11.února 2006 se dveře klubovny PS Plejády otevřely veřejnosti. A příležitosti je potřeba využít.

Plejády … to je dětský oddíl a klub K15

Pionýrská skupina Plejády je kolektivem 47 členů (dětí v turistickém oddíle Plejády, mládeže a dospělých v klubu K15), kteří spolu tráví během celého kalendářního roku volný čas, jezdí na jednodenní i vícedenní akce a letní tábory, schází se pravidelně několikrát týdně v kroužcích na klubovně, kde se učí novým dovednostem získávají (nejen) tábornické zkušenosti – např. jak se správně chovat v lese, jak se uzluje, šifruje nebo hrají různé netradiční deskové hry (pylos, quarto, carcassone, dostihy a sázky, osadníci atd.), ale také např. ringo, softbal, divadlo, výtvarné techniky apod. To vše pod dohledem vyškolených vedoucích a instruktorů.

Jako hlavní výchovný prostředek užívají hru ve všech jejích podobách. Ze dne na den se promění v cestovatele kolem světa a potřásají si pravicí s černochy, dobývají jižní pól, stávají se malíři a výtvarníky, vyrábí mumie a tvoří cokoliv, co je napadne. Rozvíjí v sobě fantasii a smysl pro hru, které se pomalu, ale jistě v dnešním světě plném techniky u mnoha jejich vrstevníků ztrácí.

O co Plejády usilují ?

Jde o organizaci pracující s dětmi a především pro děti. U členů i “nečlenských” kamarádů usilují o plné zapojení do kolektivu, her a jiných činností, jejíchž prostřednictvím se snaží, aby z dětí vychovali sociálně silné osobnosti, aby byly schopny prosadit své zájmy a nápady.

Svojí činností se aktivně podílejí na prevenci proti kriminalitě, výtržnictví a drogám. Řídí se heslem: “Kdo si hraje, nezlobí”.

Foto: Libor Bejdák

25 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, jsem rád, že Hanácký svaz technických sportů pochopil, že Vás Liška spíše chválila, že jste si našli klubovnu vlastním přičiněním.

  Se skauty máme dobré vztahy což dokazuje např. předloňská společná akce a tím, co Liška velmi rozmlženě uvedla jako “jiné výhody” bych chápal spíše výhodu morální. Každého se dotýká doba přerevoluční, kdy slovo Pionýr bylo spjato s tou “špatnou stranou” a lidé raději slyší slovo Skaut, nežli výše uvedené. Proto pak jednají v nevědomosti, že Pionýr je zase tou organizací kolem roku 1970, kdy slovo Pionýr nebylo nikterak hanlivé, už nevědí.

  Co vzešlo z dobrého chceme v dobrém pokračovat a těžko se nám bude dařit pokud na kus historie Pionýra z doby “minule” nezapomeneme.

  Několikráte jsem se přesvědčil na setkáních s úřady, že se pod hlavičkou Pionýra jen těžko jedná, ale to neznamená, že máme naší činnosti zanechat.

  Na setkáních pracovníků s mládeží však všichni ti, což se zasloužili o náplň volného času dětí a mládeže baví bez rozdílů a dokonce Pionýr v řadách České rady dětí a mládeže dosáhl mnohokrát mnoho dobrého pro děti jako celku.

  Já osobně jsem byl vždy za rovnoprávnost v poskytování prostředků ze státních zdrojů a několikrát jsem kritizoval město za nepřesné podmínky žádání dotací pro Neziskové organizace.

  Nikdy nepůjde hodnotit stejně: dětské a mládežnické, sportovní a nebo socialní organizace. Každá tato oblast má úplně jiné zaměření a názor na věc.

  Ve stejných skupinách by pak mohly být podmínky stejné. Ikdyž se zdá, že město vydává velmi přesné podmínky žádosti pro neziskové organizace, ale není tomu tak. Je tam velmi velký prostor pro “balancování” a zde už hrají možnosti “morálních výhod”.

  Chtěl bych raději, aby se nám podařilo udělat společný projekt, kde by se mohly organizace prezentovat, na informačním místě by se pak o všech těchto organizacích mohli maminky a tatínkové dozvědět a ve finále by mohly organizace informovat o své veřejné činnosti i ostatní navzájem.

  Je mnohem lepší hodnotit lidi než celé organizace, ale někdy k tomu sklouzáváme. To je myslím chybou.

  Pěkný den přeje Petr Xˇandy Dvořák

 2. Ta to jste teda byli na tom hůře než my , tak sorry. Doufejme že to v tom dřeváku vydržíme dlouho . A budeme svámi kamarádi.

  Měj te se moc fajn modeláři

 3. Zdravím všechny. Chtěl bych jen trošku upřesnit komentář, který psala Liška a modeláři ho špatně pochopili. Liška reagovala na to, jak někdo psal, že nám město “dalo” klubovnu, když jsme o ni přišli. Je pravda, že jsme věděli dopředu, že se budeme stěhovat. Ale pravda je i to, že novou klubovnu jsme hledali skoro rok. Psali jsme inzeráty do ŠL a ptali se všude možně a nic. Byli jsme i dokonce na MÚ, jestli nám něco nenabídnou. Bohužel nic. Pak nás napadla I.ZŠ…. Liška chtěla jen říct, že nám nikdo nic nedohodil a určitě na tom stejně byli i modeláři. Určitě museli hledat taky sami. Tím bych to chtěl uvést na pravou míru, aby jsme tam nežili ve zlém. Jen bych chtěl ještě podotknout, že jsme nezisková organizace a tudíž jsme závislí na tom, kde seženeme nějaké dotace, abychom mohli dál něco dělat pro děti a fungovat. I proto si nemůžeme vyskakovat a nějak si znepřátelit radnici…

  Michal PS Plejády

  • Zdravím Michale, Tvé poslední větě, jako občan rozumím, ale je mi z toho hodně smutno! Dělat tolik pro děti a ještě muset poklonkovat před těmi, kteří rozhodují o různých dotacích a přitom mnohdy o daném problému nevědí zhola nic, mi připadá dosti ponižující!
   Zdravím kolegy,děti a Hoštejn!!!
   Jiří B.

 4. tak když si nás milé Plejády berou do úst tak bych ocenil kdyby uveřejnily celý nazev a ne KROUŽEK.
  Ale aspoň teď svět vý, kde Máme klubovnu.A o městě co nám provedlo si myslíme své, protože kdyby jsme se nestarali tak by jsme už klubonu aklub neměli .

  Letu zdar a tomu to serveru přeji hodně štěstí.
  Modelář ze Šternberka 444

  • P.S.
   uvítáme jakékoliv zprávy o vaší činnosti: akce, pozvánky, soutěže, výsledky, fotografie. Dejte o sobě vědět, rádi vám v tom pomůžeme. Nejen na tomto webu, ale i v magazínu Šternbersko.

   http://www.sossternberk.org

  • Mne by i docela zajímalo, co Vám bylo provedeno. Jen si myslím, že to nebylo provedeno městem ( to jsou přece všichni občané ), ale konkrétními lidmi, kteří měli nebo zatím ještě mají tu moc to provést. Podělte se o koho šlo !

 5. Sice nevím proč si nás PLEJÁDY berou do úst! Ale oni to věděli předem že se budou stěhovat a my jsme se museli stěhovat o Vánocích (v zimě) tak nevím co je příjemnějsí?????- prostě jsme dostali padáka

  Ale jinak nejsme kroužek leteckých modelářů ten je jen v DDM, jen tek pro vysvcětlení.
  My máme klub Leteckých modelářů , dřív jsme byli pod Svazarmem. A teď náš celý název činí Hanácký svaz technických sportů to za prvé, a ještě paříme pod SVAZ MODELÁŘŮ ČESKÉ REPUBLIKY

 6. Sice nevím proč si nás PLEJÁDY berou do úst! Ale oni to věděli předem že se budou stěhovat a my jsme se museli stěhovat o Vánocích (v zimě) tak nevím co je příjemnějsí?????- prostě jsme dostali padáka

  Ale jinak nejsme kroužek leteckých modelářů ten je jen v DDM, jen tek pro vysvcětlení.
  My máme klub Leteckých modelářů , dřív jsme byli pod Svazarmem. A teď náš celý název činí Hanácký svaz technických sportů to za prvé, a ještě paříme pod SVAZ MODELÁŘŮ ČESKÉ REPUBLIKY

 7. škoda, že autor článku nezmínil také to, že po tom, co Plejády přišly o klubovnu, zřejmě Město jim nabídlo prostory náhradní. ne každá dětská organizace měla takové štěsí :-(

  škoda, že takové štěstí neměli např. takoví skauti, po jejich putování Lhotou – dnesní sídlo Diosu, altánem v parku bez elektriky, vody a základního hyg. vybavení, bývalé televizní opravny za průjezdem v ČSA a nyní “zakotvili” v 8mi unimobuňkách za nádražím :-(

  • Pokud bude příležitost, tak rád navštívím i šternberské skauty. Účelem tohoto článku nebylo posuzovat podmínky života těchto organizací, ale podat informaci o Dni otevřených dveří.

   A ohledně prostor pro dětské či mládežnické organizace:

   V tomto směru by nemělo jít o žádné štěstí, ale o samozřejmost. Město by mělo mít eminentní zájem o tyto organizace bez ohledu na to jestli je to Sokol, Skauti či Plejády. Podmínky podpory (materiální či finanční) by měly být jasné a průhledné.

   I když zajímavý námět na článek to bezesporu je.

  • Byl jsem v parku, když se o tom skauti dozvěděli a bylo mi jich dost líto. Jak ten altán dopadl víme všichni i kdo se tam schází teď! Pokud se nepletu, práce v parku prováděla zrovna fa. Dios, jako ostatně mnoho městských zakázek.
   Jiří B.

   • Nedá mi to nereagovat, pokud dotyčná firma měla za úkol altánek zbourat no tak ho zbourala, takže zlost by měla směřovat na zadavatele zakázky ne?
    Stejne si myslím že je lepší když “domácí” zakázku dělá domácí firma, protože domácí firma zaměstnává domácí pracovníky….. atd atd Proto prosím oprostme se o pokušení závisti a držme palce všem šternberským podnikatelům, aby se jim v této nelehké době dobře podnikalo a dařilo, jelikož bude-li se dařit jim bude se nakonec dařit všem…

    • Problém je spíše v tom, že dotyčná firma ho sice zbourat měla, ale nezbourala. Prý to snad ani nejde, musí se rekonstruovat.
     Také bych přál Šternberským podnikatelům lepší podmínky pro podnikání, ale hlavně, aby jim bylo měřeno stejným metrem!
     Příjemný zbytek dne, Jiří B.

  • Ano, samozřejmě – je třeba pět náležité ódy, uspořádat oslavné ohňostroje, vyvěšovat mramorové desky či ještě lépe vytesat slavonápisy do nejbližší skály, vyvěsit státní vlajky a spousty dalších oslavných gest za to, ŽE MĚSTO ŠTERNBERK UDĚLALO NĚCO PRO SVÉ DĚTI, NA COŽ JEŠTĚ INKASUJE PENÍZE Z NEJRŮZNĚJŠÍCH PROGRAMŮ PREVENCE KRIMINALITY ATD…
   Ano ano ano – tohle je nad rámec toho, co by město pro děti mělo dělat!

   Nevěřícný Hermes !

   • Buď si Hermesi jistý, že s blížícími se volbami dojde i na ty vlajky a samochvála bude smrdět po celém Šternberku!

  • Nevím, kde jste vzal své zaručené informace, že nám (Plejádám) nabídlo Město náhradní klubovnu. Budova bývalé lesní správy byla dána k prodeji a my jsme nechtěli riskovat to, že by nás nový majitel v této budově nechal a pokud ano, že by jsme tam mohli být za stejných podmínek. Prostory na novou klubovnu jsme hledali celkem dlouho. Byly zveřejněny články nejen ve ŠL, ale také vyvěšeny plakáty atd. Na budovu u 1. ZŠ jsme si vzpoměli z toho důvodu, že jsem tuto školu jako dítě navštěvovala a věděla jsem, že po rozšíření a rekonstrukci budov 1.ZŠ jsou prostory ve dřevěné budově volné. Po rozhovoru s ředitelem školy Mgr. Sedlákem, jsme museli jako každý jiný podat žádost na Město, kterou nám musela rada schválit. Teď se tam stěhoval kroužek leteckých modelářů, taky jim to asi radnice podstrčila že? Skauti měli úplně stejné možnosti jako my, ale asi je to nenapadlo, takže z nás nedělejte protekční organizaci. Skauti mají oproti nám zase jiné výhody, které tady nebudu vytahovat. Myslím si, že v zájmu nás všech by měly být především děti a práce s nimi. A na závěr, jestli si myslíte, že nám Město vychází ve všem vstříc a máme vše už předem bez problémů zajištěné, tak si zkuste ve měste takovou dětskou organizaci provozovat a uvidíte, jak moc je to bez problémů.
   Zdravím vedoucí skupiny PS Plejády K. Metelková

   • Nevím proč si paní Metelková bere do úst zrovna skauty a mluví o nějakých výhodách,které máme sice nevím jaké. My jsme si klubovny koupili za své , vzali si pujčku u naší organizace Junáka,dokonce dávali osobní dary,abychom již nedopadli jak v minulích létech,kdy jsme se stěhovali z místa na místo a byli tak závislí na městu.Máte pravdu takovou, že jsou možnosti stejné jak získat finance od města, dávame snad stejné žádosti a schvaluje je stejná komise,ne?O budovu jsme neměli vůbec zájem a proto ani závist žádna nebyla. A protekční organizace též nejsme,nevím,kde na tom byla a co chce sypat z rukávu jako senzaci nebo tajemstvý. Myslím, že by se měla více zabívat dětmi než pokukovat,kde dostali větší dotaci a jak sní naložily.Vyúčtování je na radnici. Toto je bouře ve sklenici vody a paní Metelkovou zvu do našich “nadstandartních” kluboven za nádražím ulice Na pískovišti.Vždyt’ patříme do stejné střechové organizace ČRDM, pracujeme s dětmi,ale cíle máme jiné. Není jedno, jak uvadí pan Marchovský, jaký nosí šátek děti,jinak sametová revoluce byla zbytečná a mohl nám zůstat ten rudý.Pionýři mají svůj program a skauti též svůj specifický.Více na stránkach http://www.skaut.cz/propagace.Zdravím všechny přatele v PS Plejády a ty,kdo to myslí s dětmi ve Šternberku dobře. Je to těžká ,odpovědná a nedoceněná práce. S heslem:kdo si hraje nezlobí. Napi

  • Dobrý den,
   rád bych jménem všech členů PS Plejády Šternberk poděkoval panu V.Lorencovi za článek v této diskuzi. Také bych chtěl poděkovat panu Bejdákovi, že se osobně přišel podívat (tak jak mohl kdokoliv), udělal fotky a uveřejnil to na orgu.

   Věřte, že v dnešní době zaujmout děti je opravdu těžší než to bývalo dříve, ale je to (se zvýšeným úsilím) možné. K druhému článku od pana “Bonda” bych rád podotkl, že pán “plácá nesmysly”. Klubovnu jsme si museli sehnat sami, nikdo nám nic nenabízel. Pouze jsme věděli, že je budova prázdná tak jsme se zeptali u ředitele 1. ZDŠ p. Sedláka a požádali si na město. Stejně tak to mohla udělat kterákoli jiná organizace.

   Mimochodem kromě Plejád sídlí v budově také kroužek Leteckých modelářů a Včelaři. Platíme řádně nájem, stejně jako každá jiná organizace. Společně se Šternberskými skauty pořádala skupina PS Plejády v květnu 2004 akci “Tábornická stezka”, kterou bychom i letos rádi zopakovali. Nutno dodat, že mezi skauty máme velké množství přátel, všichni totiž připravujeme program pro děti. A věřte, že dětem je jedno, jestli někdo nosí žlutý šátek, nebo zelenou košili. Podstatné je, co děti ve svém volném čase dělají a jestli je to baví. To jen mi dospělí hledáme mezi sebou rozdíly, oháníme se politikou a podobnými nesmysly, které do práce s dětmi nepatří.

   Pane “Hermesi” – přijďte se někdy k nám na klubovnu podívat. Rádi se s vámi setkáme. Naše akce připravujeme pro děti ve svém volném čase, zadarmo a ze své vlastní vůle. Od města máme pouze pronajatou klubovnu. Osobně si vážím všech dobrovolníků ať již ve Skautu, Pionýru, oddílech TOM, mladých přírodovědců, Sokola a dalších, kteří pro děti něco dělají a nemíchají do toho politiku. A kdo chce hodnotit naši práci, nechť se s ní alespoň seznámí. S pozdravem, Petr

   Marchovský, PS Plejády Šternberk http://www.plejady.zde.cz

   • Díky za pozvání – rád se zastavím.
    Aby bylo jasno (kdyby můj příspěvek nebyl správně pochopen): vážím si práce všech, kteří obětují svůj volný čas bohulibým činnostem (což místní děti jsou).
    Můj příspěvek byl míněn coby reakce na “Bonda”, který z toho, že Plejády mají klubovnu, chválil Město. Ne!
    Chtěl jsem jen říct, že Město má POVINNOST tyto aktivity podporovat a pokud to nedělá, je to hodně špatné. O takové SAMOZŘEJMOSTI by se snad ani mluvit nemuselo. Mám pocit, že Město v tomto případě nehlo prstem ani o milimetr víc, než MUSELO – ještě tak, aby těmto aktivitám bránilo v životě….

    Držím vám pěsti a přeji pevné nervy při panáčkování, pochlebování a vyjadřování díků, které je po vás zcela jistě ze strany Města vyžadováno. Neboť zde je praxe taková, že kdo dostatečně neděkuje, nechválí a nezobe z ruky, je vyvrhel, kterého je třeba típnout a umlčet.

    Spisovatel Hermes!

   • Zdravím Lišku a Medvěda! Před tím, co pro děti děláte, smekám klobouk. Jako junior jsem každé léto jezdíval na Hoštejn, fotografií zůstalo velmi málo, ale ty krásné vzpomínky, mi naštěstí nikdo vzít nemůže.
    Ať se Vám daří a samozřejmě hlavně dětem!
    Jiří Bejdák, Šternberk.

 8. Jen chci ocenit práci ,kterou odvádějí všichni vedoucí a instruktoři jak se říkávalo!!Osobně jsem ještě za dob mého mládí měl nastarosti oddíl turistický jménem Tuláci a pamatuji si ,že již tenkrát nebylo lehké děti zaujmout!!A v dnešní době to musí stát energie a elánu ještě mnohem více!!Proto jim děkuji a fandím jim do dalších let!!!S pozdravem Lorenc L.

Comments are closed.