Informace o jedné bývalé šternberské firmě – MF DNES – 22.4. 2006.Výrobky z uničovského závodu na výrobu plynových kotlů míří hlavně do Ruska.

Uničov – Popularita českých průtokových ohřívačů a plynových kotlů v Rusku dává práci víc než stovce lidí z Uničovska a Šternberska, kteří pracují v závodě firmy Mora-top v Uničově.

Firma včera po téměř ročním zkušebním provozu slavnostně otevřela nový závod ve zdejší průmyslové zóně. Většina produkce putovala a nadále putovat bude hlavně na trhy ruské federace. Vedení společnosti chce však znovu dobýt ztracenou pozici také doma. Do roku 2008 plánuje zaměstnat až 250 lidí. „O svou pozici jsme přišli kvůli problémům v bývalém podniku Mora Moravia. S novým závodem jsme ale zavedli nový průtokový ohřívač, plynový kotel a začali vyrábět také elektrické kotle. Chceme, aby lidé znovu našli důvěru v tradiční českou značku,“ řekl generální ředitel Mory-top Michail Kosovsky.

Doposud zůstává v Česku jen jedenáct procent výrobků. Mora-top chce, aby to v budoucnu bylo čtyřikrát tolik. Stěžejní však nadále zůstane výroba pro Rusko, kam nyní míří dvaasedmdesát procent produkce. Právě kvůli tomuto odbytišti se továrna přestěhovala ze Šternberka, kde již neměla dostatek výrobní kapacity. „Očekáváme, že vývoz do Ruské federace se v dohledné době ještě zvýší, a to v návaznosti na nový program plynofikace Ruska, který nedávno schválila ruská vláda. Díky němu má nové plynové přípojky dostat v průběhu tří let více než 4 milionu domácností,“ uvedl mluvčí Mory-top David Záleský.

V prodeji závěsných plynových kotlů v Rusku má Mora-top třetí nejsilnější pozici s jedenáctiprocentním podílem na trhu. Vedení podniku přitom již dnes plánuje výstavbu nových výrobních prostor, které budou sloužit k zajištění očekávaného zvýšení produkce v příštích letech.

Firma proto počítá také s dalšími zaměstnanci. „Do roku 2008 bychom chtěli zaměstnávat 250 lidí,“ upřesnil Michail Kosovsky. Zatímco v bývalém šternberském provozu firma vyrobila padesát kotlů a 220 průtokových ohřívačů za směnu, v nové hale, kde funguje zatím jen jedna linka, zvládne až 175 kotlů a 400 ohřívačů ze směnu. Loňský obrat firmy dosáhl 337 milionů korun, což je růst o 33 procent. Čistý zisk firma odhaduje na 23 milionů korun. To je třikrát více než o rok dřív.

Nová hala stála 150 milionů korun. Do konce roku chce firma investovat dalších šedesát milionů, aby mohla ze Šternberka přestěhovat poslední zaměstnance a výrobu měděných komponentů. Uničovská průmyslová zóna, kde kromě Mory-top sídlí také společnosti Miele či Thona, je téměř zaplněná. „O dalším rozšiřování neuvažujeme. Nemáme už vhodné pozemky,“ řekl místostarosta Uničova Dalibor Horák.

Autor: PETRA JURČOVÁ

30 KOMENTÁŘE

 1. mám takový pocit že porevoluční euforické rozvazování vztahů se zeměmi bývalého Sovětského svazu (zejména obchodních) nám jen ublížilo… ale až po 17 letech si někdo všim že pravě toto rozvázání kontaktů vytvořilo půl milionovou armádu nezaměstnaných…

  Bohužel, dnes mnoho českého zboží není na západním trhu konkurenceschopným..(a nebývalo to tak vždy:tatra, cesna, jawa apod…) proto se znovu obracíme na trh východní ..

  takže:

  S VÝCHODNÍM BLOKEM NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK!!

  s revolučním pozdravem

  Patriot eŠTéBéKá

 2. A co na závěr ?
  Již zde tento názor padl : v čele města musí stát výkonný manažér a ne jakákoliv politická loutka. Musí mít prvořadý úkol zajistit chod města tak, aby si lidi připadali jako doma a ne myslet v prvé řadě na své zájmy ( nejdříve se velkým nákladem provede rekonstrukce radnice, pak další si i ty s prominutím blbé benefit body nechá pro sebe , další hlásá vodu a pije víno – viz výběr Stroje času ,…). To, že Město v problematice přípravy průmyslové zóny zaspalo je nadmíru jasné. Jak nakládá mnohdy s financemi i nemovitostmi ukazuje i osud bývalého hotelu Ecce Homo v D. Žlebu – v době, kdy o tuto nemovitost měl zájem podnikatel – nebylo sluchu, raději se to prodalo za 1,- Kč krachující firmě a výsledek dnes vidíme. Bohužel si dodnes nikdo neuvědomil, že mají v rukách majetek, který jim neříká “pane” a proto se tak k němu chovají.
  Všichni čekáte na volby jako na zázrak, já to však vidím černě. Pořádní manažéři se do takových funkcí neženou a hledají své uplatnění v podnikatelské sféře, tam své kvality uplatní lépe.
  I diskuzní fórum na těchto stránkách ukazuje, jak je to ve Šternberku nelehké.
  Doufejme, že bude líp.

 3. politiku a byznys dohromady! Další věc je co je Vám potom jaké národnosti je majitel té které firmy? Má to snad vliv na něco? Možná naše město chtělo víc a využívalo své páky natolik až se někdo rozhodl jít do jiného města. Uvědomte si že každý opakuji každý podnikatel chce vydělávat a žádná! státní instituce mu v tom nezabrání! a možná pomůže. Malý příklad: omezíme dovoz z číny, no tak co přesuneme výrobu na ukrajinu a budeme to dovážet místo z číny tak z ukrajiny :-) a když nám zakážou ukrajinu tak si udělám pobočku v jiném státě…..

  • Mít dobrou a fungující fabriku ve městě je business hlavně pro to město. A to naše už nějakých 15 let leda kecá o průmyslových zónách, padlo na to spousta peněz a výsledek: NULA, Moratop odkráčela do Uničova.
   Hermes !

   • Ono připravit takovou plochu není určitě jako postavit rodiný dům. Uničov připravoval tu jejich zónu určitě min. 5-10 let.
    Průmyslová zóna tady měla dávno stát už min. v roce 2000. Nechci šířit polopravdy,ale slyšel jsem, že naopak z města měl průmysl odejít a město mělo být centrem turistiky, služeb atd.
    Myslím, že tehdy před 10 lety se s rozvojem těchto zón zaspalo.

    • Ano.
     A je problém v tom, aby radnice slušně odkryla karty a řekla: “O průmysl zde zájem není, máme zájem o turismus”. Tedy pokud to tak opravdu je.
     Místo toho se plácá páte přes deváté: turistika ano, turistika ne, jedna zóna už ne, investujeme raději do jiné, kulturu zprivatizujeme, za chvíli ale už ne, a tak dál a tak dál.
     Někdo tu mluvil o čínštině – že by to byla úřední řeč našich volených zastupitelů? Nebo snad mormonština? Či pískání velryb?
     Nerozumím tomu, proč občani nejsou řádně a pravdivě informováni o tom, jaké jsou priority.
     Mimochodem: územní plán města je taky údajně velmi “povedený” dokument – resp. prý ani nesplňuje podmínky pro to, aby se územním plánem nazýval.
     Hermes !

    • Za první republiky tu turismus dobře fungoval, dnes turisty na vybetonované centrum v lětě nenalákáme !
     O průmyslové zoně ve Šternberku, jsme pravidelně poslouchali na zastupitelstvech, tedy mne nezajímá, kde na to vzít ! Neměli o tom pantáti mluvit a slibovat !
     A radnice odkrýt karty? Až někdy, chlapci !
     Jiří B.

   • A v Uničově není jen Moratop, ale další světoznámé značky jako např. Miele – pokud jste v sobotu postřehli náklaďní soupravy s kamenem z kamenolomu Žleb, tak ty mířily na další velkou dostavbu areálu této firmy v Uničově.
    Kdo umí, ten umí ……

    • Šternberáci byli před lety na své město hrdi a Uničov jim mohl závidět, nyní je to naopak a nezbývá než Uničovákům poblahopřát, K DOBRÉMU VEDENÍ MĚSTA !
     Crusade

 4. Lokality – bývalá kasárna, areál Delty, možná jich je více, takový přehled nemám.
  Není náhodou pan K., majitel, Bělorus? Jen se ptám.
  Jiří B.

  • Nezaplatily se svého času dost velké peníze za projekty na vybudování průmyslové zóny ve Lhotě? Dokonce tam snad mělo být letiště.

   • Mělo, ale není. Průmyslovou zonou se chlubil často starosta, ne já – bývalá kasárna.
    Jiří B.

    • Bývalá kasárna jsou města od letoška, alespoň jsem zaregistroval takovouto informaci v Olomouckém dni, navíc tam dle stejného zdroje chybí zatím potřebná infrastruktura. Zase to vypadá, že se někoho zastávám, k tomu by se měl asi přesněji vyjádřit někdo zasvěcený.

  • areál bývalé Delty je, myslím, soukromý, dle aktuálních informací o situaci údajně zatížen mnoha závazky – zástavy.

   a taky myslím, že není zrovna jednoduché areál, kde byla dřevovýroba ze dne na den převést na výrobu strojírenskou. bohužel nemáme kouzelný proutek, abychom z fabriky dřevařské udělali úplně odlišný způsob výroby.

   add kasárna – město tento majetek získalo někdy koncem loňského roku, stačí popátrat zpátky v novinách, ale pořádné elektrorozvody, kanalizace, komunikace jsou v tomto areálu pouze v říší snů, SNAD ZATÍM.

 5. nevím, co je na tom pravdy, ale prý jeden z důvodů, proč firma Moratop odešla ze Šternberka, bylo snad i to, že vedení města se nějak nelíbilo, že společníci této firmy jsou z Ruska či Ukrainy. Holt není nad řádné prolustrování :-))
  Ono už je vcelku jedno, odkud je vlastník – vlastník Chronotechny byl domorodec a jak to dopadlo.
  Ale je-li to pravda, tak tleskám – management opět boduje !

  Hermes !

  • každý vlastní fabriky se chová ekonomicky.

   vy byste investoval do areálu, který ma největší halu např. 20×50 a vy máte linku, která má délku 60m? Hmm, tak máte problém. Bud slozite linku ohnete do praveho uhlu, coz bude nějaky ten mega taky stat anebo prodloužíte starou halu – hmm, mezi nimi máte nějaké cesty, o které tak příjdete, jak vidíte, je to velmi komplikované rozšiřovat firmu, která je obestavěna další zástavbou, na druhou stranu potok. Stejný problém vidím i ve využítí areálu bývalé Chronotechny. Mno tak mi nezbyde si nic jiného než začít na zelené louce někde jinde. a pak jde o to, kde seženu levnější pozemek, kvalifikovanější a levnější pracovní sílu, …

   dnes se lokality pro stavbu tovaren nevybiraji patriotsky, ale ekonomicky

   • … ano – je to o tom, kde seženu lepší pozemek a kde mi nabídnou lepší podmínky – tedy ne ve Šternberku ale v Uničově. Naprosto souhlasím.
    Jinak: ty jsi mluvil s někým z vedení Moratopu, že překypuješ tak fundovanými znalostmi? Já o tom mluvil s fundovaným člověkem ze stavebního odboru v Uničově a něco málo jsem si z toho zapamatoval :-)
    Ale naše paní dvorní architekta by zajisté dodala, že Šternberk je poznamenán klatbou a všechna ostatní města na světě jsou na tom s pozemky lépe :-)
    Hermes !

  • Já jsem měl možnost se s majitelem firmy Moratop minulý rok několikrát setkat. Firma odešla čistě z ekonomických a prostorových důvodů. To, že by za mnohamilionovou investicí v Uničově a nákladným stěhováním stála nelibost vedení města, které má na chod firmy a její existenci prakticky nulový vliv snad nemůžete věřit.

   Já taky nemám úředníky příliš v lásce, ale mám pocit, že podle některých může starosta snad i za špatné počasí :)

   • Starosta je jen funkce pro veřejnost, o těchto věcech rozhodují většinou jiní !
    To, že Šternberská radnice při jednání s majitelem nepostupovala zrovna ekonomicky, mám Bonde také z dobrého zdroje.
    Že nemá vedení města vliv na chod firmy je sice pravda, ale má také páky, obzvláště pokud je vlastníkem pozemku, do smlouvy zahrnout takové podmínky, aby z toho město v budoucnu mělo prospěch.
    Jiří B.

    • Opravím Vás, nejsem Bond.

     Pokud budu majitelem továrny a limity pozemku mi nedovolí dále rozvíjet podnikání, tak ať je smlouva na pozemky jakkoliv podbízivá prostě asi musím najít jiné prostory. Znovu opakuji, že jsem s panem Kosovskym, jednatelem a spolumajitelem,několikrát měl možnost mluvit a o nějakých smlouvách a podmínkách vedení města se nejednalo.

    • Vidím, že jsou zde znalci této situace, takže se tedy tážu:

     Jaké konkrétní kroky udělal starosta nebo místostarosta našeho města, aby tato firma zůstala ve Šternberku ?
     Jednali s tímto podnikatelem ?

     Pokud někdo ví, tak ať odpoví. Pokud neví, tak je to divné. Podnikatel jde samozřejmě za těmi nejlepšími podmínkami (Nevěřím, však, že neexistují podnikatelé – patrioti). Především politici by měli mít zájem udržet takové firmy ve své obci, od toho tu jsou, takže jen doufám, že naši uvolnění činitelé nám dokážou, jak se snažili. V opačném případě bych to bral za jejich chybu.
     Třeba se odpovědi dočkám.

     Libor Bejdák

    • mno ja nevim, ale s tim patrioctvim podnikatelum me to zajima.

     kdo si zridi videopujcovnu v babicích?
     kdo si otevre obchod s mobilními telefony v lužicích?
     proč si Kenvelo ani Adidas nebo Nike neotevře krám v Hnojicích?
     mno protože by tam nikdo nechodil a byly by to vyhozený peníze

     naco budu budovat logistický sklad v Jeseníku, když tam nevede kvalitní silnice, červenohorské sedlo je x dní v roce neprůjezdé?
     mno protože ho mužu postavit u většího města, kde mám napojení na tranzitní trasy dále.

     jak rozšířím fabriku v centru města? na jedný straně potok, na druhé zástavba? mno, musím hledat další lokality, tech sternberk bohuzel tolik nemá :-(

    • Zeptejte se tedy mého kolegu Fialu proč jako podnikatel vydává časopis Šternbersko, nebo provozuje tyto http://www.stránky ?

     Opravdu si myslíte, že ve Šternberku nenajdete podnikatele, kteří by třeba v Olomouci prosperovali mnohem více, ale chtěji raději zůstat doma ?

     Já si to nemyslím. Věřím, že podnikatelé-patrioti v našem městě ještě nevymřeli. Jen je potřeba je lépe propagovat.

    • Zdravím!

     uvedu to na pravou míru:
     jak tento web, tak Šternbersko dělám proto, že
     a) mne to baví
     b) mám tento kraj rád a připadá mi tato činnost přínosná
     c) podnikám v téměř stejné branži, tudíž režie jsou mnohem menší
     d) mám za to, že radnice informuje občany přes růžové brýle a dělá z nich tupohlavé ovce
     e) v našem regionu nic podobného nebylo
     f) díky této aktivitě mám možnost poznat velkou spoustu zajímavých lidí, od kterých se člověk mohému přiučí

     Jako podnikatel nejsem asi ten správný patriot – své obchodní aktivity realizuji ve větších městech, tedy tam, kde je víc zákazníků.

     K.F.

    • Pardón, ale tahle připomínka (pane bonde) je trochu mimo mísu.

     1. Znám firmy, které mají velké (logistické) sklady v Jeseníku nebo jeho nejbližším okolí:-) A mimochodem ať už stavba tunelu pod ČH sedlem dopadne jakkoliv, nelze říct, že by místní seděli s rukama za zády.
     2. Opravdu nikdo nebude zřizovat prodejnu nebo půjčovnu v Babicích apod. A je Šternberk opravdu o tolik menší (horší?) než Uničov, že v Uničově průmyslová zóna a investoři jsou a ve Šternberku ne?
     3. Většinou když se budují průmyslové zóny nebo lákají investoři do měst, angažují se v tom i představitelé města. Téměř za každou takovou akcí stojí nějaké vstřícné kroky, jako např. zbudování inženýrských sítí, symbolické ceny pozemků apod.

     Připadá mi velmi neobvyklé (hloupé) mluvit o městu turistiky (o ekologii už bych nemluvil), o rozvoji města, o dalším superhypermegamakretu apod. když místní občany mnohem víc zajímá, jestli mají možnost získat obživu (rozuměj práci) nejlépe v místě bydliště. Upřímně, moc nemají.

    • Jen malá připomínka, zaregistroval jsem, že z ulice Bezručové se stává ráj cyklistů. Někteří naši spoluobčané se tam prohánějí, co to dá ! A pak, že rekonstrukce byla špatná.
     Zpět k tématu, nějak se mi zdá, že Bond a spol., mají blízko k firmám, které za práci, dostávají zaplaceno z obecní kasy, potom bych chápal, některé komentáře.
     Crusade

    • Tož takhle to dělá i kolega Paroubek :-) když už neví kudy kam, řekne nahlas ničím nepodloženou myšlenku, že ten, kdo má jiný názor než on je napojen na “temné síly” :-)

    • Jaképak temné síly, copak oni nějaké ve Šternberku jsou?
     Zajdi na zastupitelstvo, tam se dozvíš, že je vše v naprostém pořádku ! :-)
     Crusade

    • Nechce náhodou ten čert účinkovat na městském zastupitelstvu? Tam by našel kamarádů !
     J. B.

Comments are closed.