ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

5 Comments

 1. 2

  Jiří Flejberk

  Ahoj Karle, dovolím si reagovat. Tuto část programu Otevřené radnice jsem prosadil já. Uvedu to na příkladu akce Šternberský kopec, kterou maximálně podporuji a pokaždé se jí účastním. Tuto akci pro město pořádá soukromá společnost, která odvádí velmi dobrou práci. Nicméně by tato společnost NEMĚLA dostávat od města Šternberk dotaci, protože se jedná o komerční akci. KLADU OTÁZKU VŠEM OBČANŮM, jaký má smysl dotace v řádu statisíců na komerční akci v našem městě? A další otázka k zamyšlení. Pokud máme MKZ – Městská kulturní zařízení p. o. s ředitelem a 12 zaměstnanci, proč MKZ nepořádá všechny kulturní akce ve městě? Proč nepořádá vlastními silami podobné akce jako např. Šternberský kopec? V Uničově vše zvládají vlastními silami. MKZ je pro Šternberáky, má určitě lidi na svém místě, kteří kultuře rozumí a jsou placeni z městské pokladny, tak PROČ tedy nemohou ukázat, že to zvládnou?

  1. 2.1

   George

   Zde je názor pana starosty na moji otázku ( posouzení nechávám na každém z vás, jen mi tam nehraje jakási “údajná vazba” radnice na majitele firmy ARKS ) : Kdo to ví, odpoví
   na naši otázku : Proč občan našeho města fakticky zaplatí za vstupenku na Šternberský kopec” o 100-300,- Kč více než občan z Babic ? K čemu slouží MKZ , jen k pronajímání “Primky” ? Proč se oddělilo informační centrum, Šternberské listy, Kino ? To nikdo neumí zajistit to co firma ARKS nebo pan E. ? Neměli by se zastupitelé zamyslet nad tím, že je nelogické dávat dodace na akce, kde se vybírá vstupné ( a ne malé ) ? Nebylo by lepší to provádět přes MKZ, kde je přesný přehled toku financí ?

   Vážený pane,

   město ani organizace města nemají monopol na organizaci kulturních a jiných akcí. Společenské, kulturní a sportovní akce organizují s finanční podporou města Šternberka různé organizace, spolky a instituce. Možnost připravit ve městě jakoukoliv veřejnou akci, požádat o finanční podporu město, kraj a jiné subjekty tak má kdokoliv. Je to jedině dobře, protože je tak zajištěna poměrně slušná rozmanitost akcí v našem městě a okolí.

   MKZ p. o. spravují a provozují Kulturní dům s veřejnou knihovnou a Expozici času. Samotná organizace kromě samotného provozu budov a expozic, zajišťuje také organizaci menších akcí od výstav, koncertů, divadel, promítání pro školy, promítání pro veřejnost, taneční a jiné kurzy, akce pro děti a mládež v Expozici času nebo také adventní trhy. Vzhledem k této náplni práce, kapacitě personálu a technickým a organizačním možnostem není primárním požadavkem, aby tato organizace zajišťovala velké koncerty typu hudební festival nebo “open air” představení.

   Také MKZ p. o. dostává od města Šternberk finanční podporu formou příspěvku. Pokud by MKZ připravovala velké koncerty nebo představení musel by se tento příspěvek navýšit a taková akce tak finančně dotovat.

   S pozdravem

   Ing. Stanislav Orság
   starosta města Šternberka

   1. 2.1.1

    Karel Fiala

    Můj názor je stále stejný: kulturu by v první řadě mělo pořádat město vlastními silami a silami svých organizací, jsem přesvědčený že na to máme. A taky věřím, že se celý ten systém “dodavatelů kultury” změní. Mluvil jsem ale o něčem jiném, a to že z úst pana Endrodyho, který za 3 roky pobral na dotacích na kino téměř 1,6 milionu, to zní jako cynismus nejhrubšího zrna. Jinak ta myšlenka “NE dotacím do komerční kultury” je samozřejmě správná, bohužel ji říká nesprávný člověk …

 2. 1

  George

  K zamyšlení nad kinem – není tak trochu chyba hledat chybu na konci ? Když to umí MKZ lépe, tak proč došlo k předání kina na soukromý subjekt – to je základ chyby celého dění kolem kina. Ano je běžné, že různé činnosti ( např. informační centrum a Šternberské listy a snaha o přechod i školního stravování ) přešly mimo radnici a tak se lépe vyvádějí peníze z rozpočtu aniž by kdokoliv nesl odpovědnost za chod těchto věcí. Takže zkusme hledat chyby ” u kořene věcí “. A to “stop dotacím do soukromé sféry ” sedí ! Proč má občan Šternberka platit za lístek na Šternberský kopec dráž než občan z Domašova ? A k volbám bych asi jen připomenul slova již zde vyřčená, ať zvolíte jakkoliv, tak oni jsou již dopředu domluveni ! Takže nemusí být ” vůl, kdo nevolí”, ale může být předvídavější než ostatní.

  1. 1.1

   Karel Fiala

   Souhlasím. Mám pocit že jsem ten článek nenapsal úplně jasně. Na začátku byly úplně jiné úmysly a představy. Nakonec se to jaksi zvrhlo až do podoby trestních oznámení a všelijakých machinací, vracení dotací atd. Jak se říká, s jídlem roste chuť a tady vidina docela bezpracného příjmu zvítězila na plné čáře. Já jsem zastánce toho, aby městskou kulturu dělala městská organizace. Chtěl jsem ale napsat, že mi připadá hodně, hodně hloupé a laciné, když člověk který několik let takhle snadno z dotací žil, najednou hlásá STOP dotacím. Šetřím vodu a tak piji víno :-) Ale určitě si nemyslím že nejít k volbám je rozumné. Jeden známý psychiatr má hezké rčení “společnost musí ovládnout své psychopaty než psychopati ovládnou společnost”. Mějte fajn den a nepropadejte pesimismu .-)

Komentáře jsou ukončeny.