ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

30 Comments

 1. 4

  Ema

  Nejsem zdejší, jsem “přivdavec”, nicméně tu žiji již 10 let a stále zjišťuji, že je to všude stejné … Ve velkoměstě se to možná víc schová …
  Chodím přes náměstí několikrát denně a jeho nynější podoba se mi líbí. Jediné, co mi “leží v žaludku”, jsou neviditelné a nefunkční hodiny. V žádnou denní či jinou hodinu nejsou čitelné, pokud nestojíte přímo pod nimi.
  A také se mi nelíbila ta “bombastická” šou, co se děla k otevření náměstí … Můj názor je ten, že to bylo divadlo pro lidi, aby jim město zavřelo pusy, že se vyhazují milióny a nic se neděje. Nějak takhle se to praktikovalo za středověku, ne? Když byl lid nespokojený, něco se mu předhodilo, aby zmlkl ….

  1. 4.1

   Anonym

   Byl bych proto, aby se na náměstí vrátily doopravděnské hodiny a ten šmejd bez hlavy a paty (časostoj), bych dal někomu za odvoz. Ta zrůdnost nemá pro lidi žádnou hodnotu. A nebo má, ale zápornou – budí pohoršení!!

   1. 4.1.1

    krtek

    A cim te pohorsuje?

    1. 4.1.1.1

     bond

     Eiffelova vez taky obyvatele Parize zprvu pohorsovala a dnes se asi nenajde turista, ktery by navstvil Pariz a nevidel Eiffelovku… A jsou na ni pravem pysni :-)

    2. Anonym

     Paříž má být na co pyšná, ale Šternberk?Jedině snad na vytunelovanou fabriku, paskvil v podobě jakýchsi hodin , potažmo uměleckého díla, které neplní svou funkci ani v době kdy funguje.

    3. Anonym

     Kdybych uměl francouzky, tak napíšu lidem do paříže, s čím je srovnávána některými lidmi jejich věž.

    4. Anonym

     Ach Bonde, jediné, co má Šternberk společného s Paříží potažmo s Francií je socha Svobody. Na tu naši se jaksi zapomíná, možná díky její krvavé minulosti !
     Naopak ta francouzská, kterou dostal darem americký lid, je slavná celosvětově !
     Pardon, málem jsem zapoměl, že stavitel Eiffelovky stavěl i u nás, jen si nevzpomenu, kdy to přesně bylo ( nemyslím samozřejmě naše město ).
     Jiří B.

    5. Anonym

     Gustav Eiffel (prý) nestavěl sice v našem městě, ale zase ne tak daleko od Šternberka. Z jeho dílny údajně vyšlo i řešení ocelového mostu do Štarnova – přes železniční trať, který si jistě mnozí z vás ještě pamatují. Poděkujme předešlému režimu za ten most, který se přejíždí stejně špatně (možná hůře, protože rychleji) a (ne)zapomeňme.

    6. Anonym

     Díky za komentář, měl jsem na mysli most jiný, na ten Štarnovský má hlava úplně zapoměla, přestože o něm věděla.
     Jiří B.

    7. modurit

     ano, srovnání Eifelovky se šternberským strojem času je na místě: Eiffelovka byla v době postavení nejvyšší věží na světě, naše hodiny jsou zase nejméně čitelné hodiny na světě. Počkejme za 50let, před Šternberkem se budou muset budovat velkokapacitní parkoviště pro busy návštěvníků, a za 100let bude stroj času nominován mezi 7divů světa. Jen mne mrzí, že už tu v té době nebudu…

    8. 4.1.1.2

     Anonym

     Myslím, že nejde jen o mě. Což takhle zkusit anketou zjistit, kolika lidem se ten zaseknutý nesmysl líbí a kolika lidem se nelíbí. Možná, že by to byla užitečnější anketa, než pátrat po tom, jaký měl kdo stromeček.

    9. Anonym

     A STALO SE, tak tedy hlasujme.

 2. 3

  RAFAELL

  Zajímalo by mne a určitě nejsem sám, co říkáte na novou stavbu ve Šternberku. Náš hodinářský průmysl je pryč a už to asi nikdo nezmění. Jedná se mi o nový most (lávku pro pěší), který je na ulici U střelnice. Pěkné, že?
  Líbí se mi, ale musím říci zase ALE! Já tedy jsem obyčejný člověk, který o archiktektuře neví moc. Ten člověk který to navrhl, je zřejmě nějaký technokrat. Kroutím nad tím hlavou a říkám si, proč to musím kritizovat.
  Je tomu zhruba měsíc (možná 3 týdny), jdu tak poprvé po tomto krásném mostě, který využívám tak dva krát za den a libuji si jak je pěkný. OUHA!!! Prší a je námraza. Scházím z mostu a levá noha se následně s pravou šmiká a mé tělo udělá reflexivně jakýsi drsný pohyb v podobě paragrafu.Pravá ruka se chytá zábradlí na této pěší lávce přes potok. Uf, oddechuji. Říkám si: který bl… to navrhl!
  On ten mostek je pěkný, opravdu. Problém je v ZAKŘIVENÍ. Já jsem ještě vcelku mlád, takže když bude námraza, rád se sklouznu. NEDOPORUČUJI naším seniorům! Když bude námraza, vyhněte se obloukem! Obejděte to! Je to pro vás starší nová past v našem krásném městě. Já jen doufám, že naši nový radní nebudou tak příliš romantyčti jak ti předešlí a vsadí na selský rozum.
  Pravda je, že se má něco s naším městečkem dělat a zkrášlovat ho, ale ti co o tom rozhodují, mají taky zapojit více center v mozku.
  To je vše co jsem chtěl zatím napsat o změnách v našem městě. Těším se na vaši reakci.
  PS: dali tam bednu s posypovým materiálem (sůl,štěrk). Půlka napadá do potoku mezi prkny a naše sladkovodní ryby se prý mění na mořské. Omlouvám se za moji kritiku tvůrcům mostku.
  RAFAELL
  NEVOLTE PARLAMENTNÍ STRANY!!!

  1. 3.1

   Radomil Siegel

   Zdravím,
   a souhlasím. Osobně se mi ten most líbí, ale už jsem slyšel z mnoha stran, že klouže jako … Doslova. A to mi říkali ne zrovna senioři, že se po tom mostě bojí přecházet.

   Nicméně si myslím, že to lze řešit. Vím, že existují různé protiskluzové pruhy na kamenné schody, tak si myslím, že něco podobného určitě existuje i pro dřevo. Snad.

   1. 3.1.1

    Anonym

    Také zdravím, určitě se s tím musí něco udělat ! Jsou i hodně mladí, kteří potřebují při chůzi oporu a pokud se při kroku opřou hůlkou o kluzský povrch, následuje pád a potom ?!
    Rozhodně by stavitel měl toto nebezbečí zkusit, např. s dvěma francouzskými holemi a pokud by následný pád trochu přežil, možná by již podobné hrátky se zdravím lidí nezkoušel.
    Jiří B.

    1. 3.1.1.1

     Anonym

     Tím mostem bych přemostil brouzdaliště co je na náměstí. Určitě by to zintenzivnilo turistický ruch.

 3. 2

  rafaell

  Souhlasím s vámi všemi, jsou to darebáci. Pamatuji si, jak u tzv bílého domu v Eutechu(nebo Chronotechna), stávávalo auto s reklamou ODS. Soudruzi Odéesáci tam jezdili. Bylo to těsně před krachem této budíkové slávy. Co tam dělali? To je otázka? Každopádně lidé mají špatnou paměť, protože ODS je na vrcholu. Tehdy byla taky a krachovalo příliš mnoho firem. A co! Špinavé peníze jsou také peníze, prohlásil náš současný prezident tehdy. Já tam dělal taky a viděl to jak se to postupně likviduje. Modernizovali to tak, že tam naváželi staré stroje z Německa. Jak pokrokové. Naše nové hodiny se mi nelíbí. Je na nich vidět ……….. Ono, fakt je to super, jak to někdo navrhl. Škoda je, že se mi to nelíbí. Nu což?! Po bitvě je každý generál. Vážení, aspoň něco. To, že se to zastavilo, je jen detail. Hmm( jedna bába povídala), slyšel jsem, že ti co to vytunelovali si namastí kapse zase. Tam kde tekly jedy z galvanovny, má se to recyklovat za peníze EU. No, a nějaký ten milión se tam jistě ztratí. Hádejte, kdo to ve finále zaplatí? DAŇOVÍ POPLATNÍCI!
  TAK SE MĚJTE A POPŘEMÝŠLEJTE KOHO VOLIT! Já v tom mám jasno.
  NEVOLTE PARLAMENTNÍ STRANY
  RAFAELL

  1. 2.1

   Endy*

   to by v současné době znamenalo nevolit zelené, protože UŽ jsou parlamentní stranou? :-)

  2. 2.2

   pozorovatel

   Za likvidátory CHRONOTECHNY jsou i další zlikvidované , či nějak jinak poškozené firmy. Jedna dokonce i v Maďarsku.Za babku byl prodán Domašov n/B, bytovky, kotelna. Za vytvořená s.r.o bylo ručeno jen 100 000 za každé a proto se vesele přesouvala aktiva na vlastníky a pasiva zůstávala.Byl porušen zákon o POVINÉM odkupu akcií,jeden člověk sám sobě pronajal za 10 melounů O.Z. PRIM. Za 80 melounů odkoupil jednu pražskou firmu. Vlastně, každý se může podívat na obchodní rejstřík. Dnes je vše v rukou dvou rodin. I páni z Německa si přišli na pěkné milionky za svůj šrot a “rady”.Jen je otázkou zda vůbec ty své prašuke někde zdanili.A pohádka na konec. Byla založena firma v Anglii, vyvezlo se tam za velký peníz zboží a vzápětí po prodeji firma zkrachovala. Bylo to také s.r.o. Každému může být jasné, kde skončil zisk.Nemluvě již o podezřele levném odprodeji nářadí, aby se vzápětí draze nakupovalo zpět.

   1. 2.2.1

    hodinář

    Zajímavé..
    Pobavilo mne, když Chronotechna kdysi dokonce žádala Město Šternberk o ručení na úvěr (tuším to bylo kolem 30ti milionů). Oháněla se tím, že jinak bude muset propustit zaměstnance atd… NAŠTĚSTÍ tahle snaha byla tak průhledná, že tato žádost byla zamítnuta.
    V tomhle státě je v tomto směru něuvěřitelnej bordel. Jedna naše letecký továrna odrbala své věřitele tím, že něco naoko koupila od nějakého bezdomovce, nezaplatila, ten podal návrh na konkurz a mezitím zmizel. A pokud nebyl ten, kdo návrh podal, nemohl konkurz proběhnout (v souladu s našimi zákony). No a tak to šlo dva roky a za ty dva roky bylo rozkradeno úplně vše. Scénáře jsou podobné.
    Naštěstí je občas tento scénář trošku pozměněn: Mrázek, Kožený, Pitr, Smetka, Zoubek a další. A já věřím, že tyto nečekané změny dobře připraveného scénáře musí těmto lidem alespoň trochu zneklidňovat spaní.

    1. 2.2.1.1

     Anonym

     Tak to dopadá když se ke korytu dostane svazák z výpočetního střediska.Kdyžodešel a chystal se budovat klausotunel, bývalí kolegové si oddechli.Doufejme, že se nám tu ozve i někdo z tehdejších přisluhovačů tunelování. Někteří byli mladí vysokoškoláci a vidina peněz jim asi zaslepila oči. Ale své by mohl říct i bývalý předseda ROH. Ten vlastně ví velice mnoho, neboť se na tunelu také podílel.A což pánové Haberleitner, Hanhard, Ritter von Seemann?

 4. 1

  pozorovatel

  Žeby to byl odpor samotného “stroje času” k přídomku, Šternberk, město hodin? Nebo je to snad produkt podobného člověka jako těch co se o krach hodinářství přičinili?Navíc, stojíte-li na druhé straně “brouzdaliště”, je zapotřebí dalekohledu ke zjištění času. Likvidace hodinářské firmy byl záměr!!

  1. 1.1

   hodinář

   těžko posoudit… Ale je to opravdu hodně prozaické a symbolické: za minutu dvanáct.
   Krach Chronotechny? Výsledek: bývalý top management a přicmrndávači jezdí v Jaguárech nebo alespoň v Audinách, několika stům bývalých zaměstnanců se ale dluží několik let výplaty. Tohle je možé jen tady, v Česku. Haleluja.

   1. 1.1.1

    pozorovatel

    Bylo by na čase tytogaunery i jmenovat. Pár loupežníků z Německa a to nejen z firmy EUROPA. Také pár pomocníků ze Šternberka. I mimo management firmy. To byli ti co dělali “černou práci” za ty, kteří ji vytunelovali. Nebylo jich málo, kteří za jidášský groš takto pomáhali tunelovat a rozkrádat.

    1. 1.1.1.1

     Anonym

     Souhlasím s vámi pánové, ale pokud bych např já jejich jména znal, tak je jmenuji.
     K tomu krachu Chronotechny jen uvedu, že to byla ukázka tržního hospodářství. Totální likvidace konkurence přináší velký zisk, že přitom bývají použity nečisté metody sice víme, ale jak tomu zabnránit, to již ne.
     Jiří B.

    2. Anonym

     Nepleťe ekonomický systém (tržní ekonomiku – hospodářství) s obyčeným gaunerstvím, zlodějstvím a kriminálními činy. Za centrálně plánovaného hospodářství kradli všichni. O zločiněch ve jménu komunismu a socialismu se ani zmiňovat nebudu.
     Není to vina ekonomického systému, ale neexistence příslušné legislativy a hlavně systému jejího dodržování, vymáhání, kontroly.

    3. Anonym

     Malá oprava, mám na mysli tržní ekonomiku po česku. Lépe by to vysvětlil snad jen Švejk.
     Jiří B.

    4. 1.1.1.2

     hodinář

     Pokud bude pravni system v CR takovy, jaky je, tak jmenovat nelze, prestoze kazdemu je jasne, o koho se jedna. Já věřím, že na tyto prasata jednou dojde a narazí na ještě větší svini, než jsou sami, která je odrbe ještě víc, než oni odrbali ostatní.

    5. Anonym

     Velkou vinu nesou samotní zaměstnanci, potažmo drobní akcionáři že nedokázali tehdejší management vypráskat, zvláště když se jistý Haberleitner dožadoval toho, aby se zaměstnanci učili němčině. Jistou měrou k tomu dopomohl také “bububu systém” vedení firmy.Nakonec to dopadlo tak, že každý zaměstnanec který si pořídil v klausovce akcie této firmy, přispěl svými penězi do peněženek těchto novodobých loupežníků.Jen se zamyslete kolikrát jste obdrželi pozvání na valnou hromadu, nebo zprávu o hospodaření, případně nabídku na poviný odkup akcií v době, kdy “někdo” získal majoritní podíl v této firmě. Rozparcelování na několik sróček byl základní kámen ke stavbě tunelu. IRC byl penězovod do německých peněženek.

    6. @

     ano – a tak trochu servilnost českého národa: přijede Němec v Mercedesu a téměř každy už automaticky jde do předklonu. Ono to taky tak trochu souvisí i se slavnými supermarkety ve Šternberku – mimo Sany (kde mají třeba nejlepší pečivo) to jsou všechno německé potažmo holandské peníze a tam též končí všechny zisky. Mějte prosím na paměti to, že německý manažer, německá účetní, německý skladník i německá prodavačka mají minimálně trojnásobné mzdy a tyto firmy nešly do Česka proto, aby prodělávali. Vydělají třeba i na tom, že odrbou české prodavačky na mzdách, při stejných rabatech na zboží jaký je v Německu.
     Taky mám někde doma akcie Chronotechny a když jedu kolem gumáren Zubří nebo projíždím Moravským Berounem, tak si říkám, do čeho asi se přetavila hodnota mých 30 akcií – zda to byl nějaký okrasný stromek (to by mi až tak nevadilo, aspoň to šlo do přírody), nebo zda si za to někdo pořídil letenku na lov zvěře do Afriky, loveckého psa či lahev šampáňa na oslavu narozenin.
     Nelíbí se mi, že se pořád propaguje Šternberk jako město času – komanči zde znárodnili jednu fabriku a udělali v ní výrobu hodin, další komanči to v devadesátých letech rozkradli a zlikvidovali. Po hodinách zde už není ani památky (kromě toho megabudíku u kruháče) a nikdy v budoucnu ani nebude.

Komentáře jsou ukončeny.