A je to tady ! Ulice ČSA voní novotou a je dá se říct i pěkná , když si člověk v ní představí vysázené vzrostlejší a hlavně živé stromy , co dodat . Ovšem ne tak funkčnost , to už je jiná .Stačí pobýt nějakou chvíli před hotelem „ Šternberský dvůr “ a sledovat parkující občany . Zaparkování u zbytečně hluboko do vozovky zbíhajících se ostrůvků , je-li jen tam místo volné , nenajet kolem na rantl , nepoškodit svoje , či auto vedle stojící , to vskutku vyžaduje velkou dávku štěstí a kaskadérské zručnosti . Ale i v pruzích ostatních , vymezujících místa pro parkující , lze cítit jakousi „ mstu “ architekta vůči našemu městu .
Asi jsme mu leželi hluboko v žaludku , když ulici naplánoval tak katastrofálně úzkou a takzvaně „ nefunkční plac před poštou “ , roztáhl po celé ulici . Řidiči zde mají velké problémy na tak malém místě stočit auto a trefit se na poprvé . Je tu ještě jiná možnost a to , že onen architekt to myslel s námi dobře , jen angličáky na kterých si vše v atelieru zkoušel mají hold jiný rejd .

Tak to vidím já Libor Vojkůvka .

23 KOMENTÁŘE

 1. Vážení diskutující,jak to tady pročítám,tak mi to opět nedá,abych nezareagoval na vaše nářky nad chybějící zelení v centru.
  České Budějovice,Český Krumlov,Olomouc apod. určitě se shodneme,že tyto města mají jedny z nejkrásnějších historických center v naší republice. Všimli jste si v těchto centrech zelených travnatých ploch? Poblíž center zeleň je, na náměstích a hlavních ulicích sotva.

  Na co by travnaté plochy v centru byly?Aby do nich sr… psy a šířili se tak kolem nemoci? Děti by na tyto plochy pustila hrát jen opravdu nezodpovědná matka. Pokud chcete blízko centra zeleň, kousek od Bezručovy ulice na Olomoucké je malý parčík a několik metrů dál nově opravený park.Kousek od Horního náměstí je pak prostor kolem hradu,kde je zeleně taky dostatek.

  Podle mě tedy,kdo chce opravdu do přírody,tak ji bude hledat v okolí a ne v centru města.

  Radim

  • … má rozdíl stavu předchozího a nynějšího (tedy jeho zlepšení jak pro chodce, tak pro motoristy) hodnotu 90 milionů Kč?
   Jinými slovy: nešlo 90 milionů investovat tak, aby z toho občané Šternberka měli větší užitek a radost?

  • Pardon, ale myslím, že šlo o špatný příklad. České Budějovice jsou mnohem větší než Šternberk, a mají desítky km cyklostezek, některé dokonce v rámci Greenway (doufám, že se nepletu s tím názvem, jde o globální stezku Praha – Vídeň), Olomouc má taktéž desítky km cyklostezek. Obě města nemají v centru zeleň, za to mají pokud vím velké parky a mnoho stromů v ulicích poblíž center. V Českém Krumlově taky najdete zeleň a pokud toto město znáte, tak jistě chápete proč v přímo v centru stromy ani tráva nejsou. Ve Šternberku ale na Bezručové byla velká zelená plocha s mnoha stromy, na náměstí je několik menších ploch, na kterých roste (zatím) tráva a stromy a podél Radniční ulice taktéž. Jestli tím dostatkem zeleně pod hradem myslíte těch několik stromů pod hradbami naproti gymnázia, tak tomu já neříkám dostatek.

   Já z toho mám zatím pocit, že cyklostezky do centra města Šternberka nepatří, zelené trávníky se bez vyjímky nahradí betonem či dlažbou, stromy se zasadí do zkruží, třeba přežijí aspoň jednu zimu (těm u pošty se to napoprvé nepovedlo), hlavně aby bylo dost placených parkovacích míst.

   Víte, nemyslím si, že trávníky v centrech musejí sloužit pouze jako psí záchodky. Viděl jsem na jižní Moravě a v Rakousku spoustu krásně upravených center obcí, kde bylo opravdu dostatek zeleně, trávníků, stromů a stezek pro chodce i pro cyklisty (a bruslaře). Možná, kdybyste se místo do Olomouce nebo Českých Budějovic podíval spíš do nějakého městečka rozlohou i charekterem bližího Šternberku a nechal se inspirovat tím, co již na jižní Moravě nebo v Rakousku vymysleli, třeba byste zjistil, že to lze (nebo spíš že by to šlo) i ve Šternberku.

   Souhlasím s Vámi v tom, že kdo chce do přírody, nebude jezdit do centra města, ale přemýšlejte naopak. Těm, co přijdou do centra nepřejete tu trochu radosti ze zeleně, kytek, stínu stromů apod?

   A co se týče psů, dnes v centru nenajdete jediný koš se sáčky nebo pytlíky na exkrementy. Hledal jsem důkladně. Věřím, že kdyby bylo centrum upravené a sáčky k dispozici, většina slušných lidí po svých miláčcích uklidí.

 2. Na nově udělané Čsa nenajdete odpadkový koš. Teprve u pošty jsou dva a na protější straně jeden. Nedivte se potom, že po chodnících se válejí papírky, psí hovínka a nedopalky. Čípak je to starost?

 3. Pokud dopadne stejně i rekonstrukce náměstí apod., máme se zřejmě na co těšit. Možná se však pleteme, co když je v budoucnu plánován kruhový objezd kolem celého Šternberka a auta tím pádem centrem vůbec jezdit nebudou! Prostě ten, kdo navrhl takové zůžení ulice ČSA je machr na entou!!!
  Jiří B.

  • Tak tedy pokud byste naprojetoval takový kruhový objezd,že by z centra Šternberka zmizely všechna auta a přitom se lidé autem do centra dostaly (hezký protiklad),tak to je minimálně na nobelovku :-)

   Myslím,že ti,kteří dnes Šternberkem jen projíždí to už dnes sotva berou přes centrum nebo myslíte,že po Bezručově a ČSA dnes probíhá hlavní tah Olomouc-Opava, Olomouc-Uničov, Olomouc-Šumperk ?
   Radim

  • Vážení diskutující, udělejte si chvíli čas, zajděte do hotelu Šterberský dvůr, projděte kolem recepce a zahněte do leva k výčepu. Tam, vpravo na stěně visí historická fotografie zachycující ulici ČSA a hlavně prostor před poštou. Porovnáte-li to s dneškem ,bude to takřka identické, až na rozdíl sto let. Že by architekt(a) chodil na kávu a zasněně koukal na zeď, inu i to je možné!
   Jiří B.

 4. Dobry vecer pane Vojkuvka, po precteni Vaseho prispevku mi nedalo nereagovat. A rad se podelim o svuj zazitek. Pri vyjezdu z Partyzanske smerem z mesta se mi stalo, ze u zeleniny stala Avie a skladala zbozi. Ve stejny okamzik se rozhodla pani s jiz starsim zigulikem vycouvat od posty a v tu chvili jsem se stal snadnym cilem dymiciho vozitka pred kterym jsem se pokusil uniknout, pro spestreni cele udalosti se v protismeru kudy jsem chtel uniknout (coz pochopitelne nekorespondovalo s vyhlaskou o provozu na pozemnich komunikacich) na me blikala “vytunena” 120-tka. Jiz jsem nedoufal, ze se z tama dostanu bez urazu, ale tolerantnost vsech zucastnenych vyresila nas problem. Vse dobre dopadlo, ale muselo k tomu vubec dojit, neni ta silnice opravdu uzka ???
  A jeste co se tyka parkovani obecne….treba na Nadrazni ulici

  • Možná by bylo dobré řešení, kdyby si pan starosta udělal řidičský průkaz a sám by vyzkoušel krasojízdu po městě.
   Mám najeto odhadem 500.000 km a ve Šternberku v poslední době mívám často problém, hlavně u pošty a jejím okolí (pominu-li o lajdácké obrubníky na placeném parkovišti na náměstí utržený spoiler atd..).
   Jinak ty dvě jednosměrky jsou fakticky dost děsný: už několikrát se mi to stalo, že se do protisměru řítilo auto a jeho řidič (-ka), právě hrubě porušující pravidla silničního provozu, na mne nechápavě koukal (-a) o co že jako jde…….

   • Jestli nebude spíš problém v řidičském (ne)umění onoho/oné řidiče/řidičky ;-)
    Jinak ČSA se mi líbí, po centru se nemá co kdo komfortně prohánět autem a pokud už tam jede, tak musí počítat s tím, že holt bude tahat za kratší konec. Doufám, že podobně bude pokračovat i rekonstrukce náměstí a že tam taky nikoho nenapadne dělat nějaké rádoby-zelené plochy, na které tak akorát s…ou psi. Horní náměstí v Olomouci budiž nám příkladem.

    • Nemohu nereagovat, pokud se vám zdají zelené plochy v centru nevkusné, jste zřejmě typem člověka betoňáka! Příroda podle vás asi patří jen na venkov a dětem z města ji budem ukazovat v televizi, ta představa mne děsí!
     Jiří B.

    • Klidně můžete napsat ještě další urážky, nestyďte se. Pak mi můžete vložit do úst další nesmysly, které jsem nikdy neřekl a myslím, že Váš příspěvek bude celý. Jak jsem si stačil všimnout, tak pro Vás celkem typický.
     Svatá prostoto, snad abych teď povinně napsal něco proti našim radním, abych si Vás udobřil? :-)))

    • Proč v tomto městě stále platí, že kdokoliv se na cokoliv dotáže někoho z MÚ, tak je agresor, nepřítel, útočník, rebel, rozvraceč, ….
     Podívejte se, prosím, na příspěvky a dotazy na městském serveru a napište, které z položených otázek jsou nesmyslné a dále na které bylo slušně odpovězeno. Na některé byla odpověď skutečně vyčerpávající, na většinu pak žádná.
     Nebo si myslíte, že občan města se nemůže a nesmí na nic ptát? To by mi trochu připomínalo proletářské heslo: “Kdo nejde s námi, jde proti nám!!!”
     Není povinností občana všechno vědět, něco může dokonce chápat špatně – ale od toho, aby byl tento občan správně a dostatečně informován je tu snad MÚ se stodvaceti zaměstnanci. A dále jsou tu metody osvěty, které (dle mého názoru) si Město Šternberk zatím moc neosvojilo.
     Pan Bejdák myslím jen vyjádřil svůj názor s tím, že se mu zdá, že ve městě ubylo zelených ploch – nic víc, nic míň.
     Sám za sebe jsem rád, že se centrum města modernizuje, a i když mám také jisté výhrady tak pokud to vyhovuje většině, je všechno v pořádku.

     Díky a s pozdravem
     K.F.

    • PARDON, vy jste nařekl rádoby zelené plochy, proti radním nic říkat nemusíte a mne si tím udobřovat už vůbec ne. Víte, já se na vás nezlobím, stará pravda říká: sto hlav- sto názorů! Jen malá otázka, co je podle vás urážka? Abych byl příště opatrnější.
     Jiří B.

    • Bingo, řekl bych že projektant chtěl v centru města co nejvíce znepříjemnit jízdu řidičům, tak aby se jim tam jezdilo blbě a museli jezdit fakt pomalu – a tak je to správně.

    • Ať se v centru třeba nejezdí auty vůbec, přivítám to s povděkem, ale to, co tam teď vzniklo není ani ryba ani rak – a díky nepřehlednosti to je NEBEZPEČNÉ jak pro chodce (kteří si myslí, že jsou téměř v pěší zóně a podle toho se tak chovají), tak pro řidiče (špatný výhled při vyjíždění, změť chodců ve vozovce, ….).

    • .. píšeš “znepříjemnit jízdu řidičům” – co tím máš na mysli? Když se znepříjemní jízda řidičům, k čemu to asi tak může vést? Určitě ne k tomu, že do města (když už mohou) nebudou jezdit. Povede to ůeda k tomu, že budou nasraný a agresivní – ale na to se zeptej psychologů kteří se tím zabývají.
     Pokud architek chtěl někomu něco znepříjemnit, místo aby to udělal příjemné pro všechny, tak je neschopný hovado a ne architekt! To je jako kdyby designér auta chtěl některé skupině řidičů či těch, kteří auto používají, něco úmyslně znepříjemnit – třeba že se jim bude špatně nastupovat, že je bude tlačit sedačka, špatně se jim bude držet volant, …. – a chtěl by tím dosáhnout toho, že se bude méně jezdit auty :-) Dost dobrá kravina!

    • znepříjemnit jsem myslel rychlou jízdu. každá komunikace se dimenzuje na nějakou návrhovou rychlost a z toho vychází např. poloměr oblouků a výška zpom.prahů. takže zřejmě projektant navrhl rychlost 30km/h. to je jako když třeba začneš omezovat kamionovou dopravu na dálnici.

    • Souhlasím – ale to, jak to je v centru udělané, je NEBEZPEČNÉ, hlavně pro chodce a cyklisty.
     Stoupni si na půl hodinky před poštu a jen se dívej, není potřeba víc psát – je to změť těl a aut – a možná úplně zbytečně: buď se měla doprava vyčlenit z města úplně – tak jako ve zmíněné Olomouci: povolit zásobování např. do 10h a pak od 18, nebo se to mělo udělat tak, aby to bylo snesitelné i pro motoristy. Mám nápad: zeptej se někoho z některé autoškoly ve Šternberku, jak to vidí ze svého pohledu.
     K těm kamionům: všiml sis někdy, proč třeba v Rakousku jedeš vyšším průměrem a s nižší spotřebou? Protože tam nejezdí náklaďáky takové rachotiny jako u nás: tady se zavěsíš v kopci za nějakého Aviatika a je po legraci :-) Provoz je plynulý, rychlejší a BEZPEČNĚJŠÍ. Prostě se asi přišlo na to, že i náklaďák by měl jet 100km/h, jinak bude brzdit a stane se nebezpečným elementem – a přesně tohle se stalo v centru Šternberka: chtělo se zklidnit dopravu a ono z toho vyšlo něco, co má tak trochu opačný efekt: Avie na dálnici :)

    • Za sebe mohu říct, že prostor kolem pošty je velmi nepřehledný a výjezd z Partizánské ulice doleva je otázka náhody a štěstí. Taky už jsem tam zůstal stát za Avií, hodně na středu, protože jsem ji chtěl objet a když do toho začalo couvat auto od pošty a naproti nám jelo další velké auto, nebylo se jak vyhnout ani kam uhnout.

     Souhlasím s tím, že centrum není závodní dráha a snad by k vyšší bezpečnosti mohly přispět ty zvýšené přechody??? Ale s tou zelení rozhodně nesouhlasím. Bohužel město se rozhodlo zrekonstruovat Bezručovu ulici tak, že tam budou pouze dlaždice a beton a mezitím stromy ve zkružích. Snad aspoň přežijí 1 zimu. Bojím se, že náměstí dopadne stejně.

     Psi mohou sr*t na zeleň stejně jako na chodníky a mimochodem, v každém vyspělém městě mají v centru odpadkové koše na exkrementy a u nich pytlíky na hovínka. Ve šternberku jsem hledal, ale NENAŠEL. Tak nosím po kapsách igelitky ze supermarketů a tyto pak po “použití” házím do nejbližšího koše.

     Každý máme asi svůj názor na to, jak by mělo centrum města vypadat. Mně by se tam líbilo hoddě zeleně, trávník s keři a kytkami, mezitím stromy a podél stromů třeba stezka pro cyklisty. Představa města je taková, že trávníky a cyklisti do centra nepatří a dlaždice a beton jsou hezčí. Škoda, že se nenechali inspirovat jinými městy, u nás i v zahraničí.

     Ty připomínky, jestli cyklisti ohrožují chodce nebo psi se*ou na chodníky jsou pořád pouze a jen o chování lidí. Řidiči na silnicích se chovají bezohledně a zdá se, že podobně bezohledné chování se očekává i od cyklistů, pejskařů a kdovíkoho ještě. Já ale nevidím řešení v tom, že lidem něco zakážu nebo neumožním. Když nebudou cyklostezky, budou cyklisti jezdit po chodníku (já tedy určitě, zejména pokud bych jel s malým dítětem nebo po frekventovanější cestě), pejsi budou sr*t na chodníky a majitelé to (snad) uklidí, pokud to půjde.

     A turisté budou obdivovat krásný beton uprostřed města, ve stínu stromů, které snad přežijí, sedět budou na vyhřátých dlaždicích, kola nebo kolečkové brusle nechají doma, auta asi taky, pokud nebudou ochotni platit za parkování. A nebo prostě pojedou jinam???

Comments are closed.