Ani nevím jak, ale najednou jsem se ocitl v pondělí 13.února 2006 na veřejném jednání obecního zastupitelstva obce Huzová (předtím Deutschhause).To mi zavolal tentýž den můj kolega Karel Fiala a oznámil mi, že místo poklidného posezení v nějaké šternberské restauraci tentokráte vyrazíme mimo katastr našeho města, a to směr Huzová.

Cesta do této obce působí v nynější sněhové hojnosti na obyčejného Šternberáka téměř jako cesta do hor, s přibývající nadmořskou výškou je to prostě nádhera. Všude bílý čistý sníh. Ano, když říkám bílý a čistý, tak to myslím vážně. Ve Šternberku máme totiž špinavý sníh, a to především od solení cest a od našich milovaných pejsků. Holt hustota obyvatelstva, pejsků a dopravy je ve Šternberku prostě větší.

Přijíždíme do Huzové a parkujeme hned u restaurace Trattoria. Zde necháváme vozidlo a připojuje se k nám doprovod, který nás dovede na místo činu, prý to je to kousek, ale nám se to zdá ještě spíše kus, alespoň v rychlosti můžeme pozorovat siluety domů, které nás míjí, mezi nimi je i jeden panelák.

Přicházíme na místo činu, do místnosti o velikosti menší jídelny. Bohužel nestihli jsme začátek a tak je jednání v plném proudu. Ještě než stačíme usednout po našem představení, tak reaguje bývalá starostka a nynější členka zastupitelstva v tom duchu, že bychom přítomni vlastně být neměli, že o tom mluví zákon. Oponoval jsem, že jednání je veřejné a že účasten být mohu, nesmím však bez souhlasu zastupitelstva vystupovat. Současný starosta v naší přítomnosti problém neviděl a tím vlastně bylo rozhodnuto.

Zastupitelstvo Huzové má devět členů, přiznám se, že jejich jména zatím neznám, ale jejich tváře jsou mi povědomé, jako kdybych se s nimi se všemi někdy již setkal. Pokud si dobře pamatuji tak to byli tři ženy a šest mužů. Počet přítomných občanů bylo patnáct, ano, patnáct. Při tomto čísle přemýšlím, že to je na takto početnou obec poměrně slušná účast, když vezmu v potaz, kolik občanů chodí na zastupitelstva ve Šternberku.

Atmosféra jednání je úplně jiná jako ve Šternberku. Dělá to hodně i sama velikost místnosti, v sále šternberského Městského klubu se někdy člověk pomalu ztrácí, v Huzové jsou si již touto skutečností lidé bližší, prostě nemají k sobě tak daleko. Co mi bylo sympatické ? Ke každému bodu mohli diskutovat jak zastupitelé, tak i občané. To je právě to, co mi ve Šternberku chybí, a co požadovala moje manželka na loňském prosincovém jednání šternberského zastupitelstva, samozřejmě bez odezvy, zřejmě není o věcnou diskusi (jak poznamenal další šternberský občan) zájem.

Pokud se týče samotného jednání, tak jsme zrovna přišli do diskuse o finanční podporu huzovskému fotbalovému klubu. A v ní padl i výrok jednoho z občanů, který si člověk prostě zapamatovat musí, byl adresován starostovi: „Kdybys dal do něčeho jiného tolik peněz, jako já do fotbalu, tak by jsi se z toho posral.“ V té chvíli jsem si vzpomněl na jednu knížku, kterou jsem loni četl, kde se psalo, že by starostové větších měst měli občas zažít vesnické zastupitelstvo, kde je v pohodě lidé, pokud se jim něco nelíbí, pošlou do p….., a nebo jim dají v hospodě takříkajíc do držky. Dokážu si představit, jak by se asi tvářil nynější šternberský starosta a někteří lidé kolem něho, kdyby něco podobného zažili, asi by padlo další „šternberské“ (tedy místně již obvyklé) trestní oznámení (jak jinak než za pomluvu).

Dalším velkým bodem byla budoucnost školy v Huzové. Situace je kritická, dvě děti, které byly očekávány u zápisu, šly nakonec k zápisu jinam, a navíc rodiče dalších tří dětí nahlásili od září 2006 změnu školy, tedy jejich děti budou také navštěvovat školu jinou. Počet žáků tím klesá na 17, a obec tím pádem musí platit o dalších cca. 50.000,- Kč na školu více, kvůli podlimitnímu stavu. Provoz školy přijde ročně obec na cca. 1.000.000,- Kč. Záměru přesunout Mateřskou školu do budovy školy zabránila Hygiena, která požadovala provedení úprav za zhruba 750.000,- Kč a na to obec nemá. Diskutovalo se o kvalitě školy, o tom, že těžko může huzovská škola konkurovat školám ve Šternberku a řešilo se, co s tím. Nic záviděníhodného. V hlavě se mi promítalo, jak důležitou roli hrály takové obecní školy v historii a kultuře venkova a jak učitelé těchto škol byli vlastně po rychtářích a farářích zřejmě třetí nejdůležitější osoby v obci. Chvíli to vypadalo, že huzovská škola zanikne již letos, pak však jeden ze zastupitelů vznesl návrh : „Ať o tom rozhodne příští zastupitelstvo, my jsme ve volbách slíbili, že školu udržíme.“ A u toho to zůstalo, alespoň zatím.

Po několika dalších bodech jsme museli huzovské zastupitelstvo opustit, kvůli pracovním povinnostem mého kolegu, rozhodně jsme neodešli proto, že bychom tím dávali najevo, že nás to nebaví.

Člověk se musí zamyslet. Zatímco ve Šternberku bojujeme o čestná občanství, skulptury na náměstí, počet supermarketů …, tak na Huzové bojují o existenci školy, o tom, zda jim bude o prázdninách jezdit do obce autobus …. Ale máme i problémy společné, nadáváme kupříkladu na nedostatek pracovních příležitostí.

Závěrem bych chtěl jen říci, že si uvědomuji, že Huzová na tom moc dobře není, a že potřebuje pomoc, otázkou je, zda to huzovští občané zvládnou sami, což jim od srdce přeji.

Libor Bejdák

6 KOMENTÁŘE

 1. …další „šternberské“ (tedy místně již obvyklé) trestní oznámení…

  Mohu se k výše uvedené větě zeptat kolik trestních oznámení podal někdo z radnice a případně i na koho?

  • Paní Gottwaldová versus petiční výbor (4 lidé),
   pan Skyva versus známý neznámý pachatel z diskuse na http://www.sternberk.cz (podezření padlo zbytečně na J. Tichého),
   v novinách prezentováno Zlamalovi versus pan Voda.

   Všechny oznámení považuji jako zbytečné, nesmyslné a vypovídající o charakteru osob, které je podaly. Zavání mi to pouze snahou zastrašit někoho, kdo zrovna kritizuje.

   Libor Bejdák

   • Díky. To jsou 3 oznámení a neznám jejich obsah ani to zda nakonec byly vyšetřováním “potvrzeny”, ale podle té věty to vypadá, že trestními oznámeními se to tady hemží jak na běžícím pásu :)

    • Nebyla to ani tak narážka na počet, ale spíše na styl těchto oznámení. Jen ještě upřesním, že to první bylo na čtyři lidi, tedy 4 oznámení.

    • Na tak malé město, jsou tři trestní oznámení podaná lidmi blízkými radnici, až příliš!
     Vyšetřováním potvrzena nabyla, vypovídá to však o morálce těch, co je podali. Vlastně i starosta jedno podal, někdo tady říkal něco o Kocourkovu, vhodný příměr pro jejich chování!
     A běžící pás? Jeden se prý rozjel do krajského zastupitelstva, kohopak asi veze na teplé místečko?!!

Comments are closed.