ŠTERNBERK ORG • 2004-2019 • 15 LET EXISTENCE

Podobné články

18 Comments

 1. 11

  Daves

  Romove? Vy mate ve Sternberku nejake obyvatele Rima(Roma), ja se domnivam, ze jsou to vsechno cistokrevni
  cik(g)ani. To je jenom takova technicka poznamka.
  Daves

  1. 11.1

   wikipedia

   Označení Rom začali poprvé prosazovat Olašští Romové v 19. stol. a označovali jím sebe, aby se odlišili od jiných cikánských skupin (ty označovali Rumunguri – nyní Romové v Maďarsku), postupně se označení víceméně rozšířilo na celou romskou populaci. Na sjezdu v Londýně v roce 1971 se Romové usnesli, že budou napříště používat jen tohle pojmenování.

   V Česku je běžně používáno označení Cikán, přestože je toto slovo některými lidmi považováno za politicky nekorektní a hanlivé. Jak řekl v roce 1990 v československé televizi tehdejší předseda ROI Emil Ščuka: Cikáni je označení deklasované sociální skupiny, Romové je označení národa. V této souvislosti je však nutná poznámka, že ve vědeckých kruzích je pojem Cikán používán jako nadřazená kategorie pro různé větne tohoto etnika, jako jsou Rómové, Sinti a několik dalších.

   Dodnes je velice časté i označení Sinti, které se užívá zejména pro Romy, kteří se usadili v západní Evropě.

 2. 10

  duch

  Měřme všem stejným metrem!!A ne těmhle jinak!!
  Policie a úřady chrante slušné občany!!A zločince!
  Mělo by se stouto věcí něco dělat!
  Ve Vsetíně se také nebojí!

  1. 10.1

   duch

   OPR:A né zločince!!

 3. 9

  Iva

  Chyba ředitele DDM to tedy rozhodně je! Když nerom někam přijde a nemá na zakoupení nějaké služby, zdvořile( možná ) se s ním rozloučí. Tak to musí být i u Romů. A šternberští rozhodně netrpí finanční nouzí. Dva Gáboři si kopili domy, další nové auto a přitom od roku 1990 nikde nepracují! Na sociálce tvrdí, že to nevědí (znají kdejaký drb). Divné!!! Takže ať nám Romové políbí ….l .

  1. 9.1

   nerom

   když rom přijde na večeři do Magic restaurace (jako onehdá) tak se domnívá, že placení se týká jiných (když chce po romovi někdo něco zaplatit, tak je hned nazván rasistou). Když je pak romovi vysvětleno, že by opravdu měl svou útratu zaplatit, s křikem běží do stínadel a přivede si mnohačetnou posilu, kteří pak s čakany a tyčemi chtějí vysvětlit, že po romovi přece nikdo nic chtít nemůže, když nic nemají a jsou menšina.
   tohle fakt není dobré.

 4. 8

  Dr. Zloun

  ředitel DDM byl měl být odvolán pro neschopnost řídit tuto organizaci…nejen pro žádání dotací pro Romskou menšinu. Dle mého názoru, bez vzdělání romové nepochopí, že se budou muset snažit přiblížit svůj životní styl většinové společnosti, jinak budou neustále na okraji. Bohužel, i když dítě dostane alespoň základní vzdělání, jejich rodiče je stejně přinutí držet se rodinné tradice a živit se plozením dětí. Problém Romu v DDM je, že pokud nezaplatí školné, nemohou být započítáni do stavu v kroužcích a tak jsou ztrátou času i financí, aniž by DDM něco přinesli. Zda jejich docházení do ddm pomůže jejich zařazení do společnosti je sporné. Já bych dotaci neposkytl, ale není to v mé kompetenci…

  1. 8.1

   Anonym

   Nebuďte zlej. Ředitele DDM znám a je to férovej chlap. Bohužel v téhle společnosti už jsou všichni z Romů poblbaní a jeden neví, když řekne slovo cikán, zda nebude mít oplétačky. Nebo když někdo řekne, že Romové v celostátním průměru (což se ale taky nesmí sledovat) dělají bordel non plus ultra a nezaměstnanost dosahuje téměř 100%. Pořád přemýšlím, kdo v tomto státě tuhle problematiku tak zkurvil a proč to třeba s cikánama funguje ve Francii a dalších zemích.
   Tak neplísněte ředitele DDM, který v dobré víře (nakonec by byly peníze použity i pro regulérní klienty – naše děti) o něco žádal a jen se díky té pokřivenosti neobratně vyjádřil.

 5. 7

  Ivoš

  Možná by stálo za to, aby byl ředitel DDM odvolán pro nekompetentnost. Tuším již loňský rok byl předkládán tento požadavek ze strany DDM.
  To už vážně přeháníte! Buď Romové mají zájem o budoucnost svých dětí nebo nemají. Já bych chtěl dát syna studovat na prestižní jazykovou školu do Prahy. Co kdyby mi to město zacvaklo?

 6. 6

  Ivoš

  Romům platit cokoliv? Zbláznili jste se? Takový L. Gábor se prohání autem( jako jeho společenstvo), kupuje si domy (jako jeho společenstvo), utrácí dávky v automatech (jako jeho společenstvo), nepracuje a ještě početné nedospělé části rodiny platit ? Pak je ředitel DDM nemocný člověk. Buď všichni nebo nikdo. Jiné řešení nemůže existovat. Vzdělání Romů? A kdo je tahá od učení? Že mají v hlavách nasráno? Může snad za to společnost, že souloží mezi sebou jak blázni a pak degenerují ????
  Když mohou souložit, mohou také nést svou odpovědnost za budoucnost svých dětí. Umřou hlady? A kdo se stará o důchodce? Je tady rasizmus, a to naruby.

  1. 6.1

   Tichý

   Asi nelze házet všechny Romy do jednoho pytle. I mezi neromy je spousta automatářů, nefachčenků… A znám pár Romů, se kterými mi nedělá problém posedět třebas u pivka.
   Ale mám taky známou s podobným smýšlením. Tedy do nedávna, než ji přepadnul u paneláku Rom, dožadující se její kabelky. Ač jsem nerasistou, v tom okamžiku by se ve mě nový rasista na jejím místě zrodil zcela jistě také.
   Mili Romové – nestěžujte si tolik na rasizmus. Uvědomte si raději, kolik podpory vám současná společnost dává ke změně vlastního údělu. Chce to ale taky trošku snahy z vaší strany. Dáváte dětem příklad lenošivým životem na sociálních dávkách? Vaše děti si z toho vezmou příklad. Budou žít z podpory a ta, při současné situaci státních financí v budoucnu taková už být nemůže. Zakládáte, ač bez prostředků, mnohočetné rodiny? Podívejte se, jak toto řeší na Slovensku, v USA… Kašlete na vzdělání svých dětí? Jednou budou nuceni dělat nekvalifikované práce za směšnou mzdu, bez šance na budoucnost. Vaše nedůvodné hulákání o rasizmu vám ani v jedné z těchto situací nepomůže.
   Howgh!

   1. 6.1.1

    elit

    Pekne jsi to tem romum tady napsal, problem je, ze nikdo z nich se to tu neprecte.

    a) neumi cist
    b) nema internet

 7. 5

  T.

  Myslím si,že bychom se měli zamyslet,jak se k romům tady ve Šternberku chovat.Tak trochu mi připadá,že nám to tady přerůstá přes hlavu.Kam se podívám tam rom…..ale mě by nevadili,ale jdu po ulici a slyším nadávky na mou pleť…co mám dělat.Jsem v obchodě a přijde parta romů a dělají nepořádek.Pokud se nezačne něco dít,toto město bude proslulí jako město násilí,protože již ted se ozývá druhá strana,která proti romům ostřě střeží.

 8. 4

  Tichý

  Osobně mám za to, že je dobrá každá koruna, investovaná do vzdělání a volnočasových aktivit romských dětí. Bohužel to většina Romů bere jako samozřejmost. Stát, město… jsou dojnou krávou, kterou jsou povinni krmit jiní. A zodpovědní dělají, že se jich problém netýká. Nedávají totiž ze svého a pak, je tu strach, aby je někdo nenařknul z rasizmu. Jako se příkladně stalo nedávno provozovateli tohoto webu, když jej zcela neprávem napadlo jakési romské sdružení, a věrně bez jakéhokoliv prověření onen útok opapouškovaly Šternberské listy.
  Myslím proto, že v případě, ke kterému diskutujeme, učinil závažnou chybu právě žadatel o dotaci. Místo “romské” děti, měl použít třebas “děti ze sociálně slabých rodin”.
  Jan Tichý

 9. 3

  mirek

  Obrácená diskriminace, nic víc, nic mín. Chovají se jak zvěř (s vyjímkami) a všelijaké to omlouvání, to mi nesedí.
  Krást bít znásilnit
  to je to co dovedou
  cejtěj se do v bezpečí
  když bílejm něco provedou
  …….

 10. 2

  Hans

  Plně s vámi souhlasím,také bych rád aby mé děti dostávali vše zdarma.Když jeli na výlet první co chtěli po učitelce bylo potvrzení pro soc.aby to dostaly proplacené.Nevíte někdo kde bych měl zajít a nahlásit že jsem rom?Diskriminace?Ale čí!Já když nebudu dělat tak pochybuji že bych mohl dětem dopřát kroužky do kterých chodí.Vše musím poctivě zaplatit a nikdo se mě neptá jestli na to mám.

  1. 2.1

   Anonym

   Zdravím !
   Již se tu o tom v jednom komentáři psalo, že při posledním sčítáni lidu se k Romské národnosti přihlásilo snad jen patnáct št. občanů.Na druhou stranu jedna Romská organizace, pokud se nepletu, úvádí, že ve Šternberku je nejvyšší počet Romů na počet obyvatel v kraji, či na střední Moravě. Jak to tedy je?
   Když mám říct, kdo jsem, mám se za Čecha a když jdu na sociálku jsem najednou Rom?!
   Pánové a Dámy, to je skutečně rasismus naruby a je dobře, že o tom mluvíme, když ti, co by se tím měli rychle zabývat, dělají mrtvého brouka !
   Hezký víkend, Jiří B. st.

 11. 1

  občan města

  To opravdu funguje tak, že pokud je člověk Rom (a co to znamená být Rom? K tomu se vydává nějaké potvrzení?), tak nemusí nikde a nic platit??? A taky nemusí pracovat?
  Máme taky děti, ale kdybychom kroužky nezaplatili (ZUŠ, DDM) tak prostě děti jednoduše vyhodí – nakonec na nástěnce v ZUŠ je u vchodu seznam dětí, které nemají zaplaceno školné.

Komentáře jsou ukončeny.