Článek z MF DNES ze dne 1.10.2005.Šternberk – Pozici nejlepšího českého motokrosaře současnosti potvrdil i v letošním roce Martin Žerava.

Šternberský rodák žijící v Prostějově nejprve zopakoval šesté místo v seriálu mistrovství světa MX3 a pak obhájil titul domácího šampiona ve třídě Open.

„Jelo se mi perfektně, akorát je škoda, že nemohl startovat můj konkurent v boji o titul Mirek Kučírek, který si zlomil klíční kost,“ řekl Žerava po posledním závodě šampionátu v Třemošnici, jehož obě jízdy suverénně vyhrál.

Kučírek ztrácel na Žeravu pět bodů, ale minulý týden se zranil na Poháru národů, kde společně se Žeravou a Zarembou reprezentoval Česko.

„Ve druhé jízdě udělal jezdeckou chybu a jeden Ital mu skočil na záda,“ popsal Kučírkovo zranění Žerava. „Škoda že jsme si to nemohli rozdat v posledním závodě, ale takový je motokros. Stejná věc se klidně mohla přihodit třeba mně.“

Svůj první titul získal Žerava v roce 1994 jako dvacetiletý. Tehdy vyhrál v kategorii do 125 ccm. Mezi půllitry získal první zlato o pět let později.

Jeho dalším závodem v závěru letošní sezony mělo být mistrovství Evropy družstev, ale na něm, právě kvůli absenci Kučírka, český tým startovat nebude. „Zajedeme si na mistrovství Moravy a posledním závodem bude domácí šampionát družstev, kde mě a Honzu Zarembu doplní Votroubek,“ dodal Žerava.

Autor: (sky)