Článek z MF DNES ze dne 25.03.2005.Šternberk Hrad Šternberk se opravuje a jeho vedení připravuje nově i řadu akcí pro návštěvníky. Jak to vidí kastelánka Helena Gottwaldová?

* Některé památky jsou v kritickém stavu díky nedostatku peněz, platí to i u vás?

My si zase tak moc stěžovat nemůžeme. Dostali jsme štědrou dotaci z ministerstva kultury, které nám poskytlo částku 1,6 milionu korun na opravu vstupního schodiště. Dalších 600 tisíc jsme dostali na práce související s výstavou Ecce Homo a na pořízení bezpečnostního zařízení, které do sálu musíme umístit.

* Takže na úředníky z ministerstva kultury si asi nestěžujete?

To rozhodně ne. My s nimi máme dobré vztahy.

* Přesto jsou jistě i výdaje, na které dotaci z ministerstva nedostáváte. Jak to řešíte?

Máme vlastní zdroje, samozřejmě hlavně vybírání vstupného. Ta příjmová část je ovšem zatím menší než ta výdajová. Pokrýváme z toho jenom to nejnutnější, hlavně mzdy. Je to tím, že je zatím nižší návštěvnost, ale doufáme, že se to zlepší, třeba díky té výstavě.

* Takže kdybyste to měla shrnout. Je peněz dost?

Peněz není nikdy dost. Tahle památka potřebuje na svou údržbu desetimiliony, které nemáme, takže bychom samozřejmě byli rádi, kdyby peněz bylo víc. Chceme začít opravovat střechu, je na to nejvyšší čas. Ale nechci si zase zbytečně stěžovat, situace není katastrofální.

Autor: (chal)