Velice kratičká zmínka o jedné z největších tragédii v historii našeho města.V květnu 1789 rozpoutala se nad naším krajem dvanáctihodinová průtrž mračen, která ve Šternberku strhla 8 domů a zahubila 84 osob.

(Štarnov pod Šternberkem – Z minulosti k přítomnosti – 1948)

Vzpomínku na tuto událost najdete na rohovém domě ulic ČSA a Dvorská.

Zajímavé však je, že datum na nápisu je 18.července 1789. Že by se v tom roce staly dvě takové strašné události ? A máme námět k bádání.

5 KOMENTÁŘE

 1. Při studiu kroniky města Šternberka na Moravě, která vyšla v roce 1929 ( Wilhelm Stief ), jsem narazil na zmíňku o oběti, která byla nalezena až u Stádla.
  Při pohledu na dnešní povodně si často říkám, jak dlouho ještě budeme drancovat lesy, neobdělávat podhorskou půdu a svádět vodní toky do umělých koryt?!
  Tehdy byla povodeň zaviněná velkou průtrží mračen, dnes nám příroda ukazuje, jak velkou má sílu a kdo je na Zemi pánem !
  Jiří B.

  • Ještě bych rád řekl, že mne moc mrzí, jak je ( ne ) pečováno o kamenou desku, připomínající tragédii, která naše město postihla. Je v našem městě mnoho památek, které připomínají historii Šternberka i osudů lidí, kteří v něm tehdy žili, někdy se mi chce nad těmi kříži plakat, v jakém jsou stavu !
   Holt jsou jiné priority a již jsem to zde jednou řekl, k čertu s nimi !!!
   Jiří Bejdák

   • Právě jsem sledoval nové zprávy o povodních nejen v našem kraji a jsem smutný. Příroda je opravdu, proti malému človíčku velmi silná a opět nám dokazuje, jak jsme proti ní často bezmocní !
    Jiří B.

    • Malé doplnění, známí mi říkali, že voda dělá velké problémi v Lužicích.
     Víte před mnoha staletími na tom místě byly lužní lesy a bažiny, jméno Lužice vlastně pochází od slova Luže. Jen malé vysvětlení, nic víc !
     Jiří B.

Comments are closed.