Ve Šternberských listech č.7/2006 nesl jeden ze článků na první straně název „Odpověď na otevřený dopis“. Týkalo se to problematiky soutěže na Stroj času a dozvěděli jsme se také reakci rady města. Chyběl však text tohoto dopisu a ten Vám nyní nabízíme (chybí pouze přílohy).

Jiří Plieštik, ak.soch.

Starosta města Šternberk
Mgr. Petr Skyva
Horní Nám. 16
785 01 Šternberk

Otevřený dopis
Kodaň 23.3.2006

Pane Petře Skyvo, starosto města Šternberk.

Oznámení, které jste mně poslal v dopise zn. 7118 – 06/9009-05/ORMI/Sir o výsledcích soutěže „Skulptura–Stroj času na Hlavním náměstí ve Šternberku“ neodpovídá tabulce, kterou máte v archivu města. Shledal jsem, že ve Vašem dopise je vynechán sloupec s absolutním počtem bodů v anketě diváků. Původně byl můj – porotou vyhodnocený – vítězný návrh v anketě diváků druhý, naopak pan Kuba v soutěži 4. a v anketě 5. Ovšem po vynechání důležitého sloupce v tabulce a po „zajímavé“ interpretaci se stává p. Kuba v anketě druhým v pořadí a nakonec finálním vítězem. Změna pořadí nastala i u ostatních účastníků soutěže.

Pochybnosti, nejen moje, nabyly rázu zjištění: zde se nejedná pouze o nekompetentní jednání. Ovlivňujete nepřípustným způsobem radu města předkládáním překroucených informací a nebo jejich utajováním. Znemožňujete jejím členům rozhodovat se podle skutečných aspektů. (Indicie poukazující na důvod vašeho jednání nebudu ani naznačovat.)

Navrhuji Vám, abyste přehodnotil svůj výkon ve světle širších souvislostí, předložil na veřejném jednání radě města skutečný stav a nechal radu rozhodnout znovu.

Musím Vás upozornit, že jsem informován o zdroji financování projektu revitalizace města. A nebudu váhat iniciovat zjednání nápravy, pokud tak neučiníte sám pro jednoduchý důvod:

Váš postup znehodnocuje totiž nejen výsledek soutěže ve Šternberku, ale zanechává hořkou pachuť i pro soutěže jiné. Jen proto, že několik takových případů manipulace vyvolává apriori podezření, jakoby všechny soutěže probíhaly podvodně. Nemluvě o znechucení a ztrátě času lidí, kteří se na přípravě náročných projektů podílejí: porotců, umělců, členů rady města a nakonec i samotných diváků. Kromě toho se jedná o mrhání finančními prostředky, které nerozdělujete z vlastní kapsy.

Z celého vašeho jednání čiší pohrdání všemi těmito účastníky projektu, ovlivňujete atmosféru společnosti ve větším kontextu, než je Vaše město a než jste si zřejmě ochoten uvědomit.

Dokladem toho je také fakt, že město nesplnilo jednu ze soutěžních podmínek vůči účastníkům, ačkoliv umělci museli splnit podmínky do nejmenších detailů. Do dnešního dne nebyla proplacena, dávno po závazném termínu, odměna za vypracování projektu.

V neposlední řadě by bylo dobré si uvědomit, že ovšem diskreditujete svoji stranu ODS v očích voličů a znehodnocujete práci svých kolegů straníků používáním výše naznačených metod.

Fakt, že v porotě expertů (kterou považujete pouze za doporučující orgán) zasedají členové rady města, tedy členové rozhodujícího orgánu, ani nekomentuji.

Vyhrál jsem (a také prohrál) nejednu veřejnou soutěž, přeji vždy úspěšným jejich radost. Bohužel, v takovéhle soutěži musí vítězství panu Kubovi připomínat spíše prohru. Tento způsob zneuctění nelze přát nikomu, je spíše politováníhodný.

S pozdravem

Jiří Plieštik, ak.soch.

Na vědomí:
místostarosta Jiří Zemánek, Mgr.
tajemnice města ing. Studecká,
rada města Šternberk
euromanažer města Ing. Stanislav Orság
senátor Vavroušek, ODS
regionální ODS, Olomouc
veřejná média
účastníci soutěže

Přílohy:
1. kopie tabulky – divácká anketa před vyškrtnutím sloupce o absolutním bodování
2. kopie oficiálního vyhlášení soutěže s tabulkami

9 KOMENTÁŘE

 1. Já to vidím tak,že vítěz soutěže neotevřel kohoutek penězovodu a proto vyhrál nakonec někdo jiný. Ono to tak je všude,kde na radnicích vládnou soudruzi z ODS.Již drahný čas z povzdálí pozoruji že starosta má zájem jen a jen o sebe a své přátele-nohsledy.Z toho co vidím a někdy slyším při občasné návštěvě města,usuzuji jediné,korupce,korupce,korupce.
  Nejhorší je,že radnice nemá pražádný zájem o obyvatele a nenaslouchá jim.Radnice dusí podnikatele-obchodníky ve středu města tím jak město betonuje.Potencionální zákazniký hrne do náruče superhyper marketům.Ty mají sídlo zcela jinde a proto také daně odvádí jinde.Neochota,nezájem,pohodlnost. To jsou hlavní atributy zdejší radnice.Jen stále nechápu povyk ODS o spolupráci s KSČM a bývalými agenty STB. Soudruh Skyva,přítel pana Langra je dnes poslancem parlamentu,získal imunitu.Je zajímavé,že vedení ODS nevadí že jeho přítelem je Vilda.Jsem velice zvědav,koho si vyberete v podzimních volbách.Občané Šternberka,výbírejte pečlivě.Na báchorky moc nevěřte. Doufám že zkušeností s místní radnicí máte již dost.

  • Nejsem si jist, zda p. Skyva je poslancem Parlamentu České Republiky – letmo jsem se podíval na web a za Olomoucký kraj jde o tyto poslance:

   Mgr. Zdeněk Boháč Olomoucký ODS
   RSDr. Alexander Černý Olomoucký KSČM
   Ing. Radim Fiala Olomoucký ODS
   Ing. Karel Korytář Olomoucký ČSSD
   Ing. Jiří Krátký Olomoucký ČSSD
   Ing. Petr Krill Olomoucký ODS
   Ing.Bc. Tomáš Kvapil Olomoucký KDU-ČSL
   MUDr. Mgr. Ivan Langer Olomoucký ODS
   Ladislav Mlčák Olomoucký KSČM
   Ing. Martin Tesařík Olomoucký ČSSD MIV
   Jindřich Valouch Olomoucký ČSSD
   Ing. Miloslav Vlček Olomoucký ČSSD

   Nebo došlo k nějaké změně?
   Díky,
   K.F.

   • Sorry,poslední dobou jsem tu komedii kolem voleb přestal sledovat. Je to jen oblbování lidí,hlavně ze strany ODS. Nakonec buďme rádi že se Skyva do parlamentu nedostal.Byla by to hrůza. On a Langr,správná dvojka.Dění ve Šternberku sleduji z dálky díky tomuto webu.Na of. webu města se jeden nic nedoví a odpovědi nedočká.

    • No aspoň mohla být jistota, že už nebude příště starostou. Jen nevím, jestli by takové vykopnutí výš něčemu prospělo. Občas mám sice pocit, že poslancům jde o vše možné jen ne o kvalitní zákony a prosperitu země, ale představa, že by se parlament vedl stejně (blbě) jako Šternberk ve mně vyvolává zděšení.

     Připadá mi, že politická kariéra se nebuduje na základě vlastních schopností, ale na základě cesty do těch správných prdelí. Dosavadní vedení radnice ve mně totiž nezanechává vůbec pocit, že by bylo natolik kvalitní, že by si zaslužilo posunout až do parlamentu. Přesto moc nechybělo.

    • Nic se neděje, jen jsem se lekl, že se opět hrála podobně křivá hra jako při posledních komunálních volbách např. u US-DEU, kde preferenčně zvolený vítěz nakonec “uvolnil” svůj post.
     Já naopak držel p. Skyvovi palce, ať se do Parlamentu ČR vecpe, třeba by se na post šternberského starosty dostal opravdový manažer se zkušenostmi, nápady a bystrou myslí. Teď je myslím víc než zřejmé, že současný starosta bude usilovat o znovuzvolení…….
     K.F.

 2. Z dopisu ak. soch. Jiřího Plieštika jsme se dozvěděli, jak se k propagaci kultury u nás staví odborná veřejnost. Ostatně není to poprvé, co samovládci z radnice, smutně proslavili Šternberk a to nejen v kultuře !
  V našem městě nás trápí kriminalita, ale jak to změnit, když sám starosta poruší zákon a nebýt několika vytrvalců z řad občanů, veřejnost by se o tom ani nedozvěděla. Proč např. občané neví o pokutách, které radnice dostala za špatné počiny? Podotýkám, že byli zaplaceny z našich kapes !
  Vrcholem všeho je oslavná řeč téhož starosty v předvolebním plátku ODS, co na to říct? Buď má špatné poradce, nebo si je tak jistý svou pozicí, ale také může jít jen o vyšší věk, inu těžko se v tom orientuje prostý občan!
  Crusade

 3. dobré poledne pane bejdák, a proč myslíte že se na náměstí a bezručove ulici dělají ty široké chodníky, aby měli turisté z celé zeměkoule na to jak se v kocourkově žije!

  • Ano, to je jedna možnost, další jsou oslavné chorály některých pol. stran. Zemák již na Bezručovu ulici přijel, možná tam také brzy v rámci rekonstrukce, bude postavena obří klec pro ptactvo a kdo ví, co ještě !
   Příjemný den, Jiří B.

 4. Začínám chápat, jak to starosta myslí s propagací cestovního ruchu. Přijeďte se lidičky podívat do Blbákova, my vás naučíme, jak z občanů i odborníků, udělat voly !!!
  Jiří B.

Comments are closed.