  • … aby to s tou dotací nedopadlo stejně jako s celou bývalou Chronotechnou (a neskončila zčásti někde na zámečku u Moravského Berouna)

 6. by mě zajímalo jestli na tom ministerstvu mají tušení o olejovém jezeře pod chronotechnou a další eko chuťovce kianydové kaly kreré se vyvážely za chronotechnu naproti nádraží kde byly posléze zahrádky – brambory tam patrně rostly do nevýdaných rozměrů. Uničov asi hned tak nedohoní.

 7. To je pravda, jen tak pro zajímavost. Kolik má Uničov supermarkatů? Vím o ex Horimexu, malý Plus,…???Tam ten poměr s prům. zónama mají naopak než ve Štbku. I když chválím snahu přesunout Pneuservis HT do nových prostor, které budou lépe situovány než v zatáčce na Svatoplukové, kde to i jeden větší automobil dokázal pěkně ucpat.Nevíte někdo jak to vůbec vypadá s halami Invensysu? Zdá se mi, že jak loni v létě rychle stavěli, tak teď to nějak vázně, ne?

  • Nejde o Ex Horimex ale o ex Hercules (o tom "náhodou" něco "málo" vím :-). Tenkrát byla dohoda s uničovskou radnicí, že do města nepustí žádnou další velkoplošnou prodejnu – s Herculesem počítali coby součást infrastruktury litovelského předměstí a nebylo v jejich zájmu, aby prodejna měla problémy. Nakonec se tam propasíroval Diskont, což se ale na trřbách až tak neprojevilo. Tlačil se tam i Ahold (Albert), ale myslím, že od roku 1998, co s tím začal, do dneška neuspěl. Rozhodně si před řetězci na uničovské radnici nesedali na "prdel".Invensys nevím – snad jen k bývalé šternberské Siebe a Astron vím tolik, že šla do bývalých Přerovských strojíren (areál koupil známý a prostory jim pronajal – sjou velmi spokojeni jak Siebe, tak pronajímatel).S pozdravemK.F.

 8. je škoda, že se zde zaměňují pojmy obchodní a průmyslová zóna. Město mluví o průmyslové, ale tohle je klasický případ obchodní, nic víc, nic míň. Průmyslová zóna od slova průmysl.

  • Podle mne se průmyslové zóny budují tam, kde jsou k tomu podmínky: prostor, dopravní obslužnost, dobrá poloha, kvalifikovaná pracovní síla. Obchodní zóny prozměnu tam, kde je potřeba utratit vydělané peníze. Ve Šternberku by se zřejmě jako první měla řešit právě výroba, pak lidé budou mít kde vydělat a následně potřebu svůj výdělek utratit. V Uničově také nebudovali jako první zábavní a obchodní centrum, ale výrobní či montážní podniky (ale jak jsem psal, nevím, co přesně v těch areálech dělají a jak to tam funguje).Díky za reakci,Karel Fiala

 9. Bohužel mne mladší bratr opět předběhl. Před časem jsem sledoval na ČT2 diskusi o průmyslové zóně na Severu Moravy ( Orlová ). Mimochodem odborníci z CZECH INVESTU řekli, že průmyslová zóna nemusí být řešení, záleží vždy na přístupu daného města, kvalifikaci případných budoucích zaměstnanců atd. Nechápu tedy jak někteří z naší radnice tvrdí lidem nebo občanům, že tato zóna vyřeší takřka vše.Titulek v MF DNES "DÁME LIDEM PRÁCI" mne silně připomněl titulky v Rudém právu za dob socialismu. Ježkovy oči, kde to žijem ?! V létě se plácnu přes kapsu, koupím metrák třešní a odvezu jej do redakce paní Moťkové. Budu jen doufat, že ji pecka nezaskočí v krku a nepodá na mne trestní oznámení! Výběr obchodů bude veliký, vystoupím-li z vlaku na nádraží můžu jít do BILLI, snad i do LÍDLU, a pokud zapomenu můžu jít do ALBERTU, pokud ani tam neuspěji, čeká mne ještě PENNY MARKET, a to vše na jednom kilometru.AŤ ŽIJE KOCOURKOV !!

 10. Měl bych jen připomínku k titulku, který byl použit. Zavání mi to dobou socialismu. Předpokládám, že práci budou dávat spíše ti, co se ve jmenované zóně teprve usídlí. Ale to je připomínka čistě názorová.

 11. Včera, asi po 5ti letech, jsem jel přes Uničov do Šumperka. Nevěřil jsem vlastním očím, jak to vypadalo u výpadovky na Šumvald. Několik zřejmě velmi dobrých firem (Miele a podobně) zde postavilo nové areály. Od vedoucí stavebního odboru v Uničově, Ing. Urbáškové, vím, že město Uničov se velmi aktivně postavilo k rozvoji této průmyslové zóny – a zřejmě to přineslo své ovoce. Také vím, že se Uničov nesnažil v těchto případech prodat pozemky co nejdráž.Neznám další podrobnosti, třeba tam lidé dělají za 4500 měsíčně, ale zvenku to tak nevypadá.Vždycky se mi zdálo, že Šternberk je na tom, co se zaměstnanosti týče, lépe než Uničov s jeho potácejícím se Unexem, ovšem po včerejšku si tak jistý nejsem.Ví někdo další podrobnosti?K.F.

Comments are closed.