Kraj věří, že přitáhnou více turistů -Olomoucký den – 3.5.2006Bouzov, Šternberk či Velké Losiny si mohou návštěvníci interaktivně prohlédnout přímo od svého stolu. Virtuální procházku jim nabízí nová internetová prezentace na stránkách www. olomoucky- kraj. com. Hejtmanství za ně zaplatilo čtvrt milionu korun.

PAVEL KONEČNÝ

Olomoucký kraj – Webová prezentace zahrnuje asi stovku sférických fotografi í národních kulturních památek. “Jde jimi otáčet o tři sta šedesát stupňů nebo je naklánět a prohlédnout si třeba strop,”vysvětlil kancléř Luděk Niče. Podle hejtmana Ivana Kosatíka (ODS) není podoba nové prezentace ještě definitivní. “Dovedeme si představit, že kromě národních kulturních památek tam přibude třeba elektrárna Dlouhé Stráně. Záleží, jaké budou ohlasy a co si lidé budou sami přát,”poznamenal hejtman. Olomoucký kraj je prvním českým regionem, který se rozhodl pro tuto nezvyklou aplikaci. “Dosud se využívala hlavně v komerční sféře, třeba v případě realitních kanceláří. Cena jedné sférické fotografi e se pohybuje kolem dvou tisíc korun,”vysvětlil Niče. Jak uvedl hejtman, Olomoucký kraj vynaložených peněz nijak nelituje, přestože všechny památky patří státu. “Jsme rádi, že je tady po předcích máme. Věřím, že tím pomůžeme k rozvoji cestovního ruchu a že virtuální podoba bude sloužit jako pozvánka, navíc bez jazykové bariéry,”řekl Kosatík. Rozvoji turistiky v regionu má pomoci i nový CD- ROM. Olomoucký kraj jej vydal ve čtyřech jazykových mutacích. Čtyři tisíce nosičů rozdá zdarma v informačních centrech a na veletrzích. Podoba cedéčka je i na oficiálních webových stránkách kraje. “Turisté tam najdou kompletní informace. Domácí dovolenou preferuje až šedesát procent obyvatel a české regiony si časem budou vzájemně konkurovat,”podotkl Kosatík. Olomoucký kraj byl vloni po Karlovarském druhým v pořadí s délkou pobytu návštěvníků. Statistiku mu vylepšili především lázeňští hosté. Zatímco v Karlovarském kraji strávili v průměru 7,4 dne, v Olomouckém kraji to bylo 5,4 dne.

6 KOMENTÁŘE

 1. 4.000 CD-ROM s multimediální prezentací k rozdání ZDARMA (neviděl jsem, ale zřejmě vím, jaký bude obsah a kvalita – podobně je dělán hrad Sovinec atd – hezká a zajímavá věc). To celé za 250 tisíc (ne málo, ale adekvátní vložené práci a výsledku – jen výroba 4 tisíce CD ROMů přijde minimálně na 120 až 150 tisíc, a to budu z levného kraje). A když to vše srovnám s webovými stránkami veleslavné a veledrahé Expozice času, které stály 150 tisíc? Jde mi z toho hlava kolem. Jsem blázen já, nebo ho ze mne jen někdo dělá ???? Přátelé, soudruzi – nedělejte, prosím, z lidi blbce a tupohlavé ovce, …. a …. trochu soudnosti, please, doba velkého bratra je už ta tam !!!
  Karel Fiala
  ——–
  A prosím “Bonda” nebo kdo to kdysi byl, aby opět nezmiňoval unikátní hyper design od Pinifariny, je to hloupé, zbytečné a omezené přirovnání :-)

  • Taky jsem byl velmi překvapen nejen cenou, ale hlavně tím, že CD-ROMY budou rozdány zdarma !
   Pánové a Dámy, jedná se skutečně o jeden kraj, nebo Šternberk patří jinam??!
   Jiří B.

  • zdravím,

   trošku jste ve své cenové rozvaze zapomnel (ci umyslne opomnel) dalsi dulezite fakty, ktere by Vasi teorii treba znehodnotily. Ve clanku se pise o jazykovych mutacich, kdyz mate takovy prehled o cenach, tak jiste treba vite, kolik stoji prace kvalitniho prekladatele – napr. firmy Apena (aspena.cz). Nedavno jsem zde nechal prekladat nejake materialy a měl jsem se vic učit, s jazyky byl bych za vodou :-) Není to žádná levná sranda

   • Zřejmě se jedná o Aspenu. Ceny znám, pro své klienty tam nechávám překládat často. A co s tím? Nepochopil jsem? Co má Aspena společného s tím, že jen grafický návrh webu Expozice času stál 75 tisíc? A nebo multimediální CD ROM je bez mutací? Ovšem, co já viděl fakturu na web expozice času, tak v částce 150 tisíc překlad nebyl. Zřejmě máš lepší informace, asi přímo od zdroje :-)
    Ale, jak píše malíř Vojkůvka v právě publikovaném příspěvku: nemám chuť ani čas se nechat vtahovat do úchyláckých her uzdisráčů, kteří na výzvu k osobnímu setkání zalezou pod stůl :-)
    Adieu.
    Karel Fiala

    • jest tu řeč o prezentaci památek

     zrovna se dívam na firmu istudio.cz, ktera dělala prezentaci Hradu Bouzov, olomouckým kašnám atp.

     bude-li 4 tis. nosičů, na kterých bude 100 scénických fotografií (cca 2tis/kus), jazykové mutaca, lisovaní CD, grafika. mi 250 tis priprada jako primerena cena a jeste bych o ni premyslel, zda-li je to pro zhotovitele vubec vyhodne.

     p.s. ano, dostal jste me, jednou mi tam uteklo s

    • Ano – vždyť o tom mluvím, cena 250 tisíc za virtuální prohlídku na CD mi připadá ROZUMNÁ, narozdíl od 150 tisíc za web expozice času, ta mi přijde tak 3-5x PŘEDRAŽENÁ.
     Toť vše.
     K.F.

     P.S.
     Jinak služby Aspeny (ex Skřivánek) mi připadají snesitelné: +/- 200Kč za překlad normostrany A4 s tím, že to dostanu zpět mailem do 2 hodin, mi nepřijde tak špatné.

Comments are closed.