Přiložený článek by mohl sloužit jako výstraha při iniciativním pořádání dětských jarně-úklidových brigád.Jsou tomu asi 3 roky, co naše dvě dcery přišly s tím, že na den země budou uklízet kolem školy. Vítali jsme to s nadšením – žádná práce dětem neuškodí, navíc udělají něco užitečného. Pak jsem jel náhodou kolem potoka naproti ZŠ Dr. Hrubého a co vidím – děti tahají nějaký svinstvo z potoka, holýma rukama. Napadlo mne, že z nejrůznějších zbytků potkanů, rozložených živočichů a čeho všeho možnýho by mohly chytit nějakou infekci. Kontaktoval jsem paní Kameníčkovou ze školského odboru MÚ, o co že jde a proč děti dělají takovou špinavou práci – proč to nečistí někdo, kdo je za to placen. Za chvíli mi volala tehdejší ředitelka školy Mgr. Skyvová, a začala mi vysvětlovat, jak byly děti řádně poučenyi, jak nesměly jít na dva metry od potoka, atd. Beru – nicméně děti jsou děti a ty, které jsem viděl, byly rukama v potoce. I naše dvě přišli domů s omolousanými nohavicemi s tím, že byly v potoce. Nic se nestalo – v pořádku. Potok byl vyčištěn, byl hezký. Volal jsem na Povodí Moravy, jestli vědí, že jim naše děti čistí potok.
Co jsem ale tenkrát nechápal bylo to, proč se děti zneužívají na tuto práci, když to je starost někoho jiného. Nevím, zda Povodí Moravy alespoň škole něco věnovalo – jak je to běžné např. když potoky čistí skauti, Brontosauři atd – je to forma brigády. Odvedly práci, za kterou by se muselo jinak platit.
Domníval jsem se, že alespoň mohly být děti dány rukavic, což nepředstavuje nijak velkou položku /jedny stojí řádově 30-40 korun/. Určitě by to byla aspoň nějaká ochrana proti případnému poškrábání a následné možné infekci.

Možná se tenkrát někdo domníval, že jsem úzkoprsý a že děti nevedu k práci atd. Pro ilustraci, o čem jsem tehdy mluvil, je níže uveden článek z dnešních Lidových novin.
Přesně o tom jsem mluvil, přesně to jsem měl na mysli a nejsem si jist, zda to tenkrát někdo správně pochopil.

Přeji hezký den a více selského rozumu.

Karel Fiala

Školáci se přiotrávili při úklidu řeky
OSTRAVA 19. dubna 2005 | 16:19

V nemocnici skončili čtyři z osmi žáků základní školy, kteří se pustili do úklidu řeky Morávky v Dobré na Frýdecko-Místecku. Děti se přiotrávily chemickým rozpouštědlem, které při úklidu našly; čtyři školáci museli do nemocnice, další čtyři děti lékaři po vyšetření propustili do domácího léčení, řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Barbora Gabzdylová.
“Nejsou v žádném nebezpečí. Jsou při vědomí a komunikují. Budou v pořádku,” řekla lékařka nemocnice, kde leží čtveřice školáků.
Hasiči zjistili, že se školáci nadýchali diethyletheru, což je těkavá, velmi hořlavá kapalina lehčí než voda a používá se jako rozpouštědlo. “Chlapci našli dvě litrové láhve s touto chemikálií. Jedna se ale rozbila a žáci se výparů nadýchali,” popsala mluvčí událost. Děti uklízely řeku v rámci Dne Země.
Hasiči z Frýdku-Místku místo uzavřeli a v protichemických oblecích posbírali zbytky látky. “Pracovníci referátu životního prostředí Městského úřadu Frýdek-Místek pak zajistili odběr půdy, kterou tekutina z rozbité láhve kontaminovala,” řekla Gabzdylová.