V jednom z čísel vynikajícího magazínu Belmondo (bohužel už nevychází) byla krásná reportáž o českém malíři Jaroslavu Valečkovi, který dokáže dokonale zachytit atmosféru a krajinu Sudet. Jelikož mne tento fenomén velmi zajímá, okamžitě jsem mu napsal s tím, že bych rád dal článek na ORG. A, kdoví, možná někdy udělat jeho výstavu.

Se spuštěním nového ORGu se k naší korespondenci vracím a dovolím si zde uvést pár informací a několik reprodukcí. Fenoménu „Sudety“ se budeme nadále aktivně věnovat. Přejeme příjemné čtení.

Jaroslav Valečka pochází sice z Prahy, ale dětství strávil v severních Čechách. A právě krajina pohraničních Sudet je častým tématem jeho tvorby i nedávné výstavy s názvem „Sudety“ v pražské galerii Vltavín.

Jaroslav Valečka absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Jiřího Sopka. V počátcích své tvorby byl ovlivněný dílem Edvarda Muncha, Josefa Váchala, Jana Zrzavého nebo Josefa Lady. Jeho malba je postavená na výrazné barevnosti, práci se světlem a expresivní zkratkou a řadí se tak k poměrně mladému žánru stuckismu. Od roku 2012 je Valečka zakládajícím členem výtvarné skupiny Central Europe Stuckists.

valeckaCo o své tvorbě a pocitech říká sám Jaroslav Valečka:

Moje obrazy jsou prý tiché. Je to tím, odkud jsem. V Lužických horách, kde jsem strávil dětství, skoro nikdo nežije, je tam hodně lesů a vesnice jsou dost pusté. Je to zvláštní svět. Na sympoziu u Drážďan jsme se nedávno v noci dívali na krajinu. Přesně bylo vidět, kde končí Německo a začínají Čechy. V Německu bylo plno světla, u nás nic.

Sudety jsou melancholické, pořád se do nich vracím. Místní mají přervané kořeny, je to země bez paměti. Ale krajina je krásná a vidíte tam bizarní lidské příběhy, jaké byste v “normálním” prostředí nepotkali. Je tam zkrátka co malovat. Pražské poměry, specielně ty umělecké, mi připadají nudné a nezáživné.

 

Více informací najdete zde:[box fontsize=”14″]S Jaroslavem Valečkou máme dohodnutý rozhovor, takže buďte s námi a pokud máte nějaký dotaz na tohoto zajímavého malíře, dejte nám vědět[/box]

http://www.centraleuropestuckists.eu//

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Vale%C4%8Dka

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/vytvarne-umeni/oko-bere/obrazy-v-kostce-polotovary-a-smrtka-ve-snehu_142842.html#.VNofl_mG_XA

 

 

1 komentář

Comments are closed.