ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

40 Comments

 1. 10

  Anonym

  Asi nelze srovnávat ceny bytů a rod. domků před 1989 a nyní – to myslím všichni pochopíte. A každý má nyní možnost řešit svůj problém po svém, není omezen jako dříve ve svých právech a tehdy většinou všichni jen spoléhali, že jim někdo dá byt zadara. To skončilo. O tom, že je hodně lidí,kteří se nespoléhají na přidělení bytu a potom jen škemrá, že platí vysoký nájem, si řeší svůj bytový problém po svém a to i výstavbou RD. A kdo má na dražší a ne zrovna ideální bydlení v nových velkobytovkách tak to řeší tak, neboť nemusí se o nic starat a za to se bohužel platí. Takže pokud se někomu zdá byt nad nemocnicí drahý tak je skutečně řešení postavte si nový RD – pozemek za milion ( pokud ještě nějaký seženete ) a stavba za 2,5 – 5 mil. dle rozsahu. A máte svoje.
  Ano většina lidí se nechce zadlužit hypotékou a věřím, že ne všichni mají tolik peněz, aby to zvládli bez hypotéky. A co je u mladých lidí největší stres ? Nejistota zaměstnání a tím i možnosti splácet tu hypotéku. Ale to je již další kapitola.
  Takže buďme rádi, že se aspoň něco staví. Je to lepší než další supermarket – nemyslíte ?

  1. 10.1

   Anonym

   Opravdu hezké. Jen to neřeší v žádném případě bytovou situaci. 2,5 mil. Kč pro rodinu s dětma je neřešitelný problém. Zaměstnanost ve Šternberku katastrofální a dojíždět do Olomouce mimo ČD nebo autobus je opravdu dost náročný koníček a to navíc za 7800,- hr. Takže chvála takové výstavby je jak nosit mrtvému deštník. K tomu všemu ještě chystané zdražení energií a už můžete připravit parcelu na hřbitově. Jinak to totiž nemůže dopadnut. Jo cikáni, těm je hej. Po úspěšně opakované ZŠ rovnou na sociálku pokud možno s dvěma dětma a problém energií…. Že se nikdo o tento problém nezajímá. Jen pořád nějací Cikáni. Ti nás brzo populačně převálcují a co jako potom?

 2. 9

  Anonym

  Napsal jsem první komentář. Padlo tady několik názorů ale výsledek je pořád takový, jak jsem jej popsal na počátku. Průměrný občan nebere za průměrnou práci průměrnou mzdu. Z těch 8-9000 Kč těžko zaplatíte běžné životní potřeby pro rodinu a ještě splácet hypotéku? To je jak z pera bláznova.

  1. 9.1

   Anonym

   Titulek článku jako rybí stehno :-)
   Šternberk postaví??? Snad “Ve Šternberku bude postaveno” protože byty do jednoho nestaví Šternberk ale soukromí investoři. Šternberk v tom hraje jen tu roli, že jim vydá stavební povolení.

   1. 9.1.1

    Anonym

    Souhlas, město Šternberk skutečně stavitelem nebude, ale víte ono to v těch novinách hned lépe vypadá.
    Autorovi článku i tomu, kdo mu podával informace bych dal koště a poslal je zametat ulice !
    Jiří B.

 3. 8

  apač

  to je kapitalismus. přizpůsobyt a jít dál. nic jiného nám nezbývá. ale neodsuzuji to. je to lepší, jak za komančů.

 4. 7

  Čekatel

  Já s panem Čuňkem v někt. věcech souhlasím také.Ale človíčku,ty jsi ještě asi mladý a nevíš,že chudáci škemrali o byt,ale naději měli v nedohlednu.Nové byty se téměř nestavěly,jen renovovaly staré,na které byl pořadník.Ten se ale neustále měnil,podle potřeby žadatelů.Na př.rodiny s velkým počtem dětí.Pro žadatele,kteří pracovali ve zdejších podnicích a dojížděli,měli možnost přihlásit se do bytového družstva.Tak vznikla naše sídliště.Zdejší podniky měly stanovený počet bytů,na které si vytvořily svůj pořadník. Samozřejmě podle důležitosti pro podnik.Každý z nich zaplatil předem zálohu ….. až na 3O.OOO Kč. Tehdy to nebylo málo !!!!! Mezi těmito lidmi nebyli ti nejdůležitější.Pro ty se stavěly státní paneláky s většími byty.Tam se stěhovali ti největší CHUĎASI .Ti měli vše zdarma.Nikoliv Romové,ale komunist. funkcionáři podniků,protože ti byli CHUDÍ.

  1. 7.1

   Anonym

   Mladý, jak se to vezme, je mi 43 let.
   Měli jsme dvě malé děti a byt v nedohlednu, od města tehdy jen možnost svépomocné výstavby, což znamenalo z práce do práce. Tehdy jsem požádal o družstevní byt na Jivavské ( Mačkalov ) a cca. půl roku poté se teprve začalo stavět. Také jsme zaplatili zálohu 26 000 kčs a potom platili mnohem větší nájem, než v bytech státních. Kolegové si ze mne dělali legraci, že jsem se zbláznil, platit takové peníze. Čas plynul a situace se rapidně změnila, nyní platíme daleko méně jak občané ve státních ( obecních ) bytech, máme nová okna, střechu, strojovnu výtahu dle norem EU, připravujeme zasklívání lodžií atd.
   Tedy Vaše poslední věta mi nesedí, vždy jsem byl chuďas a tím i zůstávám nadále.
   Jiří B.

 5. 6

  quarton

  a jak by jste to chtěla řešit ? jediným řešením je vytvořit tržní prostředí, které tady díky nejrůznějším regulacím pořád ještě není. důvod vysoké ceny bytů je přece v jejich nedostatečné nabídce. takže jakákoli výstavba byť drahých novostaveb rozšíří nabídku a zastaví nebo zpomalí růst cen. i drahý byt si někdo koupí a uvolní jiný levnější a rozšíří nabídku ostatním a vytvoří větší konkurenci. u nás se drahé byty zpřístupňují neustále nějakými dotacemi, které zpřístupňují cenu bytů více lidem a jejich větší zájem šroubuje ceny nahoru a dotace tak ztrácejí svůj smysl.
  pokud se tady bude neustále platit směšné regulované nájemné tak tady žádný trh nikdy nebude. bohužel prodej bytů se u nás táhne tempem hlemýždím – úměrným výkonosti státních ústávů.

  1. 6.1

   gates

   Prodeje bytů bych řešil třeba takto (samozřejmě s křížkem po funuse):
   prodat za běžné = tržní ceny, stávající nájemníky částečně zvýhodnit (třeba bonusem 20%jako bezůročnou půjčku města), většina lidí by si pořešila hypotéku, pro ty, kdo by na ni neměl (což ale znamená též to, že prostě nemůže vlastnit ani užívat byt v hodnotě např. 700 tisíc), by město ze získaných peněz, kterých by ale mohlo být 3x tolik, než získalo, takže když za rok se rozprodá bytů za 80M tak by se mohlo utržit třeba milionů 250 – rozdíl činí 170M, postavilo hezkou řádku skromných, úsporných a malých bytů pro všechny ty, kteří už prostě hypotéku nedostanou, což jsou převážně starší spoluobčané /za jejichž zády čeká na jejich smrt fronta příbuzných s tím, že jim na levný nákup bytu půjčí a následně ho prodají/.
   Šternberk je malej píseček – zajímalo by mne, jak to řeší v Praze: někdo od nepaměti užívá městský byt v centru a též ho odkoupí třeba za 150 tisíc? A prodá za 5M? Neblázněte….

   1. 6.1.1

    Anonym

    opět tleskám a souhlasím!

   2. 6.1.2

    demon

    klobouk dolů, s Vaším názorem plně souhlasím . To je realita.

   3. 6.1.3

    gates

    nedavno jsem videl v jakesi realitce nabidku bytu 4+1 ve Sternberku za necelych 1.4 milionu. Udajne byl tento byt koupen za 250 tisic. Vydelat 1,15 milionu obratem ruky diky hlouposti a pravni negramotnosti mesta je vic nez dobre.
    Za jak dlouho vydela bezny obcan mesta milion? A s jakym usilim?
    Prodavacka v Bille a dalsich marketech bere 7 tisic cisteho mesicne. Za 8 tvrde odpracovanych hodin denne, svatek nesvatek, nedele nenedele. Vychazi mi to, ze tyhle penize by vydelala za 13 let a 8 mesicu :-)) Ale je treba vzit v potaz, ze 1,15 milionu vydelanych na spekulaci s bytem je s nulovymi naklady, takze nase prodavacka by nesmela skoro 14 let ze sve vyplaty utratit ani korunu.
    Podobnym stylem nedavno prodal byt byvaly radni p. Pesata a nyni uz spokojene bydli v nove postavenem rodinnem domku
    Zaver at si kazdy udela sam.

    1. 6.1.3.1

     Mickey

     nechápu tyto lidi, bývalý zastupitel, nebo dokonce radní jak píšete. takové lidi má ODS mezi sebou? toto je už trochu silná káva. takovému člověku bych ani nemohl podat ruku. takoví lidé zastupovali (nebo ještě někteří zastupují) občany… nebo spíš sami sebe? ach ta morálka…

    2. @

     Dělal jen to, co mu umožnila městská směrnice :-)
     Stejně jako p. Skyva a další :-)

    3. Anonym

     Voliči by si tyhle věci měli hlavně pro příště zapamatovat !!!
     Jiří B.

    4. 6.1.3.2

     Anonym

     A kde jste vážení byli, když několit set lidí chodilo s transparenty řvát na zastupitelstva, psalo petice a bilo se za to, aby se byty prodávaly za hubičku?
     Kdo z Vás přišel podpořit opačný názor aby se byty prodávaly za skutečnou tržní cenu? Kdo z vás se podepsal do antipetice?

     A takto je to se vším, umíme se ozvat až po bitvě…

    5. Anonym

     Já antipetici podepsal.
     Excelentní městský právník kdesi prohlásil, že “není možné dát do kupní smlouvy klauzuli o zamezení převodu”. Jinde to jde, ve Šternberku to nejde :-)) Asi tady platí jiný právní řád než na zbytku území ČR.
     Když už se byty prodávají takovým zprzněným způsobem (teď už je pozdě cokoliv měnit), že se s nima hned druhý den kšeftuje, tak by možná stačila jedna věta v tom smyslu, že byt se nesmí deset let prodat, a byl by klid.
     Šternberk je vážně extraordinérní město :-(

    6. Anonym

     Tentýž excelentní právník mě do kupní smlouvy s Městem doložku o zákazu prodeje dal. A to přestože jsem byt koupil v dražbě a za tržní (!) cenu. Podotýkám, že se jednalo o stejný Šternberk, ve kterém to v případě býv. starosty a zastupitele (byty mimo dražbu a za hubičku) nešlo.

  2. 6.2

   selma

   A co tak využít nějaký prostor, který by využít šel, rekunstruovat a tím by podle mě byly náklady daleko nižší, než provádět nové výstavby. (Např. bývalé kasárna vedle Selmu), zdá se mi, že Šternberk má záměr tento areál zbourat a udělat tam podnikatelskou zónu ve formě pronájmů. Není to škoda? Ty budovy si myslím nejsou v tak špatném stavu a možná by se vyřešil nejeden problém…. a určitě toto není jediný objekt, který by se dal takto využít…

   1. 6.2.1

    Anonym

    Zajímavé, jenže Selmo, pokud by v bývalých kasárnách postavili tolik potřebné byty za jistě levnější peníz, postavili by se sami proti sobě.
    Tolik let nám Skývové apod. slibovali jakáže tam bude průmyslová zona, vyhodil se zajisté balík peněz za nesmyslné projekty a skutek utek !
    Mám obavy, že za stávajícího složení těch, co o tom rozhodují ( nemyslím zastupitelstvo ) rozhodně nedojde ke snížení ceny nových bytů, ni k vytvoření nových prac. příležitostí.
    Také se připojuji k názoru pisatele, co napsal : p. Čuněk jen nahlas řekl to, co si ostatní jen myslí ! Tedy říkám to také nahlas : souhlasím s Vámi p. Čuněk !
    Jiří Bejdák

   2. 6.2.2

    Anonym

    Selma má pravdu! A o tom, zda tam má vyrůst spradlavá zóna nebo byty, by měli rozhodnout lidé v referendu. Ale to bychom museli žít v demokracii, tedy v systému v němž rozhodují lidé přímým hlasováním, a ne v systému, kde lidé musí svůj hlas odevzdat takzvaným zastupitelům, z nichž se jen vyjímečně některý z nich přizná jak hlasoval, tedy vlastně k tomu, komu skutečně slouží.

 6. 5

  selma

  Čtu vaše příspěvky, moc jím nerozumím…… Spíš si představuji to, že nad nemocnicí se staví byty, které jsou dražší, než některé nové výstavby v Olomouci (např.Hejčín – kde byty 2+kk nabízejí již od 1300tis CZK. Potom si představím spoustu mladých rodin, které chtějí bydlet(a žít jako lidé), chcou založit rodinu, (nebo už se stalo:) a Šternberk jim nabídne toto bydlení. Představím si, že rodina s jedním, nebo více dětmi by chtěla alespoň byt 3+kk a dostane se na nějakou cenu 2500tis. a měli by se zadlužit na nějakých 25let, tak přinejmenším 10000korun měsičně zaplatí hypotečnímu ústavu, což je samo o sobě představa a budoucnost sebevražedná. Je mě líto, že Šternberk, který disponuje slabým počtem pracovních míst (nebo hůře placených) a na druhé straně předraženými byty pro movité občany, kteří už v podstatě bydlení mají……jestli se takto řeší bytová politika, tak klobouk dolů.

 7. 4

  Anonym

  Vážení,těší mne ta Vaše upřímnost.Kéž by se nám vyplnilo přísloví:opusťme hloupost,žijme rozumně a povede se nám dobře. Idealista

 8. 3

  Anonym

  Jen nevím kdo si to může za takové peníze dovolit, nejlevnější byty nad nemocnicí začínají ve “standardu” přes 1 800 000,-Kč (2+1)!!! Více na http://www.san-jv.cz

  1. 3.1

   hmm

   no to je jednoduchý: z “obyčejňáků” si to dovolit můžou třeba ti co kopupili v privatizaci od města byty za čučku (teť ty svoje byty v hnusným paneláku prodají za čtyřnásobek, třeba za 1 200 000 ty největší, doplatí si zbytek a budou mít krásný bydleni!

   1. 3.1.1

    gates

    je dobré vědět, že tyto brutálně podceněné byty koupila řada lidí s nadprůměrnými příjmy (namátkou bývalý starosta, radní, atd…).
    Dodnes jsem nepochopil, kdo rozprodej městského majetku takhle zpackal resp. kdo se na tom napakoval.
    Mám dojem, že ve Šternberku se zrcadlí celočeská mentalita? kdo nejvíc vřeští a hraje si na žebráka a sociála, ten je na tom ve finále nejlépe – v našem případě kdo nebyl schopen si vydělat na bydlení a denně chodil na “byťák”, pak X desítek let platil regulované a směšné nájemné, nyní vydělá X-set tisíc na transakci s bytem. Zajímavé a hlavně originální.
    Každopádně své děti budu vést trochu jinou cestou a snažit se je vychovávat v duchu toho, že i bez vyčůranosti se dá žít a někdy je lepší mít menší byt a větší hrdost.
    Fakt mi přijde hodně ujetý, že lidi co si koupili byt za vydělané peníze na tom jsou mnohem hůř než ti, co bydleli za regulované a teď na prodeji vydělají 400 a více procent. Kocourkov.

    1. 3.1.1.1

     A.Q.

     For pan chytrej gates: co takhle varianta, že lidé prodají stávající byt, ve kterém 30 let platili nájem a xkrát už hodnotu bytu přeplatili k tomu, aby tyto peníze použili na jiné lepší bydlení, které si právem zaslouží po 30 letech v králíkárně? Panelový byt je vhodný jako startovací pro mladé rodiny, které nemají na byt za 28.000,-/metr. Také jsme tak začínali. Takže si srovnej fakta v makovici. Děkuji. Tvůj příspěvek záští pryští. Hádej chytrolíne, kolik byly náklady v roce 1975 na výstavbu panelového bytu……….?

    2. Anonym

     chudáci!!! , stačí se na ty soicálně slabé z městských paneláků podívat. x-krát přeplatili nájem… a ostatní neplatili nájem? nebo jakože by tam měli bydlet celou dobu zadara. že třeba město mělo platit teplo, vodu, elektryku? ony ty byty v králíkárnách jsou dnes pořád hrozně drahé, ale není moc na výběr. a ne kažedý dostal státní byt. stačilo chodit na byťák, otravovat, eventuelně+ dát nějaký ten úplateček . asi o tom víš svoje.. a teď už zase tihle lidi jsou vysmátí a můžou kázat o morálce.

    3. Anonym

     o.k, máš pravdu, stačí mi elektryka s tvrdým y a hned vím, že nemohu oponovat inteligentovi.

    4. Anonym

     Zapomněl jsi napsat, že to není tak dávno co s tebou taťka tloukl o plot, ale jinak v pohodě, všechno dobrý :-)

    5. Anonym

     a nebydlíš ty náhodou v městkým bytě? nebo ve zprivatizovaným (bývalým) městkým bytě? že seš tak namyšlenej. nos nahoru, drahý fáro… a le jinak taky všechno dobrý:-)

    6. gates

     To je k nevíře, jaký ty seš tele!!! Uvažuj, než něco napíšeš!

     Žádná zášť – je mi to úplně jedno. Jen mi přijde nefér, když mladá rodina má platit za byt v tebou haněné králíkárně za milion, zatímco ti, kteří byt užívali (asi tochtěli, jinak by tam nebyli, co myslíš???) ho koupí za 150 tisíc. Své bydlení mám vyřešené a je mi fakt jedno, jak to řeší jiní – ale když starosta s příjmem k 50 tisícům, bydlící v regulovaném ybtě, jej odkoupí za co já vím kolik: 180 tisíc, tak mi to přijde vážně ujetý. I proto, že městu utíkají peníze a přitíkají jen vyvoleným. Fakt sem asi ve svý zášti vyhřeznul příliš, když si myslím, že byty by se měli prodávat za běžnou cenu, nebo že by se mělo na deset let zamezit jejich prodeji :-))

     Co myslíš, chytrolíne: já (+ všichni ostatní co řešili bydlení ve své režii) jsem 30let bydlel zadára nebo pod mostem???? Rodiče koupili domek a 20 let ho spláceli, zatímco ostatní, keří bydleli za 700Kčs/měsíc si jezdili na dovolený, stavěli chaty atd. A ovoce sklízí teď podruhé.

     Víš, ono to tady tak funguje: prostě kdo je vyčůranej, je na tom podstatně líp. A můžu ti říct, že se mi to za mák nelíbí.

     Mimochodem: jaká je tvá bytová story? Koupil jsi si bydlení?

     Ztráta času s takovým jelitem, adieu !

    7. L.

     gatesi mluvíš mi z duše. naprostej souhlas. stejně si myslím že boží mlýny melou, ono se to typickejm vyčůranejm čecháčkům zase vrátí někde jinde.

    8. Anonym

     mluvíte mi z duše. fakt nechápu proč já musím těžce zplácet hypotéku abych zaplatil tržně koupený byt ( předtím pochopitelně koupený za ). a někdo koupí ve stejném domě stejný byt za 1/3 ceny a ještě budou brečet jak je to drahý. proč ? jakoby nestačilo že ve stejném domě platí dvě stejné rodiny dvě naprosto jiné nájemné za stejný byt. regulované a tržní. toto je výsměch všem podstivě pracujícím lidem.

    9. gates

     Berou mne všichni čerti, když nějaký tele bude říkat, že ze mne “čiší závist” nebo jak ten nesmysl formuloval.
     Bohužel tady v tomhle státě existuje na každej zákon milion vyjímek – v posledních dnech to je vidět na romech (česky cikánech), když někdo (p. Čunek) vysloví co si všichni myslí, tak je najednou zle.
     Takže: někteří si koupí byt za 150, někteří ale za 800 – a to všechno pod taktovkou městského úřadu…
     Já tuhle hru ale hrát nechci.

 9. 2

  rejsek

  O mně je mezi blízkýma známo, že jsem životní pesimista, ale toto je jednoznačně pozitivní zpráva, takže reakce typu, že je pozdě mi moc nesedí. Ono je, podle mě, vždycky pozdě, ale současně není nikdy pozdě.
  Celkem slušnej úlet je, že si páni pisálkové z MF Dnes (dnes již kvalitou téměř na úrovni Blesku) nejsou schopni ani zjistit jméno starosty. Byl mým třídním do roku 89, takže vím, že je to Jaromír. Ono se ale není co divit. Většina dnešních rádobyžurnalistů je zřejmě líná tak, že už si jen stáhne svodky s ČTK a přetiskne to “sakumprásk” i s hrubkama, ale co je horší, že zhusta i s nedostatkama věcnýma. Pracovat bolí a myslet taky. A co? Když se dnes téměř všechno bulvarizuje a většině čtenářů jsou třeba komentované noviny “šumafuk”. Hlavně, že si můžeme v dříve celkem seriozních periodikách přečíst jak dopadla 1., 2. xtá superstár, co dělá křeček nějaké tzv. celebrity, která kdys roztahovala nohy pro pánské časopisy (nic proti tomu), jak zhubnout, jak přibrat…
  Ale zpět k bytům. Jen houšť a větší kapky.

  1. 2.1

   Anonym

   Výstavba bytů je chválihodný počin, jen by mne zajímalo, zda v lokalitě Světlov byl nebo bude proveden průzkum radonu.
   Vím, že v určitých oblastech bych tam ani kurník nepostavil. Naši dávní předkové stavěli svá obydlí na místě, kde si ulehli na noc stáda.
   Jiří B.

   1. 2.1.1

    rejsek

    Dobrý den.
    Pokud je mi známo, měření radonu je dané ze zákona a pakliže jsou jeho limity přesaženy, musí se objekt odborně odizolovat. To už by si, myslím, dnes nikdo “nelajsnul” to nedodržovat.

 10. 1

  Anonym

  Za tu dobu už ani nemusí. běžný občan na ně nedosáhne a těch pár bohatých si postaví své domy. Možná pro Cikány. To potom ano.

Komentáře jsou ukončeny.