Tak se mi do ruky dostal volební magazín 2006 ptáka v modrém. A nestačil jsem se divit.

Nevím, koho napadlo ptát se našeho starosty na to, jak je Šternberk velmi úspěšný v oblasti kultury a cestovního ruchu. A jak se to (prý:-) dokázalo?

Prý se u nás čerpá z významného kulturního dědictví. Jako malé město se můžeme pyšnit mnoha zajímavostmi. Údajně existuje stále mnoho dobrých nápadů, jak se zviditelnit a poutavě spojit minulost se současností.

Tak to se opravdu povedlo. Jako poutavé (pro média) spojení považuji mimo jiné nepříliš dávno omílanou kauzu městského právníka s podezřením na spolupráci s bývalou StB. Tím jsme se zviditelnili v tisku i v televizi. Stejně tak nás zviditelnila nepříliš povedená kauza 2 kastelánů se vším děním kolem. Nebo trestní oznámení na neznámého pachatele Jana Tichého. Zpochybňované výběrové řízení na soutěž Stroj času. Trestní oznámení na olomouckého kunsthistorika kvůli čestnému občanovi Wilhelmu Zlamalovi, trestní oznámení (kolik jich vlastně bylo?) …

Sama otázka položená panu starostovi je totiž (podle mě) nesmyslná. Pokud by totiž byl Šternberk tak velmi úspěšný, tak by mě zajímalo:

1. Kolik lidí v roce 2005 naše město navštívilo a o kolik % to bylo víc proti roku 2004?

2. Proč nemáme letní kino?

3. Kolik lidí (ročně) navštíví „zimní“ kino?

4. Kolik divadelních představení měsíčně lze shlédnout v našem divadle?

5. Proč byla v roce 100. výročí závodů Ecce homo tak mizerná propagace této akce? A kolik lidí vlastně jednotlivé závody (málokdo asi ví, že se tu konaly 4 akce – pokud vím) navštívilo?

6. Kam mizí kultura a vůbec dění v centru města v létě?

7. Opravdu si myslíte, že když se v centru zruší trávníky, kytky a ponechají pouze stromy v kyblíku v zemi, že to bude pro návštěvníky poutavější. A přežijí ty stromy aspoň 2 zimy?

8. Proč je centrum plné placených parkovišť, ale pro cyklisty a bruslaře nenajdete ani 1(!!!) metr nově vybudované stezky. V tomto bodě máme být na co pyšní. Domnívám se, že v tomto jsme první (nebo snad poslední?) v ČR.

9. Co se dělá pro spokojenost případných návštěvníků našeho města, kteří by tu rádi strávili více dní? Hotel Ecce homo ve Žlebu je zničen i se svým koupalištěm, přírodní udržované koupaliště nemáme, krytý bazén pro případ špatného počasí taky ne.

10. A co návštěvníci s pejsky? Kolik najdete ve městě košů se sáčky, abyste mohli po svých miláčcích uklidit?

Ano, blíží se volby a s tím i mazání medu kolem huby. Najednou politici vylézají z děr a tváří se, jak moc se o vše zajímají. Čtyři roky se mlčelo, z diskuse s občany se postupně stal odpadkový koš na názory občanů. Teď by měla být řada i na občanech. Ptám se Vás. Opravdu máte pocit, že je Šternberk velmi úspěšný v oblasti kultury a cestovního ruchu?

Voliči, vzpamatujte se. Nenechte se opít rohlíkem! Podívejte se, jak se slibuje a co se plní. A zachovejte se podle toho. Já už jsem se zachoval. Volební magazín ptáka v modrém skončil v koši na tříděný odpad. Kandidátka skončí tamtéž. Třeba budou jednou užitečné jinak. Slyšel jsem, že z tříděného papíru se dělá balící papír, ubrousky, papírové kapesníky a toaletní papír:-)

4.5.2006Mgr. Radomil Siegel

27 KOMENTÁŘE

 1. Příjemné poledne nebudu a ani nechci tu dalekosáhle popisovat předvolební kampaň či program samotné ODS (žaludek mám jen jeden, a i ten už mám zkažený po odvysílání sedmičky minulý výkend, kde pan TUpolánek říká že mu vadí a uráží ho obhroublá kampaň a v zápětí odvětí cituji: TYTO ŽVÁSTY UŽ NEBUDU POSLOCHAT!!

  TAKŽE MÁTE LI ZÁJEM O TO ABY
  – VAŠE DĚTI PLATILY ZA ŠKOLU
  – VAŠE DĚTI PLATILY U LÉKAŘE
  – V DŮDODU JSTE SE O SEBE STARALI SAMI
  – PLATI JSTE VÍCE ZA PLYN A ELEKTŘINU
  – ZRUŠENÍ FONDU NA OBNOVU KULTURY A PAMÁTEK

  ale jestli jste hasič přilepšíte si o 22 500, sestřicka 19 000, rodina o 63 000,

  VOLTE ČÍSLO 9!!!!!!

  S revolučním pozdravem

  Patriot eŠTéBéKá

  ps: kdo nejde k volbám volí ODS!!

  • Trochu vás revolučně opravím, ten, kdo volit nepůjde, dává část svého hlasu všem stranám, které se do parlamentu dostanou. Bylo by na čase. aby voliči udělali konečně řádný průvan a vyfoukli všechny ty, kteří na své občany, zvysoka kašlou !
   Máte pravdu, že slušnost a etika, nejsou zrovna vlastností, kterými naši politici oplývají. Pán, o kterém se zmiňujete, je typickým příkladem samolibosti a nadutosti.
   Nevím, jak ostatní, ale já ze sebe blbce, dělat nenechám.
   Crusade

  • A ti co chtějí aby dále bujel státní aparát z našich daní, podnikatelům se zvyšovaly minimální daně a zaváděly nesmysly typu registrační pokladny, počet zákonů rostl dál geometrickou řadou a přitom jeho vymahatelnost byla dál tak nízká budou jistě volit ČSSD :)

   • Nejde snad nyní o to koho volit, každý je svéprávný a umí se rozhodnout, ale především jít VOLIT, to je dle mého nejdůležitější !
    Jiří B.

    • Nejde o to koho volit???? Tomu nerozumím, snad ve volbách jde o to, kdo kolik dostane hlasů…

    • Vynechám debatu o Zelených, bylo by to na dlouhé lokte a tato diskuze se rozjela ke článku o předvolebním plátku ODS.
     Anonyme, ale tobě rád odpovím. Pokud chci žít v demokracii, nemohu nikomu brát právo na jeho svobodné rozhodnutí, tedy chceš volit pravici? Vol ji tedy. Chceš volit levici? Je to tvé rozhodnutí.
     Pokud by jsme se měli vrátit do doby, kdy jen jedna strana má pravdu, byl by to velký krok zpátky !
     Proto je důležitá účast ve volbách, ať rozhodne většina, ta skutečná. Demokratické přeci je, že menšina se podřídí většině, ale většina nemá právo, vnucovat svůj názor těm, kteří si myslí něco jiného, může jen vysvětlovat.
     Při větší účasti ve volbách, bychom se mohli přesvědčit, jak skutečně smýšlí občané naší republiky a to je dle mého dost důležité !
     Pokud máš anonyme jiný názor, je to naprosto v pořádku ! Je to tvůj názor a já si nechám s dovolením svůj.
     Jiří B.

    • Jde o to vybrat si na základě svého dobrého svědomí a potom jít volit. Samozřejmě bych asi měl vědět, kdo mi vyhovuje – o to tady jde.
     Hermes

    • Ale pánové, zase jsme se nechali unést emocemi, zase jsme dost odběhli od tématu !
     Pan Mgr. Siegel se přece vyjadřoval k volebnímu letáku ODS a hlavně k tomu, co o sobě říká náš starosta. Souhlasím s ním a také mne ty báchorky znechutily. Jak může do sněmovny kandidovat člověk, který svým podpisem porušuje zákon, toť otázka, která by měla být zodpovězena ! Navíc klidně podá trestní oznámení na člověka, který jej na nepravosti upozorní !
     Má-li být takové chování návodem, jak dělat na občany bu, bu, bu, tak se to nepovedlo. Naštěstí je dost takových, co mají pro strach uděláno !
     Crusade

 2. OK vidím tu často rady koho nevolit, ale co takhle nabídnout nějakého kandidáta, kterého volit s tím, že pomůže navrátit ztracené jméno našemu městu?

  PS: toto neni žádný výsměch nebo něco podobného prostě mě zajímá Váš názor na to koho volit…

  • Těžko radit. V našem městě to je stejný jako s otrávenou studnou: nevyčistí se tím, že se přileje čisté vody. Je potřeba otrávenou vodu postupně vylívat a doplňovat čistou. A to může trvat hodně, hodně dlouho. Ale je potřeba začít. Tedy, moje rada, volit asi to nejmenší zlo, nedat svůj hlas těm, kteří se již slavně projevili a drží se korýtek pro své osobní zájmy (udělej si seznam radních a zastupitelů, udělej si tabulku a zkus si u každého jména doplnit, co konkrétního pro město udělal, jak se ve kterých situacích zachoval, zda pro své podnikání či práci potřebuje být zadobře s městem, kde bydlí, ….). Vyjde zajímavý výsledek a pak již by mělo být snadné udělat puntík u těch, které, ehm, raději nevolit. Moc na výběr nezbude :-) No a počkat samozřejmě na kompletní kandidátní listiny.
   Já osobně vždy volil ODS, teď jsem ale dost znechucen (jak celkově, tak konáním našeho starosty) a dám svůj hlas (mluvím o volbách do PS) zřejmě zeleným – ať mají šanci. Třeba se zvrhnou do stejného marastu, ale proč to nezkusit. Každopádně: jít k volbám !!!!
   Hermes znalec politické scény !

   • Volil jste ODS a teď budete volit Zelené???? To tedy pěkně lítáte z jedné strany spektra na druhé. Nejdříve liberály a teď socialisty.Pokud vím tak Skyva je na kandidátce 5. a psali, že se z kraje dostanou max 4 kandidáti. To,že volíte nějakou stranu do sněmovny nevolíte přeci jedno člověka, ale celý program.

    • A naše politická scéna nelítá z rohu do rohu? Jsem z toho znechucenej!!! ČSSD pro mne nepřipadá v úvahu (těch úplatkářských a jiných kauz je i na otrlé příliš). A ODS, kterým už teď zjevně tečou sliny při pomyšlení, jak by asi po 8mi letech mohla chutnat moc????? Též se mi nelíbí jejich kličkování a podivná rétorika. Proto u mne (a mé rodiny) ztratily podporu možná někdy příště. Zelení jsou pro mne vyjádření projevu hluboké nespokojenosti a chuti po změně (a též mi není lhostejná ekologie a životní prostředí). A nikdo jiný, kdo by měl šanci získat víc než 5% tam myslím není – vyjma KDU ČSL (pantáta Kalousek je pro mne nepřijatelný) a o KSČM snad ani mluvit nemusím. Možná snad ještě Zielinec či Železný – když tito pánové mluví, má to aspoň hlavu a patu. Kdybych si nebyl vědom, že neúčastí u voleb bych nahrál komančům, tak nejdu volit vůbec.
     Pan Skyva by měl jít do důchodu – má na to věk, vnoučata i zkušenosti, tak proč si nafukovat ego na politické scéně :-)

    • A copak celá naše společnost nelítá od 1 spektra ke druhému? A neděje se tak i jinde ve světě? Jak je jinak možné, že jednou vyhraje volby výrazně pravice a příště zas levice? Není to jistě jen tím, že jednou nejdou volit levičáci a příště zas pravičáci. Mnoho lidí se jistě ve své straně zklamalo a proto příště volí jinou. Na tom nevidím vůbec nic divného.

     Je možná pravda, že do PS se volí strana. Ale věříte slibům, které strany dávají? Věříte politikům co říkají před volbami? Když jsem četl ty bláboly ve volebním magazínu proč bych si měl myslet, že se v plnění předvolebních slibů budou po volbách Ti nahoře chovat tak, jak slibovali?

     A na otázku koho volit? Můj článek nesměřoval k tomu, koho volit či nevolit. Jen jsem chtěl upozornit, že teď nám bude několik měsíců mazán med kolem huby. Najednou jsme jako občané oslovováni politiky. Najednou chtějí komunikovat. Najednou se máme ve Šternberku skvěle. <b>Vy si opravdu myslíte, že Šternberk je velmi úspěšný v oblasti kultury a cestovního ruchu?</b>

     Moc se mi líbila myšlenka, která se ke mně dostala z internetu. Volte si klidně svoji stranu, ale v preferencích vyberte pouze ty kandidáty, kteří v současné době nejsou poslanci ani jinými volenými zástupci, se kterými nejste spokojeni. Když to udělá dostatečný počet lidí, svoji stranu zvolíte, ale stávající zastupitelé svoje korýtko nezískají:-) Nevím, jestli je to tak jednoduché, ale myšlenka se mi líbí.

     Nicméně i já dávám přednost novým tvářím a programům a proto dám letos možnost zeleným. Mají reálnou možnost se do PS dostat a tak můj hlas nepůjde vniveč. Nevolit mi připadá nezodpovědné a vybrat si ze stávajícího neumím.

    • tak tak, já to vidím úplně stejně. ODS prochází jakýmsi divným stádiem a experimentů už bylo až až, ČSSD též ne (rád bych podnikal a to s touto stranou mc slučitelné není – chrocht Škromach a spol. by nejraději znovu všechny nacpali do továren a kdo nechce, tak je třídní nepřítel), tedy vybírám nejmenší zlo ze zbytku.
     Hermes!

    • Před pár lety, jednou v létě před volbami, coby ještě chodící frajersky s vycházkovou holí, jsem se vypravil na louku u zahrady na třešně. Vyberu si strom, vylezu na něj, zaujmu pozici na větvi a cpu se a cpu. Náhle se nade mnou ozvalo: Dobrý den! Málem jsem leknutím spadl, prostě třešně zobala mimo mně dívka, žena, které jsem si vůbec nevšiml. Mezi pliváním pecek jsme kecali o volbách, byla znechucena politikou, že asi k volbám nepůjde.Vysvětlil jsem jí, že tím dá hlas těm, které by v životě jinak nevolila. Oponovala tím, že neví koho tedy volit, říkám ji: zkuste jinou variantu, třeba zelené. No jo, ale ti se do parlamentu nedostanou, odpověděla. Letos ne, ale u příštích voleb to již může vyjít.
     Uběhlo pár let a zelení mají reálnou šanci se do sněmovny dostat, vždy si vzpomenu na ten krásný ženský hlas na třešni a mrzí mne, že vůbec nevím, jak ta osůbka vypadala !
     Mám za to, že nynější pol. scéna je natolik prolezlá korupcí a lží, že je dobře, když přijde nová krev ! Jen bychom si měli uvědomit, že nestačí jen jít k volbám, ale je potřeba se i nadále zajímat, jak se námi zvolení chovají a zda plní to, co řekli.
     Jiná věc jsou komunální volby, tam je opravdu třeba vyčkat, až budou odevzdány komplektní volební listiny a kdo ví??!
     Jiří Bejdák, Šternberk.

    • Panáčku, jsi asi pravidelným čtenářem bulváru. Nezapomínej, že i současný prezident byl zvolen jen díky hlasům komunistů, dle tebe je i on rudý?
     Crusade

    • Já tedy budlvár nečtu, ale zato jsem si pozorně prostudoval program Zelených – zavedení ekologických daní (beznzín, fosilní paliva – uhlí atd.). Čím kromě uhlí dnes mohou topit lidé na vesnicích, když se zdraží uhlí? Ano jistě se zavedou podle jejich slov štědré sociální dávky na kompenzaci tohoto zdražení.

     To, že jsou rudí jak sovětská vlajka potvrdil sám pan Bursík, když prohlásil, že program ČSSD je jim blízký a sympatický.

    • jj, take jsem o nich premyslel, pan Bursik by chtel investovat do vzdelani, zivotniho prostredi, ale pri dvou televiznich debat, ktere jsem s nim videl NEBYL SCHOPEN RICT, KDE NA TO VZIT :-) Pak pratelstvi z CSSD a NIKDY

     Zeleni maji secsakramencky dobré PR managery, v tom jsou fakt dobří, zviditelnit se, co článků už se dostanou vyšlo, fakt jim chvalim PR, ze se dokaze dostat na dost mist, v tom jedinnem jsou dobri.

    • Ahoj Bonde, ty tel. debaty jsem neviděl, přesto se ti pokusím trochu odpovědět. Říkáš, že p. Bursík nebyl schopen říct, kde na to vzít. Pokud nemáš přehled o toku peněz ve st. rozpočtu, jako vládnoucí strany, těžko by jsi odpovídal i ty a pokud ano, bylo by to jen mlžení. Nemyslíš si snad, že informace, které se dostanou na veřejnost a z kterých by jsi mohl vycházet, jsou ty pravé !
     Řeknu na rovinu, že než ten starý hnůj, který je v politice nyní, tak raději něco nového i když neznámého !
     Příjemný den, Jiří B.

    • Ahoj Romantiku,

     to, ze nejaka strana se v končícím volební období nepodílí na vládě, že neví, nezná toky peněz ve státním rozpočtu? Státní rozpočet je každý rok schvalován formou zákona, který jest uveřejněn s ostatními ve sbírce zákonů, takže má-li kdokoliv zájem, může si příslušný zákon najít. http://portal.gov.cz

     Takze vsichni ostatni, kteri prijdou s nejakou zmenou a reknou, bud bude rovna dan, bude vyssi dan, bude… ty informace o toku maji z kuloarů?

     Nezlobte se na me, ale to, kde na sve zmeny uvedene v politickem programu chci vzit je take treba pro spoustu voličů buď alfa nebo omega jejich rozhodnutí :-) Ale asi tak nesmýšlím sám.

    • Ač mne svrbí prsty a něco bych k tomu už už napsal, nepustím svém emoce.
     Snad jen: každý by měl volit po důkladném posouzení všech pro a proti za poslední 4 roky. To, že naše země má blíž k Balkánu než k zemím západním je zřejmé – jedno volební období to nespraví.
     Já sem z toho vážně hodně rozpačitý – taky bych rád volil nějakou stranu, která má ve věcech jasno a ve kterou bych měl důvěru. Bohužel, vidím jen nenažrance a termity, tetelící se po snadno získaných požitcích a výhodách. Samozřejmě zelené nevyjímaje, iluze si nedělám. Ovšem to, co předvedla jak ODS tak ČSSD je pro mne nepřijatelné a nezkousnu to.
     Bonde, co poradíš, co s tím mám dělat?
     Hermes!

    • Polemizovat s tebou o ekologii i topení, asi nemá smysl.
     Tvá poslední věta je však silně zavádějící a mimo realitu, poslední dobou zelení koketují i s pravicí a tak to má být.
     Pravděpodobně se stanou jazýčkem na vahách při hlasování v parlamentu. Jako obyčejnému člověku je mi jedno, zda zákon prosadí pravice nebo levice, musí jít však o zákon, který je pro lidi a ne pro lobisty !
     Jiří B.

    • Ale to jaké zákony bude která strana prosazovat snad už nyní napovídají předvolební programy.
     Na debaty, kde oficiální představitel Zelených představuje své priority se nedíváte a chcete (nebo spíše nechcete)polemizovat o výrocích, které jsem si jen vzal z jeho úst. To o těch palivech, uhlí a benzínu zcela jasně řekl v debatě, na otázku redaktora, kde na nárůst cen vezmou slabší soc.skupiny a důchodci na vesnicích nedokázal odpovědět. Řekl jen, že by se to kompenzovalo soc.dávkami.

     Po tom, co předvedl pan Bursík v debatách a po jeho výrocích v novinách se jen děsím toho, že by oni byli tou stranou, která bude určovat který zákon bude přijat a který ne.

 3. Tak to je tady! Začíná přehlídka rituálních tanců – zaklínači, šamani, dervišové, ranhojiči a další magicky neskutečné bytosti zavětřili pach jehněčí krve a dobré hostiny a připravují po 4 letech opojného spánku svůj tradiční rej barev a masek.
  Panenko skákavá, opatruj nás !

  Ich darf jetzt sicher sein, daß Du mich nicht verwirfst,
  egal was für ein Mensch ich war oder bin. Danke, Gott. Amen.

  Zděšený Hermes !

  • Po zhlédnutí toho volebního plátku, mne zachátila břišní nevolnost ! Problém nastal při tření svaloviny, papír byl fest kluzký.
   Hermesi nebuď zděšen, věř trochu lidem, že neskočí na lep, kluzský lep !
   Jinak ta oslavná starostova řeč, je vrcholem cynismu !!!
   Připravený a stále ve střehu, Crusade.

   • Před časem jsem nejen já, na tomto webu psal o předvolební době. O slibech, lžích, prostě o lákání voličů.
    Po zhlédnutí tiskoviny, o které se zmiňuje Mgr. Siegel, mne přepadla chuť zařvát: UŽ JE TO TADY !
    Prosím, posuzuji jen kandidáta ze Šternberka, protože ho znám a Šternberk je mým rodným městem. Na rovinu říkám, že z jeho slov na mne sedá splín, naštěstí se umím otřepat a věřím lidem, že neztratili rozum.
    Jiří B.

Comments are closed.