Udělení čestného občanství města Šternberka Wilhelmu Zlamalovi vyvolalo nejen kladné, ale i záporné reakce. Navíc padlo i trestní oznámení. Více se o tom zmiňoval dnešní Olomoucký den.Olomouc – Nesouhlas s udělením čestného občanství města Šternberka malíři Wilhelmu Zlamalovi vyjádřili mezi jinými historici umění David Voda a Jakub Potůček a středoškolský učitel Ondřej Holpuch. Na vernisáži výstavy Zlamalových děl 8. prosince, uspořádané u příležitosti udělení čestného občanství, veřejně vystoupili a přečetli své prohlášení nesouhlasu. Upozornili tak na nevhodnost udělení titulu člověku, který podle nich nebyl morálně bezúhonný. Za veřejné přečtení prohlášení na vernisáži výstavy podal syn oceněného výtvarníka, akademický malíř Petr Zlamal, na historika umění Davida Vodu trestní oznámení pro pomluvu. Voda měl podle textu oznámení ohrozit umělcovu vážnost u spoluobčanů a poškodit tak jeho jméno. “Domnívali jsme se, že není nic špatného na tom, vyjádřit kritický názor na půdě veřejné instituce. Nešlo nám o odsouzení malíře a nejsme osobně zaujati ani vůči výstavě, ani vůči členům Zlamalovy rodiny,”vyjádřil se Voda, autor textu a mluvčí pětičlenné skupiny, která jej podepsala. “Zlamal podle nás nebyl morálně bezúhonný. Toto stanovisko zakládáme na prokazatelných tvrzeních,”konstatoval Voda a doplnil, že tím samozřejmě nijak nesnižuje umělcovy výtvarné schopnosti. Malíř podle skupiny signatářů občansky selhal tím, že v roce 1942 vystavoval na olomoucké radnici portrét Adolfa Hitlera a po únoru 1948 prováděl monumentální realizace v duchu socialistického realismu – v roce 1960 například vytvořil sgrafito Rozkvétá kraj, má milovaná zem… pro vestibul hlavního nádraží v Olomouci. V reakci na podané trestní oznámení Voda řekl, že se cítí nevinen. “Odkazujeme se na své občanské právo vyjadřovat vlastní názor,”uvedl za všechny. Nyní, když již čestné občanství bylo uděleno, nic podnikat nehodlá. “Nechceme tento nešťastný případ skandalizovat za každou cenu,”uzavřel.

(am)

Je Wilhelm Zlamal kontroverzní postavou?

Šternberský rodák Wilhelm Zlamal je významným autorem moravské větve lyrické abstrakce. Ve městě založil rodinnou malířskou tradici, v níž dnes pokračují syn Petr a vnuk Josef. Devadesáté výročí jeho nedožitého narození doprovází významný titul i přehlídka dosud nevystavených děl.

ALŽBĚTA MELKUSOVÁ

Šternberk – Tichý charakter má současná výstava tvorby Wilhelma Zlamala. U příležitosti udělení čestného občanství města Šternberka výtvarníkovi in memoriam ji uspořádala Galerie Šternberk. Čestným občanem je výtvarník jmenován za kulturně společenský přínos v oblasti výtvarného umění. Letos by se také dožil devadesátých narozenin. “Wili Zlamal je pozoruhodným autorem regionu a výrazným tvůrcem moravské větve českého umění,”uvedl kurátor výstavy Ladislav Daněk. “Je jedním z posledních místních autorů, který měl akademické vzdělání. Ve své tvorbě vycházel především z místní krajiny a v jeho obrazech je umně zachycen zdejší genius loci. Byl také výrazným figurálním malířem,”přiblížil kurátor. V prostorách šternberské galerie jsou k vidění oleje a pastely, které jsou vystaveny vůbec poprvé. “Znalci Zlamalova díla budou jistě překvapeni,”usmál se Daněk. Zájemci si v galerii mohou všimnout, jak výtvarník svými obrazy reagoval na společenskou situaci. “Zlamal v závěru tvorby skvělým způsobem vyjádřil všechnu hrůzu toho, co se odehrálo na Šternbersku a Olomoucku od konce války do začátku padesátých let. Rekapituloval svůj život a zároveň z jeho děl čiší velká touha po usebrání,”naznačil Daněk. Ve svém textu k výstavě pak Zlamalův nelehký osobní i tvůrčí život charakterizuje takto: “Celý život jsem směřoval ke světlu a k odpuštění.” Výstavu děl Wilhelma Zlamala doprovází katalog. Ve druhé polovině příštího roku vyjde pamětní publikace, která doplní soubornou jubilejní výstavu připravovanou Muzeem umění Olomouc na začátek roku 2007. Díla místního rodáka v Galerii Šternberk zůstanou až do 8. ledna.

| Wilhelm Zlamal se narodil 10. října 1915 ve Šternberku, kde žil a pracoval až do své smrti 22. prosince roku 1995. Byl malířem, kreslířem, příležitostným grafikem a autorem realizací v oblasti užité a monumentální tvorby. V letech 1934 – 1938 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze (prof. J. Loukota, F. Thiele a M. Švabinský), v letech 1939 – 1942 na Akademie der Bildenden Künste v Mnichově (prof. Hermann Kaspar). Samostatně vystavoval od roku 1944 (v ČR) a kolektivně od roku 1938 (v ČR a v Německu). Je zastoupen ve veřejných sbírkách Muzea umění Olomouc, Slezského muzea v Opavě, Muzea města Brna, Ministerstva školství České republiky a města Šternberka.

28 KOMENTÁŘE

 1. Vážení,
  teprve teď jsem si přečetl některé informace o W. Zlamalovi na vašem webu. Prosím o sdělení, pokud bude někdo ochoten reagovat, kde se dočtu více o malíři W. Zlamalovi a jakou cenu mají jeho obrazy. (Jeden vlastním).
  Děkuji, s pozdravem
  David S.

  • Zdravím, požadované informace budou jistě k dispozici ve Šternberské galerii, ty objektivnější pak v Olomouckých institucích. Přesnější info. zajisté poskytne někdo z kolegů, nespěchejte.
   Jiří B. st.

   • Vážený pane,
    děkuji Vám za odpověď. Jsem potěšen, že jste na můj dotaz reagoval a určitě se budu informovat.
    Přeji pěkný den
    David S.

    • Ahoj Davide, trochu jsem se poptal, nejlépe asi bude navštívit vědeckou knihovnu v Olomouci a hledat pod jménem Wilhelm i Vilém Zlámal, obojí je správně.
     Příjemný zbytek dne, Jiří B.

    • Doba byla divoká, jednou u vesla Hitler, potom Stalin s Gotvaldem. Jména se tak modifikovali, jak to jen šlo.

 2. Předpokládám, že pánové, kteří na výstavě protest přednesli, mají fakta historicky doložena. K tomu ale zároveň připouštím možnost, že se mýlili. Anebo možnost, že měli pravdu, ale malíř své konání činil ve strachu, nikoliv z prospěchářství.
  Co ale vím je fakt, že šternberský starosta byl už před udělením čestného občanství předem upozorněn na možné kontroverzní chování oceněného v těžkých dobách národa. To, že starosta nezasáhnul s jeho odkazem na to, že se už k minulosti nebudeme vracet, plynule navázalo na šňůru jeho politických přehmatů, kterých bohužel jsem poslední dobou svědkem.
  Byla to bohužel jen krátká doba od doby zrušení čestného občanství masového vraha Gottwalda (po letitém tlaku veřejnosti), kdy jsem začal doufat v ozdravný proces na radnici.
  Jan Tichý

  • Co už by při udělení čestného občanství mělo hrát roli, když ne historické pozadí?
   Věřím, že pan Voda a další aktéři odolají nátlaku a za svým tvrzením bude stát – soud pak rozhodne o tom, zda se jednalo o pravdivé tvrzení či lež. Ale pokud jsou jeho poznatky postavené na faktech (které pan starosta zřejmě znal), tak jsem zvědav, jak se k tomu postaví náš pan starosta, radní a zastupitelstvo.

   • Čeká nás zase volební rok, tak mám dojem, že problém nějakého občanství starostu ani radní netrápí. Než soud rozhodne ( pokud vůbec) , bude mít starosta již zahřáté místo v krajském zastupitelstvu, radní budou i nadále poctivě pracovat ke slávě a prosperitě města a zastupitelé? Někteří již vzdají boj s větrnými mlýny a ti noví? Nikdo není prorokem, nechme se překvapit!
    Jiří B.

    • jojo – se zase budou po šternberku kutálet pomeranče, jablka a další ovoce ;-D – jak tomu bylo minule

   • Jak prý že se k tomu postaví náš starosta? Z minulosti znám dva modely jeho chování.

    Ten první, trošku hloupoučký, ale zjevně útočnější jsem zažil na vlastní kůži, když na mě pan Skyva za jeden z mých pravdivých a podepsaných příspěvků, publikovaných v oficiálním webovském fóru Města Šternberka, podal trestní oznámení, ve kterém se nerozpakoval podepsat ani pod dodnes průkazné lži. Mimochodem toto oznámení Policie ČR následně jako nesmyslné také po přešetření odmítla.

    Ten druhý model je horší. To proto, že se netýká jen mé osoby. Jedná se o taktiku mnoha dnešními politiky využívanou. Osobně ji nazývám “vyhnívkou”. Pokud, bez ohledu na počet občanských podnětů v dané věci, je atakovaný úřad dlouhodobě nečinný, případně vydává neutrální a nic neříkající stanoviska, většina stěžovatelů přestane být aktivními. Mimo jiné proto, že běžní občané svůj čas musí preferenčně věnovat svým profesním povinnostem. A také proto, že stěžovatel za sebou nemá z veřejných prostředků placené zázemí, právníky, ekonomy… a jím označený politik je má a osobně je neplatí. A v neposlední řadě proto, že v našem městě pořád funguje až neuvěřitelná vzájemná osobní provázanost.

    Vážení,
    žijeme ve státě, kde v nejvyšších zákonodárných institucích naší republiky nalezneme spokojeně tloustnoucí politiky s několikatisícistránkovými anály k jejich kalaborantské historii. Ptejme se i proto prosím, jak se náš starosta zachová ve věci, o které je původní článek k této reakci.

 3. Jmenoval se Wilhelm,více poradit zatím nemohu, ne že bych nevěděl. Jinak s Vámi souhlasím.
  Jiří B.

 4. Je hluboká noc, tak jen krátce. Udělení tohoto čestného občanství bylo ze strany radnice další obrovské fopá. Příště se vyjádřím více.

  Jiří Bejdák

  • Mohu se zeptat kolik publikací o panu Zlamalovi jste přečetl?Kolik času jste ztrávil studiem jeho díla a života?Prosím vyjmenujte publikace.
   Radim

  • Mohu se zeptat kolik publikací o panu Zlamalovi jste přečetl?Kolik času jste ztrávil studiem jeho díla a života?Prosím vyjmenujte publikace.
   Radim

   • Každá dobe má své publikace, pokaždé jsou psány tak, jak to vyžaduje daná vládnoucí síla. Jaké publikace máte na mysli? Prvorepublikové, dobu vlády A. HITLERA, socialistické, nebo ty nynější?
    Jako malíře ho velmi uznávám, mimochodem mi bylo dovoleno pohladit věc( obraz), který byl bohužel již poslední.
    Pokud se však nepletu, čestné občanství není o tom, jaký jsme kdo malíř či jiný umělec, ale trochu o něčem jiném. Jen pro Vaši informaci, dnes v noci jsem pročítal materiál o jiném malíři té doby, také Šternberském rodáku a chtělo se mi řvát.
    Ještě maličkost, mí přímí předkové tu již žili za první republiky, samozřejmě myslím tím Šternberk.

    Ale dost dohadování, zítra je Štědrý Den a blíží se Nový rok. Všichni, co zabrousíte na tuto stránku : přeji Vám klidné Vánoce a do roku 2006 hlavně zdravíčko, hodně Lásky a k tomu patřící harmonii těla i duše!

    • Copak v za první republiky nebo za války bylo něco napsáno o malíři Zlamalovi?Samozřejmě se mi jedná o publikace z dnešní doby.Mně nejde ani tak o osobu tohoto malíře,jako spíše o to jak Vy vždy všechno šmahem odsoudíte a nevíte nic …
     Radim

    • Špatně mne sledujete, jinak byste musel vědět, že umím i pochválit, o histirii nejen svého rodného města se zajímám od ranného mládí( viz. Šternbersko ) a úplně vedle jste s osobou již dříve zmiňovaného malíře. Na vaši první otázku Vám zatím neodpovím, počkám až, jak dopadne podaná žaloba. Mimochodem, všiml jste si, jaká je profese iniciátorů tohoto protestu, na které byla žaloba podána?
     ODDÁVEJME SE RADĚJI VÁNOČNÍMU KLIDU A POHODĚ.
     Jiří Bejdák

   • Snažil jsem se něco vyhledat ve vědecké knihovně Olomouc, čert aby se v tom vyznal: malíř se jmenoval Vilém Zlámal, nebo Wilhelm Zlamal. Nebo se jedná o dvě rozdílné osoby?
    Nečetl jsem nic – rád si nechám poradit, co kdy vyšlo a kde se to dá najít.
    Na výstavě v galerii jsem byl – obrazy se mi líbily.

    • Opravdu jsem se setkal také s případem, kdy místo Wilhelm je použito počeštěné Vilém, není to nic neobvyklého.

   • Vážený pane “R”

    prosím, nepoužívejte už ten ten hrozný patvar “ztrávil”. Děkuji předem.

    Přítel

    • Ne každý má dovoleno psát na klávesnici plynule a dle daných pravidel. Dívejte se spíše na obsah, ale hlavně o něm přemýšlejte, pokud to ovšem jde!
     Jiří B.

Comments are closed.